Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo má skandál se zkaženým masem, šlo i do ČR

  17:40aktualizováno  17:40
Německem otřásl skandál. V jednom velkoskladu obchodníka z Gelsenkirchenu zabavily úřady na 60 tun zkaženého masa. Podle posledních informací podnikatel dovážel maso i do České republiky. Policie následně zatkla další prodejce prošlých potravin.

Podnikatel jen letos prodal 550 tun masa. Ilustrační foto | foto: Maso Planá, a.s.

SPECIÁL: Hnus v obchodech

Podnikatel Uwe Domenz vyvážel maso nejen do Česka, ale i do Dánska, Francie, Nizozemska nebo Španělska. Kontrola u Domenze vyvolala další kontroly v celé zemi a odstartovala aféru. Zhruba v 50 podnicích bylo totiž objeveno staré, plesnivé, zkažené nebo špatně označené maso.

Úřady zabavily desítky tun masa, někteří velkoobchodníci byli zatčeni. Podle státního zastupitelství v Essenu vypovídal Domenz při několikahodinovém výslechu o svých odběratelích v Evropě.

Devětatřicetiletý obchodník prodával jehněčí, špek, guláš, hotová jídla, králičí maso, krůtí sekanou nebo vepřové. Je podezřelý, že ve velkém skladoval maso i po záruční lhůtě, označoval je pak falešně jako čerstvé a prodával je dál.

Podle zemského ministerstva zemědělství v Severním Porýní-Vestfálsku prodal podezřelý podnik jen letos 550 tun masa. O jeho kvalitě nejsou informace.

Podle údajů státního zástupce vede vyučený řezník podnik v Gelsenkirchenu od dubna 2002. Zboží má hlavně z vlastní firmy ve Šlesvicku-Holštýnsku a od dodavatelů ze Španělska. Domenz ale odmítá odpovědnost a tvrdí, že on sám maso nikdy neprohlížel, aby věděl, zda bylo zkažené, nebo ne.

Další nevhodné maso zabavily úřady v porýnsko-vestfálských městech Troisdorf, Neuss, Düsseldorf a Hattingen. V zemi začala stoprocentní kontrola, řekl náměstek ministra zemědělství Gert Lindemann  v chladírnách masa.

Česká venerinární správa o ničem neví
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben zatím o případu nemá informace. "Už jsme ale zaznamenali případy vrácení zásilek do Německa nebo do Belgie, takže nevylučuji, že takovýto případ bude i tento," řekl.

Podle něj jsou v rámci společného trhu všechny zásilky potravin a surovin živočišného původu kontrolovány "papírově". Fyzická kontrola se pak provádí namátkově nebo když je nějaké podezření, případně když země dostane informaci ze Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) Evropské unie.

Mluvčí Duben dodal, že záleží na tom, do kterého kraje a komu podezřelý německý obchodník maso prodával. Případ by pak řešila příslušná krajská veterinární správa, jež by v případě pochybení zásilku vrátila.

"Pokud se to v Německu objevilo, tak předpokládám, že by to poslali dalším členským zemím, což je povinností RASFF," uvedl Duben.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz