Nenechme se obtěžovat potem

  • 9
Podle loňských průzkumů jen každý druhý člověk v Česku používá denně deodorant. V každém případě výsledek je to mnohem lepší než před deseti lety. Stále však existuje řada lidí, kteří si myslí, že deodorant zabraňuje pocení a antiperspirant je jen jiný název pro tutéž věc.

Kromě toho - v obchodech lze koupit mnoho dalších přípravků, které by se měly, alespoň podle reklam, dokázat poprat s nepříjemným a obtěžujícím potem. Je libo deo sprej, deo roll-on, stick, tuhý deodorant? Je mezi nimi nějaký rozdíl? Proč si je vůbec kupovat? Odpověď je docela jednoduchá. "Antiperspiranty omezují pocení, zatímco deodoranty pouze potlačují tělesný pach," vysvětluje lékařka Dagmar Jírová, vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Proč se vlastně potíme?

To, že se člověk potí, je zcela normální, přirozené. Je to jeden z hlavních způsobů regulace tělesné teploty a jeden z vedlejších způsobů vylučování škodlivých látek z těla. Každý vylučujeme dvojí druh potu - jednak koncentrovanější, který využívají kožní mikroorganismy ke svému životu, rozkládají ho, a tak vzniká zápach. A pak řidší, který ředí hustší pot a má i jiné složení. Zároveň s potem se vylučují soli a další látky.

Je tedy lepší se potit, nebo pot omezovat?

Jak se zorientovat v obchodě

Spreje se do podpaží stříkají pomocí hnacích plynů (butanu, izobutanu ...), které vyvolávají příjemně chladivý pocit. Jsou hořlavé, proud se nesmí dostat do blízkosti otevřeného ohně. Nádoba musí být rovněž chráněna před přehřátím.
Rozprašovače s pumpičkou pracují na jiném principu než spreje. Proud vzniká mechanickým stisknutím pumpičky. Náplň z nich může kapat.
Deokrystaly
se navlhčují vodou a potírá se jimi podpaží. Mají antiperspirační účinek - snižují tvorbu potu.
Kuličkové deodoranty
fungují na principu kuličkového pera. Mají trochu jiné složení, než je tomu u sprejů nebo rozprašovačů. Důvodem je to, aby bylo možné tekutinu pomocí kuličky skutečně bez problémů aplikovat.
Tuhé deodoranty
se z obalu vysunují přímo nebo otáčením jako rtěnka. Základem jsou pevnější substance s částicemi podobnými vosku nebo mýdlu, do nichž jsou vpraveny účinné deodorační látky.
Deodorační pudry
se od ostatních typů deodorantů liší složením. V jejich případě je totiž účinnou látkou především pudr, který nasává pot.
Deodorační krémy
fungují na podobném principu jako pudry. Lze je dobře rozetřít na dlaně i chodidla. Krémy či spreje, které jsou určeny k ošetření nohou, se od ostatních liší pouze parfémováním.

Pramen: Test 8/2001 (nadace Warentest)


Určitě je dobré snížit pocení na určitou míru. Je to příjemné, i když to vlastně tělo trochu limituje v jeho přirozené činnosti. Pokud by se však člověk potil nadměrně, mohlo by dojít ke zbytečným ztrátám tekutin.

V obchodech je možné si koupit různé přípravky proti pocení - deodoranty, antiperspiranty atd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Existují dva základní druhy těchto přípravků - deodoranty a antiperspiranty. Mezi nimi je zásadní rozdíl. Antiperspiranty omezují pocení, zatímco deodoranty omezují pouze pach, který vzniká činností mikroorganismů na kůži. Všechny ostatní přípravky, jako je deo sprej, deo roll-on, stick a podobně jsou jen různé formy provedení. Ale pozor! Někteří dovozci zřejmě přesně nechápou pojem antiperspirant a deodorant a na obalech výrobků to špatně uvádějí. Viděla jsem výrobky, kde na deodorantu bylo napsáno antiperspirant a obráceně. Že jde o antiperspirant, který redukuje pocení, pozná zákazník v obchodě snadno - na každém výrobku musí být ze zákona uvedeno chemické složení. Jestliže se ve složení objeví nějaká sloučenina hliníku nebo zirkonia (například aluminium zir- konium chloride hydroxide), jde o antiperspirant. Může to být samozřejmě zároveň deodorant.

Co je proti pocení účinnější deodorant, nebo antiperspirant?

Ani jeden pocení úplně nezabrání. Ale antiperspiranty jej alespoň z dvaceti procent omezují. Tím snižují produkci obou typů potu. Vlastně to znamená, že nejen redukují výživnou půdu pro mikroorganismy, ale svým způsobem mají i funkci deodorační. Právě tím, že omezují živnou půdu, bakterie nemají co rozkládat a nevzniká tolik zápach. Do antiperspirantů se také přidávají parfémové složky, které ještě více zbytkový tělesný pach překryjí. Z toho vyplývá jedna věc - jestliže hledáte ideální zbraň v boji proti potu, používejte antiperspirant-deodorant, který nejen omezuje pocení, ale ještě snižuje přetrvávající odér. Je nutné dodat, že existují antiperspiranty, které nejsou parfemovány, tudíž tělesný pach nijak neovlivňují. Řada lidí je vyhledává, neboť používá vlastní parfém.

Jak je vidět, reklamy v televizi, kdy se člověk za celý den vůbec nezpotí, lžou.

Ano, antiperspirant nemůže pocení úplně zastavit. Člověk, který leze v jedné televizní reklamě po skále a vůbec se nezpotí - to bych chtěla vidět! To by si musel namazat celé tělo. A navíc - každý, kdo používá antiperspirant, ví, že působí při tělesné námaze jen chvilku. Jakmile se začnete potit, přípravek doslova spláchnete a otřete do oblečení, které máte na sobě.

Občas se objevují v médiích informace, které říkají, že antiperspiranty mohou zapříčinit rakovinu prsu.

V antiperspirantech se používají jako účinné látky různé sloučeniny kovů - například hliníku a zirkonia. Základní funkcí těchto kovů je zúžit vývody potních žláz a právě tím omezit produkci potu.

Pokud by bylo účinných látek v přípravku hodně, mohly by potní žlázy ucpat. Zřejmě tohle dává řada lidí do souvislosti se vznikem rakoviny prsu. Je to však úplně mylná představa. Karcinom prsu vzniká v hloubce prsní žlázy, kdežto antiperspirant se nanáší pouze povrchově do oblati vývodu potní žlázy. Prsní žláza začíná jinde a má úplně jinou strukturu. K ní vůbec potní žlázy nezasahují. Ucpe-li se žláza potní, neucpe se určitě prsní, to není možné, je to úplně jiný orgán.

Ani potní žláza se nemůže nijak poškodit?

Pokud se poškodí vývod potní žlázy tím, že se ucpe a vlivem působení kovu se úplně zničí, může vzniknout granulom, což je vlastně zánět. Je to něco podobného, jako když se ucpe mazová žlázka a vznikne uhřík.

Jak se dozvím, že výrobek je zdravotně nezávadný?

Z informací na obalu se to bohužel většinou nedozvíte. Ačkoli si musí každý výrobce před uvedením na trh nechat zhodnotit bezpečnost konkrétního výrobku, není povinen to na obale uvádět. Jestliže se vám udělá po nějakém přípravku vyrážka, máte jedinou možnost upozornit na to pracovníky na nejbližší hygienické stanici. Mohu však říci, že produkty ze zemí Evropské unie a z Česka jsou většinou bez problémů. Naopak výrobky ze třetích zemí by asi bylo záhodno zkontrolovat.

Co znamenají různé nápisy na výrobcích - například "netestováno na zvířatech"?

To neznamená vůbec nic. Označovat takto výrobky je v současnosti světový trend, ale ve většině případů je to jen snaha o zviditelnění výrobku.

Otázka na závěr: existuje nějaký návod, jak si vybrat dobrý přípravek proti pocení?

Podle mého názoru je umění vyrobit dobrý antiperspirant. Důležitá je totiž účinnost přípravku, ale tu lze podle informací na obalu těžko předem odhadnout. Z toho důvodu bych asi vybírala u renomovanějších značek, protože je malá pravděpodobnost, že by výrobci měli špatné výchozí suroviny nebo by nedodrželi předepsané limity. Mezi deodoranty hledejte spíše nějaký bez obsahu alkoholu. Líh kůži jednoznačně dráždí. A jestliže trváte na lihovém, alespoň jej stříkejte z dostatečné vzdálenosti, alespoň 20 až 30 centimetrů. Nikdy ne přímo na kůži. A ještě bych chtěla dodat jednu důležitou věc - podle mého názoru je zbytečné, aby člověk, který se vůbec nepotí, na sebe mazal antiperspirant s hlinitými solemi. Tím si ještě víc bude zatěžovat a zužovat potní žlázy, které jsou už tak samy o sobě

Přečtěte si související článek - Pozor: Jenom vůně pocení nezabrání, který vám vysvětlí rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem

úzké.

Užitečné tipy

  • Název přípravku nemusí vždy odpovídat skutečným účinkům. Raději se proto podívejte na zadní stranu obalu na chemické složení. Pokud výrobek obsahuje sloučeniny hliníku nebo zirkonia, jedná se o antiperspirant, který omezuje přímo pocení, ne pouze zápach
  • Máte-li citlivou pokožku, která se snadno podráždí, nebo jste dokonce alergici, vyhýbejte se přípravkům, jež obsahují parfemace a alkohol
  • Deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy jen na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou během dne. Účinek není odpovídající, a navíc může dojít k podráždění kůže
  • Deodorant či antiperspirant nikdy nenanášejte na pokožku ihned po oholení chloupků. Nejlépe je počkat s aplikací jeden den, minimálně však noc
  • Jestliže se hodně potíte, musíte antiperspirant aplikovat opakovaně během dne, jinak bude účinek nedostatečný. Vždy však jen na umytou a suchou pokožku
  • Oholení vpodpaží sice pocení nezabrání, ale může alespoň omezit zápach
  • Účinné látky mohou reagovat se substancemi, které se používají při úpravě textilu, a zabarvovat vám oblečení. Pokud se tak děje, zkuste si koupit přípravek, který má úplně odlišné složení
  • Místa, na něž jste nanesli deodorant či antiperspirant, nikdy nevystavujte přímému slunečnímu záření