Vyšší obrat zaznamenaly německé obchody s potravinami a obchodníci s drobnou elektronikou. | foto: Profimedia.cz

Německé obchody otevřely v neděli, odbory protestují

  • 36
Katastrofa a fotbal - co mají společného? Jsou to dvě věci, které dokážou pohnout s otevíracími dobami německých obchodů. V Německu jsou totiž upravené zákonem a prodloužit je lze jen při živelních pohromách. Po dobu konání mistrovství světa ve fotbale ale tento zákon neplatí.

Stát přenechal spolkovým zemím volnost, aby samy rozhodly, jak otevírací dobu obchodů upraví a většina z nich umožnila obchodům otevřít i v neděli. Devět ze 16 spolkových zemí navíc plánuje, že otvírací dobu prodlouží i po skončení šampionátu.

Odborům se to nelíbí. Většina obchodů uvolnění přísných pravidel využila, prodloužila sobotní provoz a otevřela i v neděli.

Sledujte fotbalové mistrovství světa

Po prvním víkendu zatím maloobchod považuje nové opatření za výhodné. "Lidé potřebují trochu času, aby si na nové otvírací doby zvykli. Ale dvě miliardy eur dodatečného obratu dosáhneme," řekl mluvčí Sdružení německých maloobchodníků HDE Hubertus Pellengahr.

Vyšší obrat zaznamenaly obchody s potravinami a obchodníci s drobnou elektronikou. Na poptávce se odrazilo i slunečné počasí, které Němce vylákalo spíše k vodě než do nákupních center.

Naopak odborový svaz ver.di neskrývá nespokojenost. Namítá, že spolkové země postupují protiprávně, když využívají možnosti výjimek, kterou zákon vyčlenil pro případy katastrofy.

Prodavačky chtějí mit v neděli volno
Ver.di proto podpořil skupinu prodavaček, které nové opatření žalují. "Země využívají mistrovství světa, aby opatření týkající se povinné zavírací doby nalomily a pak si dělaly, co chtějí," stěžuje si odborník na maloobchod odborového svazu ver.di Ulrich Dalibor.

Od roku 1957 platí v Německu celoněmecký zákon, který nařizuje jednotnou otevírací dobu pro veškeré obchody a upravuje možné výjimky. Poslední novela zavedla povinnou nejpozdější zavírací dobu ve 20:00 hodin ve všední dny a v sobotu. Neděle je zavírací den.

Už nyní se ale přísná opatření stále více uvolňují například právě díky výjimkám pro velká nádraží, samoobsluhy u benzinových pump a výjimkám pro jednotlivé prodejce, které jsou udělovány stále velkoryseji.

Dostanou-li pravomoc nad zavírací dobou jednotlivé země, počítá už nyní devět z nich tím, že umožní obchodům zavírat až o půlnoci. Maloobchod doufá, že opatření bude zavedeno ještě letos.

"Obchodníci si konečně musejí rozhodovat sami za základě poptávky a nabídky," tvrdí Pellengahr. "Doufáme, že dostaneme jasná jednotná pravidla, která dají maloobchodu více svobody pro mimořádné akce," míní.


Témata: Euro, Německo, odbory