Velikonoční protest proti jádru před německou elektrárnou Biblis

Velikonoční protest proti jádru před německou elektrárnou Biblis | foto: Thomas Lohnes, AP

Němci řeší, do kdy odstoupí od jádra

  • 30
Sedm německých jaderných elektráren se už nevrátí do provozu. Vláda je nechala odstavit po březnové havárii v Japonsku. Zatím není jasné, kdy budou odpojena ostatní jaderná zařízení v zemi.

Na odpojení sedmi nejstarších jaderných elektráren v Německu se shodli zemští ministři životního prostředí se spolkovým šéfem tohoto resortu Norbertem Röttgenem.

Termín odstavení zbývajících deseti jaderných zařízení není znám. Přestože ministři diskutovali o rocích 2017 a 2022, oficiálně se shodli na "co nejrychlejším možném odklonu od jaderné energie".

Podle interního dokumentu německého ministerstva životního prostředí, který citovala agentura Reuters, by Německo mohlo úplně opustit jadernou energetiku do roku 2017, aniž by to způsobilo výpadky proudu nebo velké zvýšení cen elektřiny. Röttgenův úřad materiál odmítl komentovat.

Čeká se na rozhodnutí vlády

"Dodávky energie jsou a zůstanou bezpečné. Úroveň cen za elektřinu stoupne pouze mírně. Stabilita přenosových sítí při odklonu od jádra v letech 2017 až 2020 zůstane zajištěna," stojí podle Reuters v dokumentu.

Konečný termín vyřazení všech jaderných elektráren by měla na začátku června ohlásit německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová nedávno podpořila hlasy volající po odstavení atomových elektráren v zemi do roku 2022.

K odklonu od jádra se Němci odhodlali pod vlivem březnových událostí v Japonsku, kde silné zemětřesení a následná tsunami poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

Německo následně pozastavilo loňské prodloužení životnosti svých atomových zařízení, sedm elektráren postavených před rokem 1980 dočasně vyřadilo z provozu a u všech nechalo prověřit jejich bezpečnost.

,