Němci schválili důchodovou reformu

Praha - Německo po dlouhodobých sporech mezi vládou a opozicí včera schválilo významné změny v systému penzijního pojištění. Horní komora parlamentu Bundesrat, v níž nemá vláda majoritu, nakonec zmírnila svůj odpor k navrhovaným krokům a zahájení důchodové reformy v zemi, která jako první přišla v minulém století se systémem důchodů vyplácených státem, již nestojí nic v cestě.

Jádrem celé reformy je státní podpora připojištění lidí v soukromých penzijních fondech. Němci do nich budou moci od příštího roku ukládat až jedno procento svého platu. Do roku 2008 by se tato suma měla zvýšit až na čtyři procenta. Vláda jim za to poskytne daňové úlevy a příspěvky. Celkem půjde od tohoto roku o více než dvacet miliard marek ročně.

Připojištění Němců umožní vládě snížit během následujících třiceti let výši vyplácené částky každému důchodci ze 70 na 67 procent jeho bývalé čisté mzdy. Nebude muset ani přistoupit ke zvýšení příspěvků na důchod, který nyní činí 20 procent ze mzdy. To je úroveň, kterou ekonomové považují za jeden z faktorů negativně ovlivňujících vysoké náklady na pracovní sílu v Německu.

Provedení důchodové reformy je přitom v nejsilnější evropské ekonomice naprostou nutností. Její populace stárne a systém průběžného financování důchodů z daní již přestává generace pracujících Němců zvládat. Tento problém se netýká pouze Německa, k radikální reformě hodlá přistoupit i mnoho dalších evropských zemí včetně České republiky.

V Německu, na rozdíl od tuzemska, již politici pochopili nezbytnost tohoto kroku a dokázali se na většině klíčových kroků shodnout. Změny důchodového systému jsou přitom důležitou součástí ekonomických reforem, které Schröderova vláda chystá. Doplňují největší poválečné snížení daní v zemi a přijetí přísného střednědobého plánu, který má vyrovnat deficit rozpočtu.

Kompromisu v důchodové reformě nebylo dosaženo hned. Vládní návrh reformy sice v lednu prošel dolní komorou parlamentu Bundestagem, kde má vláda většinu. Druhá komora Bun- desrat, kde jsou zástupci šestnácti spolkových zemí, však klíčové body v únoru zablokovala. Po několika týdnech vyjednávání a ústupcích vlády bylo nakonec dosaženo kompromisu a reformu mohl Bundesrat schválit.

Vláda musela ustoupit, tedy zvýšit příspěvky u takzvaných vdovských důchodů. Umožnila také, aby si Němci mohli ze svého důchodového spoření vzít půjčku až do sto tisíc marek za předpokladu, že dluh, než odejdou do důchodu, splatí.

"Chápete jistě, že jsem velmi šťasten," komentoval podle agentury AP přijetí zákona v Berlíně německý kancléř Gerhard Schröder. Odkládaný zákon označil za "opravdu historickou reformu, z níž budou mít užitek jak mladí, tak starší občané Německa".