Státní fond kultury pronajímá dům U Hybernů společnosti Hybernia slovenského miliardáře Milana Fiľa. Smlouvu s ní uzavřel až do roku 2055, což se mu nyní nelíbí.

Státní fond kultury pronajímá dům U Hybernů společnosti Hybernia slovenského miliardáře Milana Fiľa. Smlouvu s ní uzavřel až do roku 2055, což se mu nyní nelíbí. | foto: Robert Rambousek, MAFRA

Stát se zbavuje nemovitostí, dům U Hybernů v centru Prahy je na prodej

  • 25
Není to tak dávno, co se ministerstvo financí chlubilo prodejem paláce na náměstí Republiky v Praze za 790 milionů korun. Teď by se něco podobného mohlo zopakovat. Podle informací MF DNES zvažuje Státní fond kultury zbavit se sousedního domu U Hybernů, kde je dlouhodobě v pronájmu Divadlo Hybernia.

Ministerstvo kultury prodej neodmítá. „Prodej budovy U Hybernů není aktuální a v současné době je ve stadiu prvotních úvah,“ říká Simona Cigánková, tisková mluvčí resortu. Podle ní nelze horizont možného prodeje stanovit, jelikož je v procesu množství neznámých. O prodeji by rozhodovala rada Státního fondu kultury.

Fond uzavřel v roce 2001 smlouvu se společností Hybernia, jež patří slovenské firmě Eco-Invest slovenského miliardáře Milana Fiľa. Právě jeho společnost Lagerris v roce 2015 koupila od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM, spadajícího pod ministerstvo financí) zmíněnou sousední nemovitost.

Realitní dražba roku: stát prodal klášter v centru Prahy za 790 milionů

Smlouva s Hybernií je na pronájem divadla a „k zajištění činností podporující kulturní a společenské využití“. Vyprší přitom za nestandardně dlouhou dobu až v roce 2055 a fond ji nemůže jednostranně ukončit.

„Roční nájemné bylo sjednáno ve výši 12 milionů korun s inflační doložkou,“ říká Cigánková. Ve skutečnosti ale nemá fond z nájmu příjem žádný, protože nájemce investoval do opravy několik stovek milionů a teď si je „odbydluje“. Smlouva tak navzdory rekonstrukci nemusí být výhodná, protože s jiným nájemcem budova mohla vynášet více.

Z registru smluv vyplývá, že ministerstvo kultury nedávno zadalo vypracování znaleckého posudku za 250 tisíc korun, který se zřejmě týká potenciální výše nájemného, jež by mohlo požadovat. „Souvisí to s udržením divadelní scény v dotčené nemovitosti,“ dodává Cigánková bez dalších podrobností.

Státnímu fondu by se finance z prodeje Hybernie hodily, neboť má vůči státu z minulosti čtvrtmiliardový dluh.

Fond vznikl v roce 1992 kvůli rozdělování výtěžku z tehdy připravované loterie na podporu kultury. Kvůli rozjezdu loterie ministerstvo kultury zastavilo dům U Černé Matky Boží a dům U Hybernů. Loterie však zkrachovala a dluhy zaplatil stát.

Dlouho zavřený a zničený palác U Hybernů fond, který měl dluhy umořit, pronajal v roce 1997 společnosti Musical. Ta začala rekonstrukci, ale nedokončila ji. Společně s firmou Bonton vytvořila poté společnost Hybernia, která v domě v roce 2006 otevřela muzikálové divadlo.

Invalidovnu stále nikdo nechce

Prodej státních budov se dal v poslední době do čilého pohybu. Zmíněná transakce týkající se kláštera u Hybernů na pražském náměstí Republiky byla zatím rekordní. Ministerstvo financí vyhodnotilo využití nemovitosti na luxusní adrese různými úřady jako neefektivní a vystěhovalo je do méně atraktivních budov.

Transakcí číslo dvě byl letošní prodej šestipatrového domu U Půjčovny, nedaleko Václavského náměstí. Za 355 milionů připadl firmě I.J.O. Prague Investments, která údajně chce budovu přeměnit na hotel.

Památkáři stále bojují o Invalidovnu. Majetkový úřad ji nechce předat

Nového vlastníka má od letoška také areál někdejšího „tajného“ nemocničního komplexu v Hředlích na Berounsku, sloužící pro případ války či epidemie. Neznámá firma Micuta za něj zaplatila 26,2 milionu korun.

Stát by se rád zbavil také pražské barokní památky Invalidovna. Loni ji nabídl za 638 milionů korun, ale žádný zájemce se nepřihlásil. Kvůli památkářům by zřejmě bylo její komerční využití velmi obtížné.

Úřad pro zastupování státu aktuálně jedná s Národním památkovým ústavem o dalším využití Invalidovny. Bude zřejmě třeba injekce do oprav ze státního rozpočtu ve výši 800 milionů.