Němci ztrácejí víru a mizí za prací

  • 3
Uživit se prací v Německu je stále větší problém. Země s více než čtyřmi miliony nezaměstnaných nemá lidem co nabídnout. Její obyvatelé ztrácí víru v ekonomiku, což dokazují i poslední čísla o vývoji tržeb. Ukazuje se, že rok 2002 byl pro německý maloobchod nejhorším od 2. světové války. Přes sto tisíc lidí se ročně rozhodne, že si na nákup ve své vlasti vydělá za jejími hranicemi.

Oficiální statistika registruje 110 tisíc lidí, kteří ročně opustí Německo, aby pracovali v jiné zemi. Někteří mají i jiné motivy, například další vzdělávání.

Poté, co spolková republika otevřela v 60. a 70. letech dveře pro "gastarbeitery" hlavně z Turecka, zažívá nový fenomén.

Jen státní úřady práce jsou s to zprostředkovávat ročně na 20 tisíc pracovních míst v zemích EU. Další nabízejí soukromé zprostředkovatelny. Například Švédsko potřebuje lékaře, španělský ostrov Mallorca montéry, Itálie řidiče autobusů.

Stále více kvalifikovaných nezaměstnaných tak balí své nářadí a chystá se začít nový život. V rámci zemí EU jsou dveře otevřené a každý může pracovat, kde chce.

Nejvyhledávanějším cílem Němců v EU je Španělsko, Británie nebo státy Beneluxu, ale táhne je to i do USA nebo Austrálie.

"Chtějí prostě pryč, raději do Irska než do Bavorska," líčí svou zkušenost s lidmi z východu Německa šéfka berlínské zprostředkovatelny Europa Job Center Teherese Dietrichová.

"Naděje, že se na východě situace konečně zlepší, už zmizely a lidé chtějí práci kdekoli," říká o obyvatelích zemí se 17procentní nezaměstnaností.

Není co utrácet
"Je to velké zklamání," komentoval prosincový pokles maloobchodních tržeb o 3,3 procenta ekonom Commerzbank Ralph Solveen.

"Ukazuje to, že všechna jednání o vládním plánu na úpravu daní měla na soukromou spotřebu mnohem vyšší dopad, než jsme čekali," dodal.

Vláda představila v říjnu plán na zvýšení daní a snížení výdajů, který má zaplnit
rozpočtový deficit.

Podle výzkumu zveřejněného v pátek televizní stanicí N-TV jsou Němci nejpesimističtější za posledních pět let. Až 34 procent dotazovaných očekává, že letošní rok bude horší než rok 2002.

Pouze 22 procent čeká zlepšení situace. Téměř tři čtvrtiny respondentů pak neplánují kvůli špatné ekonomické situaci žádné velké nákupy.

,