Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo má skandál se zkaženým masem, šlo i do ČR

  17:40aktualizováno  17:40
Německem otřásl skandál. V jednom velkoskladu obchodníka z Gelsenkirchenu zabavily úřady na 60 tun zkaženého masa. Podle posledních informací podnikatel dovážel maso i do České republiky. Policie následně zatkla další prodejce prošlých potravin.

Podnikatel jen letos prodal 550 tun masa. Ilustrační foto | foto: Maso Planá, a.s.

SPECIÁL: Hnus v obchodech

Podnikatel Uwe Domenz vyvážel maso nejen do Česka, ale i do Dánska, Francie, Nizozemska nebo Španělska. Kontrola u Domenze vyvolala další kontroly v celé zemi a odstartovala aféru. Zhruba v 50 podnicích bylo totiž objeveno staré, plesnivé, zkažené nebo špatně označené maso.

Úřady zabavily desítky tun masa, někteří velkoobchodníci byli zatčeni. Podle státního zastupitelství v Essenu vypovídal Domenz při několikahodinovém výslechu o svých odběratelích v Evropě.

Devětatřicetiletý obchodník prodával jehněčí, špek, guláš, hotová jídla, králičí maso, krůtí sekanou nebo vepřové. Je podezřelý, že ve velkém skladoval maso i po záruční lhůtě, označoval je pak falešně jako čerstvé a prodával je dál.

Podle zemského ministerstva zemědělství v Severním Porýní-Vestfálsku prodal podezřelý podnik jen letos 550 tun masa. O jeho kvalitě nejsou informace.

Podle údajů státního zástupce vede vyučený řezník podnik v Gelsenkirchenu od dubna 2002. Zboží má hlavně z vlastní firmy ve Šlesvicku-Holštýnsku a od dodavatelů ze Španělska. Domenz ale odmítá odpovědnost a tvrdí, že on sám maso nikdy neprohlížel, aby věděl, zda bylo zkažené, nebo ne.

Další nevhodné maso zabavily úřady v porýnsko-vestfálských městech Troisdorf, Neuss, Düsseldorf a Hattingen. V zemi začala stoprocentní kontrola, řekl náměstek ministra zemědělství Gert Lindemann  v chladírnách masa.

Česká venerinární správa o ničem neví
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben zatím o případu nemá informace. "Už jsme ale zaznamenali případy vrácení zásilek do Německa nebo do Belgie, takže nevylučuji, že takovýto případ bude i tento," řekl.

Podle něj jsou v rámci společného trhu všechny zásilky potravin a surovin živočišného původu kontrolovány "papírově". Fyzická kontrola se pak provádí namátkově nebo když je nějaké podezření, případně když země dostane informaci ze Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) Evropské unie.

Mluvčí Duben dodal, že záleží na tom, do kterého kraje a komu podezřelý německý obchodník maso prodával. Případ by pak řešila příslušná krajská veterinární správa, jež by v případě pochybení zásilku vrátila.

"Pokud se to v Německu objevilo, tak předpokládám, že by to poslali dalším členským zemím, což je povinností RASFF," uvedl Duben.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...Najdete na iDNES.cz