Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Německo a Francie se začínají zotavovat, Česku to pomůže

  • 61
Ze světa začínají přicházet pozitivní zprávy, které dávají naději na zlepšení situace v českém průmyslu a zahraničním obchodu. Německá ekonomika, klíčový trh pro české podniky, ve druhém čtvrtletí překvapivě vzrostla o 0,3 procenta. Identický růst vykázala Francie. Ekonomika EU i eurozóny dál klesá, propad je ale mírnější.

"V Německu mohou vyvěsit prapory a otevřít šampaňské. (...) Zatím nebyla zveřejněna struktura růstu ani více informací, v každém případě je ale jasné, že má země to nejhorší za sebou. Eurozóna je na tom o maličko hůř," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Výkon německého hospodářství zaskočil analytiky, kteří počítali s jeho dalším propadem. Růst táhla vyšší spotřeba, a to jak soukromá, tak veřejná. Lepší výsledky vykázalo stavebnictví i obchod.

Vývoj naznačuje, že nejhlubší hospodářská recese od druhé světové války se chýlí ke konci. Zároveň se zvyšují naděje na širší ekonomické oživení v celé eurozóně.

Německo je klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celá česká ekonomika.

Analytik: Nejhlubší recese je za námi

Hrubý domácí produkt Francie vzrostl o 0,3 procenta, stejně jako v Německu. Podle analytiků jde o první známky stabilizace, zároveň se ale obávají, jak ekonomika zareaguje, až odezní vliv nejrůznějších stimulačních opatření od státu.

"Jsou zde určité známky stabilizace, což je podle mě v souladu s tím, že nejhorší část recese je za námi," řekl ekonom finančního ústavu RBS Silvio Peruzzo. Teď bude podle něj záležet na tom, zda se růst udrží a postupně i zesílí.

Západ nahoru, Východ dolů

Zatímco západní Evropa se začíná pomalu zotavovat, státy z její východní části dál padají. Ekonomika Slovenska se ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 5,3 procenta, v předešlém kvartále to bylo o 5,6 procenta. Slováky drtí propad zakázek a rostoucí nezaměstnanost.

Podobně jsou na tom Maďaři. Tamní hospodářství kleslo oproti předchozímu čtvrtletí o 2,1 procenta, meziročně o 7,6 procenta. Průmyslové podniky stále pociťují dopady krize a proti očekávání si hůř vede také zemědělství.

Celkový výkon ekonomiky EU i eurozóny ale dál padá, i když se tempo poklesu zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt EU mezičtvrtletně o 0,3 procenta, v eurozóně o 0,1 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika EU klesla o 2,4 procenta a eurozóny o 2,5 procenta.

Předběžná data o vývoji české ekonomiky zveřejní Český statistický úřad v pátek, předpokládá se její další propad. V prvním čtvrtletí tuzemská ekonomika klesla o 3,4 procenta, nejvíc v novodobé historii.

vývoj hdp v jednotlivých zemích

Změna proti předchozímu čtvrtletí

Německo     +0,3 %

Francie       +0,3 %

Slovensko   -0,3 %

Maďarsko   -2,1 %

Rumunsko  -2,6 %

Estonsko    -1,5 %

, ,