Němci koupou děti v markách

Výsad legendárního strýčka Skrblíka se v těchto dnech dostává německým školákům. Podobně jako známý Disneyův kačer se totiž i oni mohou koupat ve vaně s miliony. Narozdíl od pohádkové postavy, která se "koupe" v dolarech, děti mají ve vaně papírové marky. Bankovky jsou našrotovány nadrobno.

Tuto atrakci připravila pro děti federální tiskárna cenin. Kromě toho, že tiskne nové eurobankovky, zajišťuje také likvidaci starých marek. Jak? Prostě je naloží do obrovských skartovacích strojů a namele je na drobné nudličky. Potom je nasype do velkého plastikového bazénu a Skrblíkovo "koupaliště" je hotovo.

"Je to trochu nostalgická vzpomínka. Něco nového můžete vítat jen v případě, že tomu starému dáte vale," říká mluvčí tiskárny Sandra Heinzelmannová. Připomíná tak, že pro Němce byla marka od druhé světové války symbolem stabilní a prosperující ekonomiky. Mnozí z nich jsou ostatně stále proti zavádění jednotné měny.

Děti se na to ale dívají jinak. V jejich věku kolem deseti let jim je celkem jedno, čím budou platit. A s namletými markami je legrace.

"Těším se na euro, protože je hezké a hodně barevné," říká desetiletá Carla Gueldeová z jedné berlínské školy.

Trošku proti je její jedenáctiletý spolužák Firat Bakir, který zrovna v ruce třímá kouli, jejíž hodnota ještě nedávno dosahovala zhruba deseti tisíc marek. Říká, že se mu moc nelíbí modrá na některých bankovkách.

Nicméně je to uvědomělý Evropan. "Budu určitě hned od začátku euro používat," slibuje. "Chci pracovat a vydělat si na kapesné, aspoň pět euro za týden!"

Němečtí školáci se koupou v markách, které před zavedením euro likviduje německá tiskárna cenin.

Němečtí školáci se koupou v markách, které před zavedením euro likviduje německá tiskárna cenin.

,