Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemám ani vlastní notebook, říká Fischer

  1:00aktualizováno  1:00
Bývalý úspěšný podnikatel a senátor Václav Fischer už podruhé čelí exekuci. Tentokrát kvůli dluhům za 391 milionů, které po něm požaduje firma Atlantik Karla Komárka. Říká však, že v Česku mu nepatří ani notebook, se kterým pracuje.
Václav Fischer

Václav Fischer | foto: David NeffMF DNES

Exekuce se týkají dvou pohledávek, které měla u Fischera původně Komerční banka a které Komárek koupil v době, kdy se Fischerova cestovní kancelář dostala do vážných finančních problémů. - více zde

Předloni jste exekuci přirovnal k vykrádání bytu? Jaké je to teď?
Je to jiné, když už je to podruhé. Když si člověk podruhé zlomí nohu, cítí to jinak. Nedomníval jsem se však, že v rozmezí tak krátké doby si tím projdu dvakrát.

A začala už exekuce?
Nechce se mi o tom mluvit. Exekuce není příjemná věc, o to víc, když je nespravedlivá a nepodložená. A když mám platit za firmy člověka, který je zároveň jejich věřitelem. Na všech stranách se v této kauze objevuje stále pouze jedno a to samé jméno, a to je Karel Komárek. On mě v podstatě vyzývá, abych platil za jeho společnosti, což já důrazně odmítám. Já jsem si nikdy žádné peníze nepůjčoval jako Václav Fischer, já jsem to dělal pouze v dobách, kdy jsem chod společností stoprocentně ovládal. V září 2003 byly platnosti ručení pouze prodlouženy, avšak podle slibu pana Komárka pouze do okamžiku, než se společností ujme, a to se stalo o měsíc později, v říjnu 2003.

Máte to písemně?
Těch slibů mám písemně, že bych s nimi mohl tady...

... vytapetovat?
Ano. Ale skutečně.

Co tady vlastníte? Kde pracujete? Máte kancelář?
Ne, jsem tady na návštěvě. Mám několik kanceláří v Německu. V době mobilního světa je možné řešit spoustu věcí mimo kancelář.

Notebook vám nesebrali?
Není mým osobním vlastnictvím.

A co je v Česku vaším osobním vlastnictvím?
Já si myslím, že v tom spočívá i absurdnost kroku pana Komárka, protože on moc dobře ví, že můj majetek je zanedbatelný.

To není možné, vždyť jste měl velkou společnost.
Ale ta se dostala do velkých problémů a já jsem ji zachraňoval za cenu osobních obětí. Žádným majetkem nedisponuji ani v podobě nemovitostí, ani drahých aut.

Vy tady nemáte ani auto?
Ne.

Ani v Německu?
Nemám.

A jak se přepravujete?
Nechávám se vozit. Služebním autem s řidičem zpravidla.

To musí hodně stát.
Mě ne, jenom tu společnost, která mě najímá na různé činnosti.

Takže vám půjčují i ten notebook? Nezní to jako výsměch?
Jako výsměch může znít mně, že po mně chce pan Komárek zaplatit dluhy, které dluží jeho vlastní společnosti. To je jediný výsměch a paradox.

Kde si pan Komárek myslí, že máte peníze?
Nevím.

Sehnal byste je? Je to více, než jste kdy vydělal?
Určitě je to více, než jsem vydělal v Česku.

Před rokem a půl, když vše s panem Komárkem začínalo, se přitom mluvilo o ideálním spojenectví.
Já si myslím, že to ideální kombinace byla, ale jen do okamžiku, než pan Komárek přišel se změnou dohody. Původní dohoda zněla padesát na padesát. Já jsem se měl zabývat obchodem a marketingem a pan Komárek financemi. To byla geniální konstrukce, koneckonců si ji vymyslel on sám. Později přišel se změnou a domohl se jiného poměru, 75 ku 25. To byl začátek nedobrého vývoje.

Proč jste na to přistoupil?
Nic jiného mi nezbývalo, já jsem nebyl v pozici, ve které bych si mohl diktovat. Udělal jsem vše pro to, aby byla zachráněna značka i za cenu osobních ztrát. Pan Komárek pravděpodobně zatoužil po větší moci v cestovní kanceláři, ale já jsem přesvědčen, že to bylo velmi špatné rozhodnutí. Můj odchod byl začátkem nepříliš dobrého vývoje, kancelář ztratila část klientely. Navíc z ní odešli víceméně všichni odborníci a byli nahrazeni lidmi, pro které je cestovní ruch něčím novým.

Spory s Karlem Komárkem začaly s vaším odchodem z cestovní kanceláře. Myslíte, že proti vám nevystoupil ostře již dříve, protože jste u české veřejnosti oblíbený...
Já nejsem odpovědný za vývoj ve společnosti minimálně za posledních 12 měsíců. Tato společnost si po dvacet let vedla velmi úspěšně. Nejdůležitější je, že ty společnosti pan Komárek dnes ovládá a já na ně nemám žádný vliv a ty společnosti mi dokonce odmítají poskytovat informace, na které mám právo. Jedna z nich rozprodala nemovitosti v účetní hodnotě přibližně za půl miliardy a namísto, aby výtěžek použila na splacení úvěru, peníze přesunula neznámo kam.

Když společnost Komárka vstupovala do vaší firmy, jak a kdo zaplatil dluhy?
Je důležité říci, že pan Komárek koupil úvěry s velkým diskontem, zhruba za 55 procent nominální ceny 500 milionů. To byla jedna investice do celé té skupiny a potom už to bylo pouze běžné financování, o kterém už nejsem informován, předpokládám, že šlo o nějaký provozní úvěr ve výši několika sta milionů korun. Nebyl to pro něj špatný obchod a nechápu, proč se nyní domnívá, že bych měl jako ručitel platit za úvěry jeho společnostem.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Najdete na iDNES.cz