Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepodepisujte bance souhlas, radí úřad

  17:21aktualizováno  17:21
Nepodepisujete bankám souhlas se zpracováním osobních údajů; nepotřebují ho. S touto výzvou přichází k lidem Úřad pro ochranu osobních údajů. Své stanovisko opřel o předpoklad, že novela zákona o bankách bude opět novelizována a v nové verzi budou pro klienty platit nové podmínky.

"Dle navrhované novely zákona o bankách by udělení souhlasu i nadále mělo být dobrovolné, ale mělo by jím být podmíněno uskutečnění bankovního obchodu," uvádí úřad.

Domnívá se proto, že velké banky posílají dopisy klientům s žádostí, aby se dostavili na pobočku podepsat souhlas se zpracovním osobních dat, zbytečně. Peněžní ústavy svůj požadavek odůvodňují přípravou na spuštění úvěrových registrů, kde si budou vyměňovat informace o dlužnících.

Úřad zmírnil nařčení spořitelny
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) minulý týden zmírnil nařčení České spořitelny z porušení zákona. Měla se ho dopustit právě rozesláním dopisu, ve kterém od klientů požadovala souhlas s využitím jejich osobních údajů k dalším činnostem.

"Zatím nelze jednoznačně dospět k závěru, zda spořitelna postupovala či nepostupovala v souladu se zákonem," uvádí společné tiskové prohlášení úřadu a banky. Podle ÚOOÚ z dopisu nevyplývá, jestli je udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů podmíněno poskytování bankovních služeb.

"Česká spořitelna připraví srozumitelnější vysvětlení pro své klienty, z kterého bude vyplývat, že souhlas klienta se zpracováváním osobních údajů je dobrovolný a jeho poskytnutí či neposkytnutí nemá vliv na stávající služby banky klientům," uvádí prohlášení.

Střet kvůli dopisu
"Je zřejmé, že banka chce využívat informace i k jiným účelům, než ke kterým jim je klienti původně poskytli," uvedla mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Hlavním motivem banky pro získání souhlasu byla právě příprava registru dlužníků. U klientů, kteří své závazky vůči bance řádně plní, je souhlas nezbytný. Ovšem klient má zcela svobodnou volbu, zda souhlas dá, či ne.

I když klient souhlas poskytne, jsou podle ní data nadále pečlivě chráněna. "Nemůžeme si dovolit, aby banka ztratila důvěru části klientů. Z toho vyplývá i důsledná ochrana dat," řekla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Banka začala souhlasy sbírat až koncem loňského roku, předtím poskytovala veškeré služby svým klientům i bez nich. Proč je najednou pro některé služby souhlas podmínkou? "To je prostě pro služby do budoucna. Když bude klient žádat kreditní kartu, tak mu ji třeba nebudeme moci vydat," reagovala Gajdušková.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz