Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

Německo chce po summitu změnu smlouvy o EU, Británie o to nestojí

  • 206
Spolková kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu prohlásila, že bude na summitu EU prosazovat změnu Lisabonské smlouvy o fungování EU a vytvoření fiskální unie. Ta je podle ní prostředkem, jak do budoucna zabránit opakování finanční krize, s níž se v současnosti potýká eurozóna. Podle britského premiéra změna smluv nutná není.

Zavedení fiskální unie by se podle Merkelové mělo týkat celé EU, minimálně ale zemí používajících euro jako platidlo. "Nejde o nic méně ani o nic více než o posílení Evropy," zdůraznila Merkelová. "O fiskální unii už jen nemluvíme, ale začínáme ji tvořit," dodala.

Základním prvkem nové unie stability bude nový strop na evropské dluhy, řekla kancléřka o německé vizi, o které má v pondělí jednat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a ve čtvrtek večer ji představí ostatním kolegům v Evropské unii včetně Česka.

Nová vize ovšem potřebuje změnu evropských smluv, do kterých se musí zakořenit rozpočtová disciplína. "Alternativa ke změně smluv neexistuje," dodala kancléřka.

Britský premiér David Cameron o tom přesvědčen není. K řešení současné krize podle něj smlouvy nutné předělávat není. Pokud však budou přijaty, slíbil, že se postará o to, aby byly pro Británii výhodné. "Říkám jasně: pokud se bude smlouva měnit, pak zajistím, abychom ještě více ochránili a posílili britské zájmy," řekl dnes Cameron britské televizi po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Paříži.

Evropa trpí krizí důvěry, uvedla kancléřka

Nynější problémy v eurozóně nejsou podle ní jen krizí finanční, ale i krizí důvěry. Kancléřka kritizovala i evropské politiky, že v minulosti tuto důvěru promrhali. Odstranění této krize podle ní nepůjde vyřešit jednou ranou. "Je to proces a ten potrvá roky," uvedla Merkelová.

Zopakovala, že změny unijní smlouvy, které požaduje Německo, si mají vynutit dodržování rozpočtových pravidel EU. "Důležitou roli v tom musí hrát Evropská komise a Soudní dvůr Evropské unie," doplnila šéfka německé vlády, která chce pro rozpočtové hříšníky zavést sankci v podobě žaloby před evropskou justicí.

Znovu naopak odmítla společné evropské dluhopisy, takzvané eurobondy, které podle ní nejsou řešením současné krize. Tím je podle Merkelové dlouhodobě pouze změna Lisabonské smlouvy směrem k fiskální unii a větší rozpočtové odpovědnosti členských států.

Fiskální unie by podle ní měla být zavedena v celé EU, protože její omezení jen na eurozónu by bylo "až druhým nejlepším řešením". Kancléřka přitom zdůraznila, že Berlín chce zabránit rozdělení sedmadvacítky na státy platící eurem a ty, které společnou měnu nepoužívají, jako je Česko.

,