Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německé banky lákají české klienty

  1:00aktualizováno  1:00
Českým bankám vyrůstá nečekaná konkurence. Vyšších poplatků za finanční služby v Česku si totiž všimli němečtí finančníci a začínají lákat klienty z českého příhraničí. Některé banky si dokonce pořídily internetové stránky v češtině.

"Máme už čtrnáct set českých zákazníků. Přibývají hlavně v posledních týdnech," říká Ivana Dudková z německé spořitelny Kreissparkasse Löbau-Zittau.

Banka už odbourala problém s jazykovou bariérou. Internetové stránky má spořitelna i v češtině, některé banky z příhraničí dokonce přijaly také české zaměstnance pro kontakt s novými klienty.

"Díky internetovému bankovnictví začíná přibývat i firem ze vzdálenějších koutů republiky," podotkl vedoucí obchodního oddělení pro privátní klientelu Frank Hensel. Zejména podnikatelé začínají objevovat výhody účtu založeného v Německu. Ušetří jim totiž nemalé peníze za poplatky, hlavně při převodu peněz do unie.

"Úspory jsou obrovské," konstatoval jednatel spediční firmy Etrans Miloslav Polášek, který se netají tím, že účet v Německu doporučuje i svým známým. "Zvláště při převodu malých částek do ciziny jsou učeských bank poplatky velmi vysoké. Když peníze převádím z účtu v Německu, zaplatím pár centů. Vše provádíme přes internet," dodal.

Řada německých bank totiž nerozlišuje poplatky za posílání peněz po unii, řádově jde o jednotky až desítky korun za jeden příkaz. V Česku stojí poslat peníze přes hranice i přes nedávné zlevnění několikanásobně víc.

České banky a jejich ceny nechává německá konkurence v klidu. "Pečlivě mapujeme vývoj trhu. Žádný výraznější trend odlivu zákazníků k německým spořitelnám jsme ale nezaznamenali," řekla Helena Matuszná z České spořitelny. "Počet klientů nám roste i v pohraničí," uvedla Romana Kubálková z Komerční banky.

Největší nevýhodou účtu v zahraničí je pro běžného klienta výběr peněz z bankomatu. S německou kartou v Česku vyjde mnohonásobně dráž než s tuzemskou kreditkou.

Německé regionální spořitelny se však netají tím, že by rády otevřely v pohraničí své pobočky. "Musí se ještě změnit německý zákon o spořitelnách," vysvětlil Hensel. Podobné plány mají i jiné spořitelny podél českých hranic.

Díky vstupu do Evropské unie už nemusí žádat o bankovní licenci v Česku. "Ani Češi, kteří si založili účet v Evropské unii, už nemusí zahraniční konto hlásit," dodal Pavel Zubek z České národní banky.

Za účet v Německu ušetří hlavně podnikatelé, ale i fyzické osoby, tedy ti, kteří občas platí do zahraničí nebo jim na účet chodí peníze z ciziny. "V Německu není taková snaha všechno zpoplatnit jako u nás. Spousta služeb, za něž se u nás platí, je tam zdarma," pochvaluje si Liberečan, který si přál zůstat v anonymitě. Pro založení účtu mu stačilo vycestovat za hranice a nezapomenout si s sebou pas.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Aktivisté a developeři se spolu naučí žít i v Česku, říká americký urbanista

Americký architekt-urbanista Mark Johnson.

„V Česku, stejně jako v San Diegu, spolu lidé neumějí jednat, místo toho proti sobě bojují. To se ale časem změní,“...

Najdete na iDNES.cz