Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Po letech uskrovňování si Němci vyjednali vyšší platy

  • 91
Rychlý nárůst platů v Německu má dohnat situaci z posledních let, kdy rostly naopak velmi mírně. Díky tomu získal německý průmysl výraznou konkurenční výhodu, protože své produkty dokázal nabídnout za nižší ceny. Naši severní sousedé se nyní bojí inflace, která by ale pomohla jihoevropským státům, protože by se jim snížily dluhy.

Více než 102 tisíc zaměstnanců největšího německého automobilového koncernu Volkswagen si může blahopřát. Po několikatýdenních jednáních se odborovému sdružení IG Metall podařilo vyjednat zvýšení platů o 4,3 procenta na následujících 13 měsíců.

Stejné podmínky si přitom už dříve vyjednalo 3,6 milionu zaměstnanců německého kovohutního a elektronického průmyslu. Dalších zhruba 550 tisíc lidí působících v chemickém odvětví si vymohlo zvýšení o 4,5 procenta. "Je to velmi dobrý a akceptovatelný kompromis," komentoval dohodu šéf odborářů IG Metall Hartmut Meine.

Po růstu mezd v Německu volají již dlouho mnozí ekonomové. Mohl by totiž uzavřít rozrůstající se ekonomickou propast mezi Německem a zbytkem Evropy. Zatímco německý vývoz rostl, v ostatních evropských státech převládal import, což by se nyní mohlo změnit. "Pro periferní ekonomiky by mohlo jít o určitou úlevu, neboť by byly více cenově konkurenceschopné," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Německá vláda v poslední době čelila silnému mezinárodnímu tlaku. Aby Evropě vyhověl, postavil se nedávno za odbory překvapivě i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Je v pořádku, pokud u nás mzdy porostou rychleji než v jiných zemích Evropské unie," řekl Schäuble v rozhovoru pro magazín Focus, za což sklidil ostrou kritiku ze strany průmyslníků.

Rychlý růst cen zatím nehrozí

Vysoký růst mezd tak může ohrozit konkurenceschopnost německého hospodářství, což by mělo dopad i na český průmysl, který je významným subdodavatelem německých firem.

Podle některých ekonomů by vysoký růst mezd mohl být jedním z dalších faktorů, které nastartují inflaci. Ta v řadě Němců vyvolává naprostou paniku, jihoevropské státy ji však vítají, neboť by jim aspoň částečně pomohla od nahromaděných dluhů.

Hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer pro německý deník FAZ už v polovině března uvedl, že prvním krokem k vysoké inflaci je růst cen nemovitostí, který nastal ve velkých městech. Jako druhý krok předpověděl Mayer právě neobvykle vysoké dohody o růstu mezd, což se nyní potvrdilo.

Čeští ekonomové jsou však zdrženlivější. "Uvážíme-li, že inflační cíl Evropské centrální banky činí dvě procenta a růst produktivity v Německu se dlouhodobě bude pohybovat také zhruba okolo dvou procent, tak se jedná o zdravý mzdový vývoj," dodal Franče s tím, že inflační tlaky zatím nehrozí. Kvůli klesajícím cenám pohonných hmot dokonce v květnu klesla inflace pod dvě procenta.

Vysoké mzdy Němců mohou pomoci Evropě i jinak. Spotřebitelé s dostatkem peněz mohou rozdmýchat poptávku po zboží, což bude výhodné i pro českou ekonomiku.