Německé problémy straší Brusel

Německá ekonomika má v současné době problémy, které budou zřejmě pokračovat minimálně na začátku příštího roku. Celkově by mohla v roce 2002 růst pouze 0,75 procentním tempem, připustil v pondělí německý ministr financí Hans Eichel a potvrdil tak nevalné vyhlídky nejsilnějího evropského hospodářství.

Zpomalení může mít neblahé dopady nejen například na životní úroveň samotných Němců. Oslabení se totiž hrozí rozlít i do okolních evropských zemí včetně České republiky.

Pomalejší ekonomický růst navíc prohloubí stávající rozpočtový deficit Německa. V Berlíně sídlící vláda bude mít nižší příjmy, naopak se prudce zvýší tlaky na vyšší výdaje například kvůli většímu počtu nezaměstnaných.

Starosti si kvůli tomu již začíná dělat Evropská unie, která má sledovat, aby žádná z jejích členských zemí  z hlediska svého rozpočtového deficitu nepřekročila hranici tří procent hrubého domácího produktu.

Pokud se tomu tak stane, může Brusel v rámci takzvaného Paktu stability a růstu udělit varování a dokonce i určité sankce. Právě Německu nyní hrozí, že se této hranici nebezpečně přiblíží.

Nejsilnější evropská ekonomika je totiž podle některých odborníků již zřejmě v nejhorší recesi za posledních dvacet let. Tehdy za to mohla ropná krize, tentokrát celosvětové zpomalení ekonomiky ještě zhoršené zářijovými teroristickými útoky na USA.

Poslední statistické údaje naznačují, že ve 3. čtvrtletí v Německu růst HDP v porovnání s předchozím kvartálem zpomalil o 0,1 procenta. Podle Eichela se dají stejně nepříznivá číslá očekávat nejen ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, ale i v dalších měsích.

Jenže německá vláda oficiálně počítala, že ekonomika by  příští rok mohla růst zhruba 1,25 procentním tempem. V tom případě by deficit stoupl pouze ke dvěma procentům HDP. Nyní se ale situace v německém hospodářstvá výrazně zhoršila a ministr financí Hans Eichel již musel vypracovat "rizikový scénář".

Podle něj by ekonomika mohla příští rok celkově vzrůst pouze o 0,75 procenta. Za tohoto předpokladu by rozpočtový deficit Německa mohl dosáhnout úrovně 2,5 procenta. Evropská unie dokonce počítá s ještě o něco nižším růstem ekonomiky a odhaduje, že rozpočtový deficit dosáhne hranice 2,7 procenta.

A to už si nikdo ani neodváží předpovídat výši deficitu pro případ, že by recese trvala delší dobu. V tom případě by se také mohlo stát, že tříprocentní kritérium v případě Německa nebude dodrženo. Berlínská vláda si přitom do roku 2004 dala závazek dosáhnout vyrovnaného rozpočtového deficitu.

"Pokud bude ekonomika oslabovat, bude velmi obtížné tento cíl splnit," přiznal Eichel v rozhovoru pro Financial Times.