Nemoc šílených krav vyvolává obavy

V Česku zatím nemáme ani jednu šílenou krávu a nebezpečí podle odborníků nehrozí.
V Česku zatím nemáme ani jednu šílenou krávu a nebezpečí podle odborníků nehrozí. Přesto zájem o hovězí maso klesá a otázek, co lze a nelze bez rizika jíst, přibývá. Lidé mají stejné obavy jako v zemích, kde se nemoc šílených krav vyskytla. Ostatně nestravují se jen doma, ale cestují i do zahraničí.

Když si uvědomíme, že ve Švýcarsku, které patří mezi země s výskytem BSE, veterináři odhalili jen čtvrtinu nemocných krav, a tři čtvrtiny tedy skončily v podobě bifteků, svíčkové nebo špekáčků v žaludcích spotřebitelů, opatrnost je na místě. "Existuje několik hladin bezpečnosti. A z dosud známých údajů lze vyvodit, že zdaleka ne vše je o této neobvyklé infekci známo," zdůvodňuje neurolog Martin Bojar svou radu: "Žádné tatarské bifteky, raději žádné minutky a málo tepelně zpracované maso. Velký pozor na paštiky a uzeniny ze zemí, kde byly popsány desítky a stovky případů nákazy BSE." Kromě Velké Británie je to Irsko, Francie, Španělsko, Portugalsko a Německo. Potíž je v tom, že z obalů potravin většinou zákazník nepozná, jakou část hovězího dobytka výrobce použil. Některé vnitřnosti se mohou bez obav zpracovávat nebo přímo nabízet zákazníkům, jiné patří k takzvaným specifickým rizikovým surovinám, které se nesmějí používat a musí být likvidovány. Proto se v obchodech neprodává hovězí mozek, brzlík nebo slezina, ale játra, srdce nebo plíce ano. Problém je v tom, že černá listina rizikových surovin, která platí pro země Evropské unie, se stále rozšiřuje, naposledy na ní přibyla střeva.

Kde končí jednotlivé části skotu

V OBCHODECH *
maso a vnitřnosti (srdce, plíce, játra, dršťky, jazyk).

V KAFILÉRI °
Rizikové části (mozek, mícha, oči, mandle, brzlík, slezina) se likvidují.

V POTRAVINÁCH +
střeva (špekáčky, točený salám, ale ne klobásy), vnitřnosti (uzeniny, hamburgery, ra - violi), rohovina (bujony, ochucovadla).

V MLÉKÁRNÁCH *
Mléko, sýry a mléčné výrobky.

V KRMENÍ PRO ZVÍŘATA +
Všechny části, které se nepoužívají pro lidskou výživu a nepatří mezi specificické rizikové suroviny.

V ŽELATINĚ +
(technické nebo potravinářské) Vyrábí se z kůží a kostí, přidává se do mnoha potravinářských výrobků včetně jogurtů.

V MASOKOSTNÍCH MOUČKÁCH +
Jateční odpad, který se nedá zužitkovat jinak a nepatří do specifických rizikových částí, se zpracovává na masokostní moučky. Ty se pak přidávají do krmiv pro zvířata, nesmí se však dávat skotu.

V OSTATNÍCH VÝROBCÍCH
Hovězí kůže se zpracovává na boty, kabelky, z kostí a chrupavek se vyrábí například klih.

* - podle současných vědeckých poznatků bezpečné
+ - opatrnost je na místě
° - nebezpečné