Německo příští rok zřejmě otevře pracovní trh vzdělaným Čechům

  10:54aktualizováno  12:01
Vystudovaní vysokoškoláci z Česka a dalších sedmi zemí, o něž se Evropská unie rozšířila v květnu 2004, by měli mít od příštího roku zcela volný přístup na německý pracovní trh. Vyplývá to podle deníku Sächsische Zeitung z vládní koncepce pracovní imigrace.
Německo a Evropská unie

Německo a Evropská unie | foto: Profimedia.cz

Zároveň však německá vláda trvá na záměru odložit úplné otevření německého pracovního trhu pro pracovníky z novějších zemí EU až na rok 2011.

Německá vláda se má podle mluvčího kabinetu Thomase Stega zabývat koncepcí 16. nebo 23. července. Barbara Braunová z německého ministerstva práce iDNES.cz upozornila, že celá věc je zatím v jednání a může dopadnout jakkoliv.

"Již nyní mohou v Německu pracovat lidé s diplomem z technických vysokých škol. Nyní je celkový koncept již jen potřeba odsouhlasit spolkovou vládou. Proto se nemohu přesně vyjádřit k detailům," uvedla.

Češi chtějí více než absolventy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ústupek Němců vítá, na druhou stranu ho ale nepovažuje za dostatečný. "Je to určitě krok správným směrem nicméně očekáváme, že by se trh měl uvolnit pro všechny a nejen pro absolventy," uvedl pro iDNES.cz mluvčí Jiří Sezemský.

Vládní koncepce rovněž přináší změkčení další podmínky pro získávání povolení k dlouhodobému pobytu. Automaticky, bez zvláštního přezkoumávání, je budou smět získat vysoce výděleční zahraniční specialisté, kteří prokážou, že si ročně vydělají alespoň 63 600 eur (1,5 milionu korun). Dosud platila hranice 86 400 eur.

Učni si ještě počkají
Německá vláda však údajně nevyslyší hlasy volající po otevření pracovního trhu také pro české a polské absolventy učňovských oborů, jichž má Německo nedostatek.

Již od loňského podzimu mají zjednodušený vstup na pracovní trh čeští elektroinženýři, odborníci z automobilového průmyslu či strojaři. Jsou ušetřeni zdlouhavých byrokratických procedur. - čtěte více o zjednodušeních pro techniky

Původní plán bylo otevřít trh i pro ostatní pracovníky v roce 2009. Barbara Braunová, mluvčí ministerstva práce, však již dříve uvedla, že zatím není nic rozhodnuto.

Konečný verdikt má totiž padnout až začátkem roku 2009. "Svou roli při tom budou hrát hospodářské ukazatele jako například výše nezaměstnanosti," řekla redakci. - čtěte více o prodloužení omezení

Jaká je šance, že by omezení padla dříve než v roce 2011, české ministerstvo práce nedokáže odhadnout. "Budeme se o to snažit," ujistil mluvčí Jiří Sezemský.

Otázka úplného otevření trhu bude předmětem dalších jednání s Německem i Rakouskem. "Heslo českého předsednictví je Evropa bez bariér, a tak se přímo nabízí, že jedno z témat je úplné uvolnění pracovního trhu," dodal Sezemský.

Německo je společně s Rakouskem a Belgií poslední zemí, která zachovává tak přísné podmínky. Nedávno pracovní trh otevřela Francie.

Lákalo by vás pracovat v Německu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 2077

Ano 635

Autoři: , ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

EU chce dávat méně na silnice a dálnice, Česko bude muset o dotace soupeřit

Ilustrační snímek

Evropská unie prosazuje změnu pravidel, kvůli které hrozí, že Česko po roce 2021 přijde o významnou část evropských...

Zeman: O využití evropských dotací by si měly rozhodovat státy, ne EK

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Evropská komise by podle prezidenta Miloše Zemana neměla členským státům přesně určovat, do čeho mají investovat...

Evopská komise začala prověřovat možný střet zájmů Babiše kvůli Agrofertu

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci.

Evropská komise začala prověřovat možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše v souvislosti s dotacemi pro...Najdete na iDNES.cz