Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci nakupují do zásoby kvůli vyšší DPH

  11:15aktualizováno  11:15
V Německu se od ledna zvedne sazba daně z přidané hodnoty. Lidé se proto bojí, že vzrostou ceny, a nakupují raději do zásoby, dokud je zboží ještě se starou sazbou a levnější. Podle některých odborníků ale ceny vůbec nemusí vzrůst o celé zvýšení daně.
Německo zvýší DPH u některých výrobků na 19 procent. Lidé proto kupují do zásoby zboží ještě s 16procentní sazbou.

Německo zvýší DPH u některých výrobků na 19 procent. Lidé proto kupují do zásoby zboží ještě s 16procentní sazbou. | foto: Profimedia.cz

Část zdanění totiž může dopadnout na podniky, kterým se o to sníží zisky, zejména po Vánocích, kdy obchodníci lákají zákazníky na slevy.

Kdo ale nenakoupí teď, bude počátkem příštího roku litovat. To alespoň tvrdí četné reklamy, které v Německu lákají k nákupnímu spurtu před zvýšením daně z přidané hodnoty od 1. ledna příštího roku z 16 na 19 procent.

Mnozí ze zákazníků přitom ani nezjistí, že některé zboží podražilo už měsíce před tímto magickým datem. Svazy na ochranu spotřebitelů varují, že kdo pod tlakem reklamy koupí na poslední chvíli pračku nebo novou kuchyň, ještě nemusí udělat dobrý obchod.

"Nechat se zahnat k unáhleným nákupům jen kvůli chystanému zvýšení DPH, je chybné rozhodnutí," říká Brigitte Rittmannová-Bauerová ze spotřebitelské centrály v nejlidnatější německé zemi Severním Porýní - Vestfálsku.

DPH se sice zvýší ze 16 na 19 procent, ale vzhledem k tomu, že se vypočítává z čisté ceny, v obchodech bude činit jen 2,59 procenta. To si už mnohé obchody zakalkulovaly předem.

Německo čeká dosud nejvýraznější zvýšení DPH v poválečné historii. Vláda o tom v tichosti rozhodla v létě, kdy se hrál fotbalový světový šampionát a lidé byli v euforii z této podívané.

Hlavním důvodem vyšší daně je snížit rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený Paktem stability a růstu Evropské unie.

Průzkumy ukázaly, že některé podniky začaly zdražovat už předem, zejména pak drogerie a parfumerie. To potvrzuje i centrální statistický úřad, který už od června registruje zvyšování cen u 42 produktů a služeb.

Navíc mnohé obchody nasazují vyšší ceny před Vánocemi. "Spotřebitelé by tak měli být
obzvlášť pozorní a kupovat jen to, co potřebují," radí Christian Thorun z obchodního oddělení celostátní centrály pro ochranu spotřebitelů.

Zákazníci by prý měli vědět, že se 1. ledna také nezdraží všechno. U mnohého, co se daní sedmiprocentní sazbou, se nic nezmění. To se týká například knih nebo časopisů.

Elektronika, jako jsou počítače, televize s plochými obrazovkami nebo MP3 přehrávače, které spadnou do 19procentní daně, budou po Novém roce možná naopak levnější, protože před svátky nelze čekat snížení cen.

"Po Vánocích obvykle budou muset obchody povzbudit poptávku slevami," říká expert Thomas
Hagen. Počítač, který si někdo pořídí do konce roku, bude příští rok modelem minulosti, a pak se koupí i přes zvýšení DPH levněji.

Šéf centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem Axel Weber ujišťuje, že se spotřebitelé nemusejí příštího roku bát. Prý se nebude opakovat debata z počátku roku 2002, kdy se zavádělo euro a většina Němců měla pocit, že obchodníci a služby využili změny ke zdražování.

Autor:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Zoot řeší obrovské množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Najdete na iDNES.cz