Lidé, kteří byli na neschopence i po krachu firmy Schott Solar, se museli rychle uzdravit.

Lidé, kteří byli na neschopence i po krachu firmy Schott Solar, se museli rychle uzdravit. | foto: ČTK

Posudkový lékař bleskově uzdravil lidi ze Schottu, museli na podporu

  • 207
Ve vsetínském regionu výrazně stoupl počet lidí bez práce. Jen ze zkrachovalé firmy Schott Solar z Valašského Meziříčí muselo odejít 450 zaměstnanců. Na úřad práce museli i ti, kteří byli nemocní, zasáhl totiž posudkový lékař a neschopenky hromadně zrušil. Podle odborářů neoprávněně.

Například Helena Sekyrová z Valašského Meziříčí má problémy se zády, bolí ji hlava a má nařízeny rehabilitace. Pracovala ve firmě Schott Solar, která v srpnu ukončila výrobu. V pracovní neschopnosti je od konce září.

Nezaměstnanost v kraji

Ve Zlínském kraji bylo na konci října bez práce 28 529 lidí, nezaměstnanost za měsíc vzrostla o 1,52 procenta na 9,2 %.

Na Vsetínsku stoupla nezaměstnanost nejvíce: o 4,78 % na 7 894 uchazečů.

V okrese Kroměříž bylo bez práce 5 899 lidí, na Uherskohradišťsku 6 603 a na Zlínsku 8 133.

"Nelíbí se mi to. A vím o dalších lidech, kteří dopadli stejně. Jsou hodně naštvaní," upozornila Sekyrová.

Někteří zaměstnanci Schottu Solar onemocněli ve výpovědní lhůtě. Na konci října, kdy jim končila pracovní smlouva, však jejich neschopenky zkontroloval posudkový lékař Martin Ondrášek z Okresní správy sociálního zabezpečení ve Vsetíně.

Lékař neschopenku ukončil

A v řadě případů se rozhodl doporučit ukončení nemoci. Z devíti lidí souhlasil s pokračováním jen ve dvou případech. Jeho doporučení směřované praktickým lékařům bylo podle dokumentů, které má redakce k dispozici, zcela jasné.

"Prosím o včasné ukončení pracovní neschopnosti, bude schopna plnit povinnosti uchazečky o zaměstnání," napsal Ondrášek ve svém vyjádření v případě Heleny Sekyrové.

Podle ženina ošetřujícího lékaře Jiřího Podzemného však Ondrášek v tu chvíli neměl její zdravotní kartu.

"Bylo to trochu urážlivé. Ve svém rozhodnutí byl nekompromisní," konstatoval Podzemný. Neschopenku jí však nakonec ukončil a nespokojená žena se obrátila na odboráře i na valašskomeziříčskou Občanskou poradnu.

"Prostě se zaměřili na propuštěné lidi. To je nehorázné," okomentoval situaci manažer Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. I proto nespokojeným bývalým zaměstnancům Schottu doporučil, aby se proti rozhodnutí posudkového lékaře odvolali.

Totéž slyšeli rozzlobení pacienti i od odborníků z poradny ve Valašském Meziříčí. "Obrátilo se na nás několik lidí. Vypadá to, že rozhodnutí okresní správy bylo neoprávněné," potvrdila Tereza Ševčíková z občanské poradny.

Česká správa sociálního zabezpečení nevidí v postupu svého lékaře žádný problém. "Měl k dispozici zdravotní dokumentaci a postupoval podle zákona," konstatovala mluvčí Jana Buraňová.

S ukončením nemocí nechce mít nic společného ani firma Schott Solar. "Na ovlivňování nemoci nemáme žádný zájem," prohlásil ředitel firmy Martin Žalmánek.

Helena Sekyrová už se však proti postupu posudkového lékaře odvolala.