Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V pražských bytovkách ubylo „ležáků“. Celková nabídka bytů se totiž zužuje

  6:00aktualizováno  6:00
Stovky bytů v pražských novostavbách, které byly dlouhé roky „neprodejné“, loni našly své kupce. Může za to apetit zákazníků poháněný levnými hypotékami. Zároveň ale i fakt, že developeři nestíhají - prý kvůli nepřehledné legislativě - doplňovat nabídku.

Žižkovský developerský projekt Central Park Praha nabízel k prodeji byty ještě déle než sedm let po svém dokončení. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Uzavřený shluk věžáků na pražském Žižkově měl být podle plánů z poloviny minulé dekády výstavním domovem pro českou elitu. Podle toho se utvářely i dispozice či ceníky celkem 547 bytů. Megalomanský projekt jménem Central Park Praha se ale trefil přesně do splaskávající realitní bubliny.

A tak se naopak neplánovaně stal symbolem dobového fenoménu - tzv. ležáků, tedy dlouho neprodaných bytů v novostavbách. Kvůli tomu se také jeho developer a vlastník CP Praha dostal do insolvence. Od začátku loňského roku tak umořuje svůj půlmiliardový dluh vůči bance tím, že svému věřiteli podle reorganizačního plánu přímo posílá 70 procent částky z každého prodaného bytu.

Fotogalerie

Nic ale netrvá věčně a i tato část příběhu se nejspíš brzy stane historií. „V tuto chvíli již dokončujeme prodejní proces u několika posledních bytových jednotek,“ popisuje aktuální stav ředitel realitní kanceláře Lekvi Firaz Muinov.

Pokud se opravdu povede prodat poslední byty v březnu, dočkají se svých prvních majitelů po dlouhých sedmi a půl letech od dokončení. A dokonce po devíti a půl letech od chvíle, kdy je developer začal nabízet k prodeji.

Monitoring trhu: Počet ležáku za rok spadl na desetinu

Central Park je v mnohém - v ceně, velikosti i době prodeje - extrémním příkladem. Kromě toho se v posledních letech výrazněji orientuje na zahraniční - zejména ruskojazyčnou a čínskou - klientelu, díky níž se prodaly stovky plonkových bytů. Ty se často pořizovaly na investici, takže ani po prodeji některé z nich nemají stálého obyvatele.

Zároveň ale platí, že na Central Parku lze ilustrovat aktuální stav pražského developerského trhu. Projekty, pro které se kupovaly pozemky a platily stavební firmy za předkrizové ceny, aby nakonec byty přišly na trh v momentě, kdy jejich hodnota spadla o desítky procent, bylo víc.

Když o tématu ležáků přesně před rokem psal iDNES.cz, podle souhrnné statistiky developera Ekospol bylo na trhu celkem 670 bytů, jež byly zkolaudovány déle než dva roky. Nyní je jich v Praze podle stejného zdroje pouhých 72. Bytů zkolaudovaných před pěti a více lety je jedenáct.

Z poptávkové strany se o ležáky postaraly nízké úrokové sazby hypoték a s nimi spojený hlad po nových bytech, jejichž cena se ještě nevrátila na předkrizovou úroveň. Z nabídek developerů tak podle statistik společnosti Trigema zmizelo sedm tisíc bytů (více jsme psali zde).

Developeři nestíhají dodávat byty na trh

S těmito čísly ale nestačila držet tempo nabídka, neboli byty, které přicházely na trh. Podle statistiky Trigemy se i přes růst prodejů meziročně naopak snížil počet dostupných bytů v nabídce o 14 procent na 5 800. A že by se tato situace lepšila nenasvědčuje ani výhled do budoucna. Loni se podle Českého statistického úřadu v Praze dokončilo 5 227 a začalo stavět jen 3 949 bytů. Tedy v obojím případě výrazně méně, než kolik se jich prodalo.

Developeři si již několik let stěžují, že to je kvůli často se měnící legislativě podmiňující výstavbu. Ta podle nich jednak prodražuje a prodlužuje přípravu projektů kvůli častým nutným úpravám a zároveň i kvůli tomu projekty déle čekají na schválení na úřadech.

Výsledek - menší možnost výběru pro kupujícího - tak hraje ve prospěch ležáků. „Řídnoucí nabídka vhodných bytů může některé lidi přesvědčit sáhnout i po takovém, který by při dostatečné nabídce nehledali. To, že byt nebyl ležákem bezdůvodně, nový majitel zjistí až později,“ komentuje situaci na trhu šéf Ekospolu Evžen Korec.

Jeho firma - která se zaměřuje především na nejlevnější segment bytů - přitom analogicky k celému trhu vykazuje vyšší prodeje, než kolik bytů staví. Vytváří tak jakési opačné extrémy ležákům tím, že po stovkách prodává (přesněji řečeno rezervuje) byty v projektech, na které dosud nebylo vydáno územní rozhodnutí ani stavební povolení. Reálně jim tak do kolaudace zbývá více než pět let.

„Neprodaný byt už není stigma“

Že ležáky dnes už nejsou takový problémem jako po krizi, kdy kvůli nim hrozil developerům krach, si myslí i Petr Hána z Deloitte. A to i přesto, že podle dat z partnerského projektu poradenské společnosti CenováMapa.org se v Praze nachází šestkrát víc “dvouletých” bytů, než kolik jich napočítal Ekospol.

„Skutečnost, že některé byty si na majitele musí počkat, je věc tržní a přirozená, není to stigma. Velká část starších bytů je v projektech, které jsou více než ze tří čtvrtin vyprodané, mohou mít splacený úvěr a být i v zisku,“ vysvětluje Hána.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Babišova vláda odmítla strop na dotace velkým farmám. Pomůže to i Agrofertu

Soukromý zemědělec Václav Koutný z Těšetic hospodaří na 150 hektarech. Spolu s...

Česko odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Najdete na iDNES.cz