Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý Osram na Bruntálsku shání další lidi

  16:28aktualizováno  16:28
Když před pěti lety kupoval německý Osram – celosvětový gigant s šestatřiceti tisíci zaměstnanci, součást koncernu Siemens – bruntálskou firmu HMZ, pracovalo v tehdy nevýznamné pohraniční továrně necelých sto padesát lidí. Dnes má bývalý závod Rudných dolů Jeseník devět stovek pracovníků.

Přitom pořád roste a do dvou let má zaměstnávat až desetinásobek svého někdejšího stavu. Na zaostávajícím Bruntálsku, kde v posledních letech firmy spíš krachovaly či propouštěly, je takový vývoj naprosto ojedinělý.

Noví vlastníci se totiž rozhodli vybudovat v Bruntále pro celý koncern Osram evropskou základnu na výrobu komponentů pro světelnou techniku. Začali sem přesouvat linky ze svých firem Německu a ve Spojených státech, investovali stovky milionů korun.

Polotovary z bruntálského Osramu dnes směřují do dalších továren koncernu, vyrábějícího žárovky, výbojky, zářivky a další zdroje světla po celém světě. Loni navíc Osram zahájil vlastní výrobu lamp do projektorů a televizí.

"Naše produkty jsou dnes dodávány do zemí na všech kontinentech," podotýká ředitel Osramu Luděk Šarman, který se v posledním ročníku prestižní soutěže Manažer roku zařadil do první desítky nejlepších šéfů firem v zemi.

Osram v Bruntále má růst ještě nejméně dva roky - na tak dlouho je totiž plánována přeměna malého závodu na zpracování chemikálií v evropskou výrobní základnu nadnárodního koncernu na osvětlovací techniku.

Růst Osramu má význam pro celé Bruntálsko. "Není tu jiná podobně rostoucí firma," říká šéf zdejšího úřadu práce Milan Horna, podle něhož se Osram stane po dokončení svých plánů, na něž dostal také podporu od české vlády, vůbec největším zaměstnavatelem v regionu.

Expandující továrna má ovšem zároveň problém všechna svá pracovní místa obsadit. Chybějí hlavně inženýři chemici, strojaři či procesní inženýři. Podle ředitele Horny je ale často problém sehnat i dostatek dělníků, pro něž továrna nevyžaduje zvláštní kvalifikaci. Ne všichni noví zaměstnanci totiž v Osramu vydrží.

"Firma najela na německý styl práce – vyžaduje od lidí dochvilnost, kvalitu, preciznost a rychlost, což ne všichni přijímají,“ míní šéf úřadu práce.

Podle předsedy odborů v Osramu Romana Svrčiny může být problém i v tom, že platy v továrně nejsou nijak vysoké – pohybují se zhruba na dvou třetinách celostátní průměrné mzdy, která činí něco přes osmnáct tisíc korun. "Je to ale i regionem, kde jsou celkově hodně nízké mzdy," říká odborář.

A dodává, že zatímco mzdový růst není v Osramu oslnivý a platy by podle něj měly být vyšší, firma se snaží lidi motivovat i jinak: "Je tu na slušné úrovni penzijní připojištění, podnik platí zaměstnancům bazén, přispívá na zájezdy do divadel, na dětské dny a podobně. I pracovní podmínky jsou dobré. To všechno dohromady nemůže nabídnout žádná jiná firma v okolí."

Osram svůj problém se sháněním zaměstnanců řeší i další, u nás dosud nepříliš obvyklou cestou: Spolupracuje s místní průmyslovou školou a podpořil v Bruntále vznik nové Vysoké školy podnikání - Institutu Ernsta Berla, pojmenovaného po místním rodákovi a evropsky uznávaném chemikovi, který žil v letech 1877 až 1946.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Najdete na iDNES.cz