Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo chce po summitu změnu smlouvy o EU, Británie o to nestojí

  10:33aktualizováno  10:55
Spolková kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu prohlásila, že bude na summitu EU prosazovat změnu Lisabonské smlouvy o fungování EU a vytvoření fiskální unie. Ta je podle ní prostředkem, jak do budoucna zabránit opakování finanční krize, s níž se v současnosti potýká eurozóna. Podle britského premiéra změna smluv nutná není.

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

Zavedení fiskální unie by se podle Merkelové mělo týkat celé EU, minimálně ale zemí používajících euro jako platidlo. "Nejde o nic méně ani o nic více než o posílení Evropy," zdůraznila Merkelová. "O fiskální unii už jen nemluvíme, ale začínáme ji tvořit," dodala.

Základním prvkem nové unie stability bude nový strop na evropské dluhy, řekla kancléřka o německé vizi, o které má v pondělí jednat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a ve čtvrtek večer ji představí ostatním kolegům v Evropské unii včetně Česka.

Nová vize ovšem potřebuje změnu evropských smluv, do kterých se musí zakořenit rozpočtová disciplína. "Alternativa ke změně smluv neexistuje," dodala kancléřka.

Britský premiér David Cameron o tom přesvědčen není. K řešení současné krize podle něj smlouvy nutné předělávat není. Pokud však budou přijaty, slíbil, že se postará o to, aby byly pro Británii výhodné. "Říkám jasně: pokud se bude smlouva měnit, pak zajistím, abychom ještě více ochránili a posílili britské zájmy," řekl dnes Cameron britské televizi po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Paříži.

Evropa trpí krizí důvěry, uvedla kancléřka

Nynější problémy v eurozóně nejsou podle ní jen krizí finanční, ale i krizí důvěry. Kancléřka kritizovala i evropské politiky, že v minulosti tuto důvěru promrhali. Odstranění této krize podle ní nepůjde vyřešit jednou ranou. "Je to proces a ten potrvá roky," uvedla Merkelová.

Zopakovala, že změny unijní smlouvy, které požaduje Německo, si mají vynutit dodržování rozpočtových pravidel EU. "Důležitou roli v tom musí hrát Evropská komise a Soudní dvůr Evropské unie," doplnila šéfka německé vlády, která chce pro rozpočtové hříšníky zavést sankci v podobě žaloby před evropskou justicí.

Znovu naopak odmítla společné evropské dluhopisy, takzvané eurobondy, které podle ní nejsou řešením současné krize. Tím je podle Merkelové dlouhodobě pouze změna Lisabonské smlouvy směrem k fiskální unii a větší rozpočtové odpovědnosti členských států.

Fiskální unie by podle ní měla být zavedena v celé EU, protože její omezení jen na eurozónu by bylo "až druhým nejlepším řešením". Kancléřka přitom zdůraznila, že Berlín chce zabránit rozdělení sedmadvacítky na státy platící eurem a ty, které společnou měnu nepoužívají, jako je Česko.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Češi uspěli v Evropě. Už nebudou jíst hůře než Němci

Ilustrační snímek

Evropská komise představila nová pravidla boje proti dvojí kvalitě potravin. Brzy si snad koupíme čokoládu jako na...

Dohodnuto: EU zatím nemusí platit cla na dovoz oceli a hliníku do USA

V roce 2038 nás čeká komplikovanější svět s chřadnoucími USA a těsnější EU

Americký prezident Donald Trump udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti...

Mafie je nemorální, rozhodl evropský soud a zakázal jméno sítě restaurací

Marlon Brando ve filmu Kmotr (1972)

Značka La Mafia se sienta a la mesa (Mafie sedí u stolu) odporuje veřejnému pořádku, rozhodl ve čtvrtek soud Evropské...

Najdete na iDNES.cz