Německá ekonomika stagnuje

Největší obchodní partner České republiky se potýká s hospodářskými problémy. Německo, do kterého míří čtyřicet procent tuzemských vývozů, se ve druhém a třetím čtvrtletí dočká jen zanedbatelného ekonomického růstu. Podle prognózy berlínského ústavu DIW zpomalilo tempo růstu ve druhém čtvrtletí v Německu v porovnání s loňskem na pouhých na 0,7 procenta. Ještě v prvních třech měsících přitom činil 1,6 procenta.

"Německo je proto nyní ve fázi ekonomické stagnace," píše ve své týdenní zprávě DIW. Ta bude pokračovat i ve třetím čtvrtletí, kdy růst pravděpodobně dosáhne z meziročního pohledu jednoho procenta.

Minulý měsíc DIW snížil svoji prognózu růstu hrubého domácího produktu za celý letošní rok, a to na jedno procento. Poptávka po německém vývozu, která byla ve druhém čtvrtletí poměrně optimistická, ve třetím čtvrtletí zpomalí, zatímco domácí spotřeba nadále oslabuje.

Spotřebitelské výdaje drží na uzdě stagnace zaměstnanosti a slabý růst příjmů. Naopak kapitálové investice pravděpodobně oživí, ke stabilizaci ve druhém čtvrtletí přispěly i výdaje na stavebnictví.

O tom, že se ekonomické obtíže Německa začínají přelévat i do České republiky, svědčí rovněž poslední ukazatele zveřejněné statistickým úřadem. Například průmyslová produkce, která ještě na jaře dosahovala více než desetiprocentních přírůstků v červnu prudce zpomalila na 3,7 procenta. "Prudké ochlazení evropské ekonomiky spojené s poklesem cen komodit se začíná viditelně projevovat také v České republice. Průmyslová produkce jednoznačně ukazuje, že domácí výroba je značně závislá na poptávce v západní Evropě," říká analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Zpomaluje také tempo růstu českého vývozu. Jen za první pololetí 2001 se obchodní bilance s Německem zhoršila o 21,8 miliardy korun.

,