Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německé banky lákají české klienty

  1:00aktualizováno  1:00
Českým bankám vyrůstá nečekaná konkurence. Vyšších poplatků za finanční služby v Česku si totiž všimli němečtí finančníci a začínají lákat klienty z českého příhraničí. Některé banky si dokonce pořídily internetové stránky v češtině.

"Máme už čtrnáct set českých zákazníků. Přibývají hlavně v posledních týdnech," říká Ivana Dudková z německé spořitelny Kreissparkasse Löbau-Zittau.

Banka už odbourala problém s jazykovou bariérou. Internetové stránky má spořitelna i v češtině, některé banky z příhraničí dokonce přijaly také české zaměstnance pro kontakt s novými klienty.

"Díky internetovému bankovnictví začíná přibývat i firem ze vzdálenějších koutů republiky," podotkl vedoucí obchodního oddělení pro privátní klientelu Frank Hensel. Zejména podnikatelé začínají objevovat výhody účtu založeného v Německu. Ušetří jim totiž nemalé peníze za poplatky, hlavně při převodu peněz do unie.

"Úspory jsou obrovské," konstatoval jednatel spediční firmy Etrans Miloslav Polášek, který se netají tím, že účet v Německu doporučuje i svým známým. "Zvláště při převodu malých částek do ciziny jsou učeských bank poplatky velmi vysoké. Když peníze převádím z účtu v Německu, zaplatím pár centů. Vše provádíme přes internet," dodal.

Řada německých bank totiž nerozlišuje poplatky za posílání peněz po unii, řádově jde o jednotky až desítky korun za jeden příkaz. V Česku stojí poslat peníze přes hranice i přes nedávné zlevnění několikanásobně víc.

České banky a jejich ceny nechává německá konkurence v klidu. "Pečlivě mapujeme vývoj trhu. Žádný výraznější trend odlivu zákazníků k německým spořitelnám jsme ale nezaznamenali," řekla Helena Matuszná z České spořitelny. "Počet klientů nám roste i v pohraničí," uvedla Romana Kubálková z Komerční banky.

Největší nevýhodou účtu v zahraničí je pro běžného klienta výběr peněz z bankomatu. S německou kartou v Česku vyjde mnohonásobně dráž než s tuzemskou kreditkou.

Německé regionální spořitelny se však netají tím, že by rády otevřely v pohraničí své pobočky. "Musí se ještě změnit německý zákon o spořitelnách," vysvětlil Hensel. Podobné plány mají i jiné spořitelny podél českých hranic.

Díky vstupu do Evropské unie už nemusí žádat o bankovní licenci v Česku. "Ani Češi, kteří si založili účet v Evropské unii, už nemusí zahraniční konto hlásit," dodal Pavel Zubek z České národní banky.

Za účet v Německu ušetří hlavně podnikatelé, ale i fyzické osoby, tedy ti, kteří občas platí do zahraničí nebo jim na účet chodí peníze z ciziny. "V Německu není taková snaha všechno zpoplatnit jako u nás. Spousta služeb, za něž se u nás platí, je tam zdarma," pochvaluje si Liberečan, který si přál zůstat v anonymitě. Pro založení účtu mu stačilo vycestovat za hranice a nezapomenout si s sebou pas.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz