Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Německá vláda poslala zákon o konci jaderných elektráren poslancům

  • 42
Německá vláda schválila návrh zákona, který má ukončit provoz jaderných elektráren do roku 2022. Parlament ho má schválit do začátku července. Německo se od jádra odklání v reakci na jadernou krizi v Japonsku.

Návrh počítá s tím, že sedm nejstarších atomových reaktorů, dočasně odstavených v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, už nebude znovu uvedeno do provozu. To samé se týká poruchového reaktoru v Krümmelu, který stojí již čtyři roky. Zbývajících devět jaderných zařízení bude postupně odpojováno ze sítě mezi roky 2015 a 2022.

Jaderná energie v Německu

Jaderná energie v Německu

- V Německu je v provozu 17 jaderných elektráren, dalších 19 už bylo definitivně odstaveno.
- V loňském roce vyrobily německé jaderné elektrárny 133 012 gigawatthodin elektrické energie. To představovalo asi 27 procent veškeré elektřiny vyprodukované v Německu.
- Rozmach atomové energetiky Německo zažilo po ropných krizích v 70. letech.
- Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island (1979) a ukrajinském Černobylu (1986).
- Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných zdrojů nenavrhly. Poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.

Místo jádra chce Německo v budoucnu více využívat energii z obnovitelných zdrojů a plynové elektrárny. Spolu s novelou zákona o jaderné energetice proto německá vláda pošle do parlamentu doprovodné návrhy norem, které mají urychlit výstavbu těchto zařízení a nových přenosových sítí.

Dolní parlamentní komora, Spolkový sněm, by se balíkem energetických zákonů měla začít zabývat už ve čtvrtek. Závěrečné hlasování se čeká na konci června. Spolková rada, která je horní komorou německého parlamentu, by projednávání měla dokončit 8. července.

Plán vedoucí k vypnutí německých jaderných elektráren zvedá ceny elektřiny v Evropě. V Česku může elektřina podle odborníků zdražit až o šest procent.

Premiér Petr Nečas minulý týden varoval, že pokud nebude dostavěn Temelín, mohou ceny elektřiny vyskočit až o třicet procent

,