Od dálnic zmizela polovina billboardů, zbylých 700 odstraní do konce roku

  15:54aktualizováno  15:54
Přibližně rok od zavedení zákazu billboardů v ochranném pásmu okolo dálnic jich zbývá odstranit ještě přibližně 700. Obdobné množství jich kolem dálnic ještě stále zůstává. Díky vyššímu tempu odstraňování by v nelegální bilboardy mohly zmizet do konce letošního roku.

Billboardy s českou vlajkou | foto:  Petr Topič, MAFRA

Největší provozovatel billboardů, firma Czech Outdoor, se včera zavázal odstranit své nelegální poutače do konce září (psali jsme zde). Dosud jich společnost podle jednatele Richarda Fuxy sundala 477, dalších 184 firma odmontuje.

Vedle výše uvedených 1 400 nelegálních poutačů u dálnic je jich podobný počet i u silnic 1. třídy, které spadají pod správu krajů.

Stát je kvůli pomalému odstraňování billboardů dlouhodobě terčem kritiky. Podle Ťoka je hlavním problémem liknavost některých majitelů, kteří neplní svou povinnost. „Rozhodně nešlo postupovat tak, že bychom po uplynutí zákonné lhůty pro odstranění reklamních nosičů mohli vzít pilku a jít odřezávat,“ uvedl.

Stát musí nejprve majitelům nelegálního billboardu doručit výzvu k jeho odstranění. To je podle Ťoka problém, protože u některých firem je složité dohledat jejich zástupce a sídlo. Zmínil přitom firmu A.C.E. Media, která má oficiální sídlo v USA, a státu se dlouhodobě nedaří firmě výzvu doručit. Společnost billboardy stále aktivně využívá.

Fotogalerie

Ťok dodal, že stát může odstranit billboardy až po uplynutí lhůty, které musí ze zákona provozovatelům poskytnout. Ředitelství silnic a dálnic tak zatím odmontovalo 94 poutačů. Náklady na tyto práce bude stát vymáhat po majitelích nosičů.

Během posledního roku mizel od dálnic jeden až dva billboardy denně. Toto číslo se nyní zčtyřnásobilo. Nejvíc reklamních nosičů bylo odstraněno z okolí dálnice D1. Na druhém místě v množství odstraněných billboardů stojí D2, za ní následuje dálnice D11.

Czech Outdoor loni na svých reklamních nosičích vyvěsil státní vlajku. Podle Fuxy to byla forma tichého protestu vůči postupu státu. Nyní firma čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, ke kterému se obrátila skupina 17 senátorů s návrhem příslušnou část novely zákona o pozemních komunikacích zrušit. Podaná ústavní stížnost je podle provozovatelů billboardů rovněž důvodem, proč dosud mnozí s odstraňováním billboardů otáleli.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

Kolik billboardů zmizelo od jednotlivých dálnic
 DÁLNICE ODSTRANĚNO ŘSDCELKEM ODSTRANĚNO
D0 0 8
D136406
D2098
D3026
D4018
D5018
D606
D7010
D804
D10010
D115573
D3501
D4300
D46311
D4800
D4900
D5200
D5502
D5600
CELKEM94691
Počet billboardů společnosti Czech Outdoor
DÁLNICECELKEMODSTRANĚNO
D1328319
D27070
D388
D4387
D5433
D6 16 0
D7 16 16
D8232
D106110
D115842
CELKEM661477
Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Vyvážíme obilí, dovážíme mouku. To nemá logiku, tvrdí šéf Svazu obchodu

Ilustrační snímek

Česká republika patří k zemím, kde jsou potraviny nejlevnější v Evropě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz