Němci jsou chudší než Španělé a Italové, překvapila studie Bundesbanky

  11:16aktualizováno  11:16
Když si Němci poměří hodnotu svého majetku s jinými národy, dopadnou mnohem hůře než Španělé a Italové, jejichž země se potýkají s dopady finanční krize. K překvapivému závěru dospěla studie centrální banky Německa.

Berlín. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Německo platí za tahouna evropského hospodářství, podle Bundesbanky však ve srovnání čistého soukromého majetku domácností zaostává za Francií, Itálií i Španělskem.

Majetek Němců dosahuje v průměru 51 400 eur (1,3 milionu korun), majetek Italů téměř 164 tisíc eur (4,2 milionu) a Španělů dokonce přes 178 tisíc eur (4,6 milionu). Ve Španělsku je přitom po Řecku nejvyšší nezaměstnanost v Evropě, práci nemá každý čtvrtý.

Hlavním důvodem, proč Němci zaostávají za Jihoevropany, je fakt, že mají výrazně méně nemovitostí. Lépe na tom jsou i francouzské domácnosti, které průměrně mají majetek v hodnotě více než 113 tisíc eur (2,9 milionu korun).

Stejně dopadlo i srovnání výše průměrného majetku domácností očištěného o dluhy. Podle této statistiky mají Němci přes 195 tisíc eur (pět milionů korun) a Španělé přes 285 tisíc eur (7,4 milionu).

"Většina německých domácností - celostátně je to 73 procent - má 'podprůměrný' čistý majetek," uvádí centrální banka ve studii. "Jak průměr, tak i medián netto majetku v Německu proto leží níže než v ostatních velkých zemích eurozóny, pro které máme srovnatelná data," dodává studie.

Důvod podle Bundesbanky tkví ve vlastnictví nemovitostí. Zatímco v Německu má svůj dům nebo byt 44 procent domácností, v Itálii je to přes 68 procent a ve Španělsku téměř 83 procent. Ti, co ve Spolkové republice svou nemovitostí nedisponují, jsou navíc výrazně chudší než majitelé realit.

Velké rozdíly jsou podle banky ještě navíc mezi západem a bývalým socialistickým východem Německa. Pro studii použila banka data získaná od téměř 3 600 domácností v letech 2010 a 2011. Informace zahrnovaly údaje o hmotném majetku, bankovních úsporách, příjmech a nárocích vyplývajících ze soukromého důchodového spoření.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Na cizí svatbu jako do divadla. Indové prodávají turistům vstupenky

Tradiční hinduistická svatba

Klasická pozvánka na svatbu není vždy podmínkou. Stačí si koupit vstupné. Alespoň v Indii, kde některé páry nabízejí...

Válka eBay s Amazonem pokračuje. Aukční server žaluje lov pracovníků

Ilustrační snímek

Aukční portál eBay zažaloval e-shopového globálního krále Amazon. Obvinil ho, že mu nelegální cestou přetahoval...

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší...Najdete na iDNES.cz