Poslanci TOP 09 chtějí ponechat zvýhodnění úvěrů na bydlení. Ilustrační

Poslanci TOP 09 chtějí ponechat zvýhodnění úvěrů na bydlení. Ilustrační | foto: Profimedia.cz

Někteří poslanci TOP 09 chtějí zachovat daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení

  • 15
Část poslanců TOP 09 požádala ministra financí a svého místopředsedu Miroslava Kalouska, aby zvýhodnění hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zůstalo v rámci daňové reformy zachováno v omezené výši. Kalousek návrh přijal a chce se jím zabývat.

Ministerstvo financí chce daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení v rámci reformy postupně zrušit. Odpočet by se měl snížit na 150 tisíc korun ročně ze současných 300 tisíc korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by pak nebyl odpočet vůbec možný.

"V době, kdy dojde ke zvýšení DPH u stavby bytů a bude kráceno stavební spoření, by se rodiny s dětmi měly podporovat," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Dodal, že je samozřejmě možná diskuse o výši zvýhodnění.

"Většina domácností využívá ve výši 40 tisíc až 50 tisíc korun. My jsme navrhli zachování výhody s tím, že limit by byl omezen roční částkou 80 tisíc korun," dodal.

S iniciativou pro zachování výjimky u úvěrů na bydlení přišla vedle Gazdíka poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Návrh prý podpořili i další poslanci.

Daňové zvýhodnění hypoték chtějí ponechat například i koaliční Věci veřejné.

Rovněž opoziční ČSSD by návrh na zrušení daňové podpory hypoték nepodpořila. Podle předsedy Bohuslava Sobotky by omezila maximální výši podpory, ale tak, aby byla zachována u většiny průměrných úvěrů. Investice do hypotéky je jistou formou spoření na stáří, řekl Sobotka.

,