Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý Osram na Bruntálsku shání další lidi

  16:28aktualizováno  16:28
Když před pěti lety kupoval německý Osram – celosvětový gigant s šestatřiceti tisíci zaměstnanci, součást koncernu Siemens – bruntálskou firmu HMZ, pracovalo v tehdy nevýznamné pohraniční továrně necelých sto padesát lidí. Dnes má bývalý závod Rudných dolů Jeseník devět stovek pracovníků.

Přitom pořád roste a do dvou let má zaměstnávat až desetinásobek svého někdejšího stavu. Na zaostávajícím Bruntálsku, kde v posledních letech firmy spíš krachovaly či propouštěly, je takový vývoj naprosto ojedinělý.

Noví vlastníci se totiž rozhodli vybudovat v Bruntále pro celý koncern Osram evropskou základnu na výrobu komponentů pro světelnou techniku. Začali sem přesouvat linky ze svých firem Německu a ve Spojených státech, investovali stovky milionů korun.

Polotovary z bruntálského Osramu dnes směřují do dalších továren koncernu, vyrábějícího žárovky, výbojky, zářivky a další zdroje světla po celém světě. Loni navíc Osram zahájil vlastní výrobu lamp do projektorů a televizí.

"Naše produkty jsou dnes dodávány do zemí na všech kontinentech," podotýká ředitel Osramu Luděk Šarman, který se v posledním ročníku prestižní soutěže Manažer roku zařadil do první desítky nejlepších šéfů firem v zemi.

Osram v Bruntále má růst ještě nejméně dva roky - na tak dlouho je totiž plánována přeměna malého závodu na zpracování chemikálií v evropskou výrobní základnu nadnárodního koncernu na osvětlovací techniku.

Růst Osramu má význam pro celé Bruntálsko. "Není tu jiná podobně rostoucí firma," říká šéf zdejšího úřadu práce Milan Horna, podle něhož se Osram stane po dokončení svých plánů, na něž dostal také podporu od české vlády, vůbec největším zaměstnavatelem v regionu.

Expandující továrna má ovšem zároveň problém všechna svá pracovní místa obsadit. Chybějí hlavně inženýři chemici, strojaři či procesní inženýři. Podle ředitele Horny je ale často problém sehnat i dostatek dělníků, pro něž továrna nevyžaduje zvláštní kvalifikaci. Ne všichni noví zaměstnanci totiž v Osramu vydrží.

"Firma najela na německý styl práce – vyžaduje od lidí dochvilnost, kvalitu, preciznost a rychlost, což ne všichni přijímají,“ míní šéf úřadu práce.

Podle předsedy odborů v Osramu Romana Svrčiny může být problém i v tom, že platy v továrně nejsou nijak vysoké – pohybují se zhruba na dvou třetinách celostátní průměrné mzdy, která činí něco přes osmnáct tisíc korun. "Je to ale i regionem, kde jsou celkově hodně nízké mzdy," říká odborář.

A dodává, že zatímco mzdový růst není v Osramu oslnivý a platy by podle něj měly být vyšší, firma se snaží lidi motivovat i jinak: "Je tu na slušné úrovni penzijní připojištění, podnik platí zaměstnancům bazén, přispívá na zájezdy do divadel, na dětské dny a podobně. I pracovní podmínky jsou dobré. To všechno dohromady nemůže nabídnout žádná jiná firma v okolí."

Osram svůj problém se sháněním zaměstnanců řeší i další, u nás dosud nepříliš obvyklou cestou: Spolupracuje s místní průmyslovou školou a podpořil v Bruntále vznik nové Vysoké školy podnikání - Institutu Ernsta Berla, pojmenovaného po místním rodákovi a evropsky uznávaném chemikovi, který žil v letech 1877 až 1946.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Najdete na iDNES.cz