Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci u nás chtějí levněji pálit odpadky

  1:00aktualizováno  1:00
Už čtyři firmy požádaly ministerstvo životního prostředí o povolení dovážet odpadky do Čech. Jejich spálení je tu podstatně levnější. Ministerstvo a ekologové jsou však proti dovozu.
Městský odpad, skládka

Městský odpad, skládka - Ďáblická skládka slouží pro celé hlavní město. V provozu je od roku 1993 a dosud vstřebala na 1,5 milionu domovního odpadu, výkopové zeminy a stavební suti. (2. srpna 2002) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

"Je pro nás nepředstavitelné, že by se pálil německý odpad u nás, v centru města. Tlak firem je přitom čím dál větší," říká Zuzana Tachovská ze sdružení Lidi pro Liberec.

"Kdyby ministerstvo životního prostředí souhlasilo s dovozem odpadů do liberecké spalovny, odsouhlasilo by vývoz našeho životního prostředí," řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Právě liberecká spalovna Termizo dovozce odpadů láká nejvíce. Odpadky chtějí firmy vozit například z více než pět set kilometrů vzdáleného Mnichova. Ministerstvo zatím dovoz nepovolilo, dnes se bude případem zabývat rozkladová komise.

"Konečné rozhodnutí je na ministrovi," řekla mluvčí Karolína Šůlová. Dovoz odpadů odmítá, protože zákon ho zakazuje. "Každá žádost se posuzuje individuálně podle české i evropské legislativy," dodala.

Liberecká spalovna tvrdí, že odpad nechce dovážet kvůli spalování, ale pro jeho využití. "Vyrábíme teplo a elektřinu pro běžnou síť," říká ředitel Termiza Pavel Bernát. Netají se tím, že o německý odpad má zájem, i když je kapacita spalovny naplněná téměř ze sta procent českými odpady. "Je to pro nás ekonomicky výhodnější," vysvětlil.

Likvidace tuny odpadu přijde v Německu zhruba na sto eur, v Česku na třetinu. "Do cementáren a elektráren proudí ze zahraničí spousta odpadů, ale to nikomu nevadí," uvádí Bernát. Nevyloučil, že žadatelé o dovoz dají spor k Evropskému soudu.

Podle ekologů však spalování není využitím, ale likvidací odpadu. Opírají se i o rozhodnutí Evropského soudního dvora. "Další diskuse na toto téma může zarazit jen nový zákon," míní Simona Jašová z hnutí Děti Země. 

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz