Nemocná nemocniční strava - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemocná nemocniční strava

,
  14:27
Názor, že strava v českých nemocnicích nestojí za nic, je mezi pacienty tak rozšířený jako tvrzení dětí, že školní jídelny vaří jen samé blafy. I když obojí se mohlo během let změnit. Jaká je dnešní realita? Víme, co v nemocnici jíme?

Nemocniční jídlo příliš zdravé není. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

jídlo, potravinyJaké je jídlo v nemocnicích?
Test - 1. část
Test - 2. část

Odpověď přináší test MF DNES, který se podíval zblízka na obědy pro pacienty, kteří neleží v nemocnici kvůli žlučníku či vysokému krevnímu tlaku a mohou jíst zcela normální jídlo.

Test, kterého se zúčastnil i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v roli dobrovolného hodnotitele pokrmů, potvrdil, že stížnosti pacientů jsou oprávněné.

Nemocniční jídlo není dobré, je ho málo, mnohdy není ani vhodné pro pacienty, někde zřejmě předkládají i ohřívaná jídla z minulého dne. Kuchyně si vaření zjednodušují, používají sušené náhražkové přípravky, nejspíš ve snaze ušetřit za každou cenu.

Nejlepší oběd byl z Kladna...
Test neurčil jednoznačného vítěze. V chuťovém hodnocení sice vyhrálo rybí filé s brambory z Krajské nemocnice v Pardubicích, celkové skóre oběda však zkazila polévka, která byla naopak příkladem toho, jak by jídlo v nemocnici vypadat nemělo. Celkově byl oběd chudý – dodá jen zhruba třetinu energie, kterou by měl pacient v poledne dostat, a je velmi pravděpodobné, že bude mít brzy hlad. Nemůžeme však jednoznačně říct, že nemocnice dává pacientům málo jídla, museli bychom znát jídelníček celého dne, nedostatek kilojoulů v poledne může dohnat večeře, a to už test nezkoumal. Nejlepší známku za chuť si tak odnesl oběd z kladenské oblastní nemocnice, která má pověst nejlepší nemocnice v kraji. Kmínová polévka s vejci byla nejlepší ze všech a špatný nebyl ani vepřový plátek s párkem a brambory. „Až na ten párek. Proč ještě doplňovat relativně tučné vepřové uzeninou,“ namítal jeden z porotců, odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského IKEM. I tento oběd však měl menší energetickou hodnotu, než by měl mít.

... nejhorší z Ústí nad Labem
Zato propadák testu je jistý. Stal se jím oběd z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Polévka s názvem ragú si vysloužila pětku a pokrm označený jako džuveč byl spíše hodně nevydařeným pokusem o džuveč.

„Nechutné. Džuveč to není. Je to z rýže, která už byla možná delší dobu skladovaná, protože je taková zatuchlá,“ komentoval pokrm ministr Julínek amarně hledal v rýži slibované maso. Oběd měl navíc vysoký obsah tuků, vyšší než smažené pokrmy.

Ze zeleniny jen okurka Další závěr zní: absolutní absence zeleniny u hlavního jídla. V pokrmech ji vlastně zastupovala jen kyselá okurka nebo nakládaná čalamáda. „Na jednu stranu všude zdůrazňujeme, že konzumujeme málo zeleniny a hodně uzenin místo kvalitního masa, ale nemocnice vlastně vaří přesně tak,“ stěžuje si Pavel Suchánek. „Taková strava není dobrým vzorem pro pacienty.“ Zeleninu porotci postrádali dokonce i v zeleninových polévkách.

Zdravá výživa? V nemocnicích ji nenajdete
Další výhrady jdou na vrub smažených a tučných jídel. „Kdybych chtěl někomu vysvětlit, jaké jídlo povede k infarktu, tak toto je ten pravý příklad,“ řekl o holandském řízku s brambory bohatě maštěnými máslem Pavel Suchánek.

Na některých pokrmech bylo vidět (a cítit), že jsou připraveny z prášku. „Ta bramborová kaše je dost šílená,“ prohlásil ministr Julínek nad holandským řízkem s kaší z brněnské nemocnice v Bohunicích. „Firma, která vyrábí tuto kaši z prášku, by snad měla skončit,“ dodal gastronomický odborník Jan Rezek. Sám přitom nic nenamítá proti sušeným přípravkům, spíš mu vadí to, jak se s nimi zachází. „Velké provozy se bez nich těžko obejdou, ale vždycky by měly sloužit jen jako základ k přípravě jídla.“

Pro bakterie nejsou žádné limity
Test přinesl i dobrou zprávu. Ani jeden z dvanácti (v laboratoři bylo o čtyři jídla víc než u stolu porotců) testovaných pokrmů neobsahoval žádné salmonely nebo listerie, nic, z čeho by mohl člověk onemocnět. Přesto tři jídla měla víc bakterií než ostatní. Výsledky analýz naznačily, že nemusela být úplně čerstvá, bakterie se v nich pomnožily více než u ostatních.

Přesto i tyto pokrmy by u hygienické kontroly prošly bez problémů, protože neexistují žádné předpisy, které by říkaly, kolik bakterií v nich smí být.

„Nevíme, z jakého důvodu přerostly celkové počty mikroorganismů a koliformních bakterií. Mohlo tam být něco nedovařeného, mohlo to být z rýže, kterou třeba jeden den uvařili a druhý den vydávali... Ale to jsou všechno dohady,“ říká o plátku vepřového masa s rýží z pražské Fakultní nemocnice na Karlově náměstí Jan Kučera ze Státního veterinárního ústavu.

Hladovíme?
Test dal za pravdu závěrům průzkumu, který tvrdí, že pacienti v některých českých nemocnicích dostávají malé porce, které moc nezasytí.

Nemůžeme dělat jednoznačné závěry, která nemocnice šidí pacienty na jídle a která ne, protože neznáme celodenní jídelníčky, hodnocení se vztahuje pouze k obědu. A aby bylo úplně objektivní, museli bychom posoudit i jídelníčky v kontextu celého týdne.

Jisté je, že denní energetický příjem u pacientů, kteří nemají žádné omezení (dieta č. 3), by měl být 9500 kilojoulů a hlavně by neměl překročit hranici 70 gramů tuku.

Ministr: Placené jídlo bude lepší
Náš vzorek osmi testovaných jídel není určitě důkazem, že stejné je to v celé republice, ale přesto určitý obrázek o stavu nemocniční stravy dává. To, že se mezi dvanácti pokrmy, které jsme přivezli z nemocnic k posouzení, objevily čtyřikrát smažené řízky, z toho tři z mletého masa, už o něčem vypovídá. Stejně tak to, že ryba byla na talíři jednou. „V situaci, kdy máme přes sedmdesát procent lidí s vysokým cholesterolem, to určitě není v pořádku,“ říká Pavel Suchánek.

Ministra zdravotnictví úroveň jídla příliš nepřekvapila. Myslí si, že se kvalita změní k lepšímu, když se bude za jídlo platit. „Předpokládám, že až bude nemocnice kasírovat pacienta, který nedostal tři dny pořádné jídlo, tak že si to nenechá líbit a ozve se. A pokud nemocnici není kritika pacientů lhostejná, určitě změní přístup,“ věří ministr Julínek.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Auta jsou čím dál větší, přerostla parkovací stání. Ať platí víc, vyzývá kampaň

Ve Velké Británii se každoročně prodá více než milion aut, která jsou příliš velká pro parkovací místa. Kampaně proto nyní vyzývají vládu, aby upřednostnila menší automobily a zavedla vyšší poplatky...

5. dubna 2025

Spousta barů vypadá úžasně, ale nakonec je to zklamání, říká mixolog Kratěna

Český barman, který se prosadil ve světě, inovátor, který spoluvytvářel barovou scénu v Londýně i Barceloně, a jeden z nejvlivnějších lidí v barmanské mixologii. Alex Kratěna stál u zrodu baru...

5. dubna 2025

Ekologickou stopu snižují i čeští vinaři. Pěstují šetrně a s novými technologiemi

Tuzemská vinařství procházejí zásadní proměnou. Rostoucí zájem o bio vína motivuje vinaře ke snižování uhlíkové stopy i udržitelnějšímu přístupu k hospodaření. Ať už jde například o biodynamické...

5. dubna 2025

Trump rozpoutal bouři a jel na golf. A magnáti zdraží, než by přemístili firmy

Nová rozsáhlá cla amerického prezidenta Donalda Trumpa se setkávají s odezvou ze všech stran, a to s výprodejem na trzích, odvetnými opatřeními ze zahraničí či hněvem korporací. Jenže místo toho, aby...

5. dubna 2025  10:20