Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci u nás chtějí levněji pálit odpadky

  1:00aktualizováno  1:00
Už čtyři firmy požádaly ministerstvo životního prostředí o povolení dovážet odpadky do Čech. Jejich spálení je tu podstatně levnější. Ministerstvo a ekologové jsou však proti dovozu.
Městský odpad, skládka

Městský odpad, skládka - Ďáblická skládka slouží pro celé hlavní město. V provozu je od roku 1993 a dosud vstřebala na 1,5 milionu domovního odpadu, výkopové zeminy a stavební suti. (2. srpna 2002) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

"Je pro nás nepředstavitelné, že by se pálil německý odpad u nás, v centru města. Tlak firem je přitom čím dál větší," říká Zuzana Tachovská ze sdružení Lidi pro Liberec.

"Kdyby ministerstvo životního prostředí souhlasilo s dovozem odpadů do liberecké spalovny, odsouhlasilo by vývoz našeho životního prostředí," řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Právě liberecká spalovna Termizo dovozce odpadů láká nejvíce. Odpadky chtějí firmy vozit například z více než pět set kilometrů vzdáleného Mnichova. Ministerstvo zatím dovoz nepovolilo, dnes se bude případem zabývat rozkladová komise.

"Konečné rozhodnutí je na ministrovi," řekla mluvčí Karolína Šůlová. Dovoz odpadů odmítá, protože zákon ho zakazuje. "Každá žádost se posuzuje individuálně podle české i evropské legislativy," dodala.

Liberecká spalovna tvrdí, že odpad nechce dovážet kvůli spalování, ale pro jeho využití. "Vyrábíme teplo a elektřinu pro běžnou síť," říká ředitel Termiza Pavel Bernát. Netají se tím, že o německý odpad má zájem, i když je kapacita spalovny naplněná téměř ze sta procent českými odpady. "Je to pro nás ekonomicky výhodnější," vysvětlil.

Likvidace tuny odpadu přijde v Německu zhruba na sto eur, v Česku na třetinu. "Do cementáren a elektráren proudí ze zahraničí spousta odpadů, ale to nikomu nevadí," uvádí Bernát. Nevyloučil, že žadatelé o dovoz dají spor k Evropskému soudu.

Podle ekologů však spalování není využitím, ale likvidací odpadu. Opírají se i o rozhodnutí Evropského soudního dvora. "Další diskuse na toto téma může zarazit jen nový zákon," míní Simona Jašová z hnutí Děti Země. 

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Najdete na iDNES.cz