Němci pašují marky za hranice

  • 4
V bonboniérách, krabicích od bot i v podprsenkách - schované v nejrafinovanějších úkrytech opouští Německo horké zboží posledních dní. Řeč není ani o heroinu, ani cigaretách či alkoholu. Přes hranice se do Švýcarska, Lichtenštejnska a daňového ráje Lucemburska pašuje německá marka.

Stále víc lidí se snaží na poslední chvíli uložit nelegálně "ulité" úspory a nechat je zmizet z dohledu daňových úřadů.

Na hlavní převozní trase mezi jižním Německem a švýcarskou bankovní metropolí Curychem celnice odhalily letos už dvě miliardy "černých" marek, což je o 600 milionů víc než loni. Za tři poslední roky se na hranicích s Lucemburskem zjistilo 1,8 miliardy marek.

Na rozdíl od peněžních ústavů v některých sousedních zemích německé banky podle zákona proti praní špinavých peněz zpozorní při ukládání pětimístných částek v markách a informují finanční úřady.

"Kdo má u sebe sumy větší než třicet tisíc marek a zamlčí je na celnici, riskuje soudní podání nebo vysokou pokutu," varuje šéf německé celní správy Werber Eberhardt. Polehčující okolností je dodatečné vynucené přihlášení peněz na finančním úřadě. Jinak musejí hříšníci počítat s šestiprocentní úrokovou sazbou navíc a padesátiprocentní pokutou.

Hlavně hostinští, řemeslníci, řezníci, pekaři, stavbaři a vůbec střední stav patří mezi ty, na koho mají berní úředníci políčeno a kdo vozí peníze nejčastěji ven. Tam se ukládají na konta, do zdánlivých firem, zahraničních pojistek či španělských nebo švýcarských nemovitostí.

Švýcarští policisté při namátkových a stále častějších kontrolách aut zjišťují velké sumy peněz v každém třetím německém vozidle.

"Pohotovost" na hranicích potrvá až do 28. února, dokud bude měna nejsilnější evropské ekonomiky v oběhu souběžně s eurem a marky bude možné směnit ve kterékoli komerční bance. Pak se končící německé národní platidlo nevymění jinde než v bankách centrálních.

,