Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Škoda Auto

Německo zapřáhlo český průmysl, zájem je hlavně o auta

  • 37
Průmyslová výroba v únoru meziročně zpomalila růst na 13 procent. I tak si průmysl drží slušný výsledek, který se blíží předkrizovému stavu.

Oživení průmyslu, který je pro českou ekonomiku klíčový, táhne tradičně výroba aut. Zájem je o ně hlavně v Německu a dalších státech západní Evropy. Průmyslu pomáhá také výroba hutí a výroba strojů, která si polepšila téměř o pětinu. Skoro o deset procent naopak klesla výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů.

Celkové tržby se v průmyslu zvýšily o 12,3 procenta, tržby z přímého vývozu o více než pětinu. Optimismus firmám dodává také objem nově přijatých zakázek, jejichž hodnota vzrostla proti loňsku o 12,5 procenta.

"Nových průmyslových zakázek v eurozóně přibylo na začátku tohoto roku o 21,2 procenta, nové německé zakázky si polepšily o 25 procent," říká ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Přesto budou podniky podle ekonomů při přijímání nových zaměstnanců opatrné. "Dobrou zprávou je, že bychom již letos měli vidět více přijímaných než propouštěných. Podniky tak budou opět řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Tématem stále zůstává tlak na marže a rostoucí a těžko předvídatelné ceny surovin," míní Petr Smutný, specialista na podnikové finance a restrukturalizace společnosti PwC ČR.

Tuzemskému průmyslu by letos mohl pomoci výpadek Japonska, které zůstává ochromené po nedávném zemětřesení a vlně tsunami a řada japonských podniků stojí. Podle Smutného by z toho mohli těžit tuzemští výrobci z automobilového, elektrotechnického či chemického průmyslu. "Pravděpodobně dostanou možnost nahradit svou produkcí výpadek japonských továren," dodal Smutný.

Stavebnictví se odráží od dna

Mírné oživení zaznamenala s příchodem jara stavební výroba. Proti lednu stavebnictví zrychlilo o 1,1 procenta. Proti loňsku však zpomalilo.

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 11 procent, inženýrské stavitelství ale snížilo výkon o 7,1 procenta. "Index stavební produkce se v únoru 2011 pohyboval na úrovni roku 2004 a ve srovnání s únorem 2009 byl o téměř 20 procent nižší," uvedli statistici.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka ukazatele hodnotící stavebnictví naznačují, že tento sektor dosáhl kritického dna, od kterého by se mohl v průběhu roku začít odrážet. "Pozitivní je především ukazatel počtu zahájených bytů. Zbylá čísla poukazují na přetrvávající neutěšenou situaci v tomto sektoru," uvedl.