Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepodepisujte bance souhlas, radí úřad

  17:21aktualizováno  17:21
Nepodepisujete bankám souhlas se zpracováním osobních údajů; nepotřebují ho. S touto výzvou přichází k lidem Úřad pro ochranu osobních údajů. Své stanovisko opřel o předpoklad, že novela zákona o bankách bude opět novelizována a v nové verzi budou pro klienty platit nové podmínky.

"Dle navrhované novely zákona o bankách by udělení souhlasu i nadále mělo být dobrovolné, ale mělo by jím být podmíněno uskutečnění bankovního obchodu," uvádí úřad.

Domnívá se proto, že velké banky posílají dopisy klientům s žádostí, aby se dostavili na pobočku podepsat souhlas se zpracovním osobních dat, zbytečně. Peněžní ústavy svůj požadavek odůvodňují přípravou na spuštění úvěrových registrů, kde si budou vyměňovat informace o dlužnících.

Úřad zmírnil nařčení spořitelny
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) minulý týden zmírnil nařčení České spořitelny z porušení zákona. Měla se ho dopustit právě rozesláním dopisu, ve kterém od klientů požadovala souhlas s využitím jejich osobních údajů k dalším činnostem.

"Zatím nelze jednoznačně dospět k závěru, zda spořitelna postupovala či nepostupovala v souladu se zákonem," uvádí společné tiskové prohlášení úřadu a banky. Podle ÚOOÚ z dopisu nevyplývá, jestli je udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů podmíněno poskytování bankovních služeb.

"Česká spořitelna připraví srozumitelnější vysvětlení pro své klienty, z kterého bude vyplývat, že souhlas klienta se zpracováváním osobních údajů je dobrovolný a jeho poskytnutí či neposkytnutí nemá vliv na stávající služby banky klientům," uvádí prohlášení.

Střet kvůli dopisu
"Je zřejmé, že banka chce využívat informace i k jiným účelům, než ke kterým jim je klienti původně poskytli," uvedla mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Hlavním motivem banky pro získání souhlasu byla právě příprava registru dlužníků. U klientů, kteří své závazky vůči bance řádně plní, je souhlas nezbytný. Ovšem klient má zcela svobodnou volbu, zda souhlas dá, či ne.

I když klient souhlas poskytne, jsou podle ní data nadále pečlivě chráněna. "Nemůžeme si dovolit, aby banka ztratila důvěru části klientů. Z toho vyplývá i důsledná ochrana dat," řekla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Banka začala souhlasy sbírat až koncem loňského roku, předtím poskytovala veškeré služby svým klientům i bez nich. Proč je najednou pro některé služby souhlas podmínkou? "To je prostě pro služby do budoucna. Když bude klient žádat kreditní kartu, tak mu ji třeba nebudeme moci vydat," reagovala Gajdušková.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Najdete na iDNES.cz