Hypotéka (ilustrační foto)

Hypotéka (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Bezpečná hypotéka? Byt 3+kk v Praze jen pro rodiny s 50 tisíci čistého

  • 161
Ceny bytů se v některých městech dostaly tak vysoko, že pro běžně vydělávající rodinu je velmi těžké pořídit si 75metrový byt na hypotéku tak, aby ČNB úvěr nepovažovala za rizikový.

Ceny bytů v Česku nadále rostou. Za poslední čtvrtletí podle dat z portálu CenováMapa.org vyrostly v průměru o další 2,7 procenta. Oproti průměru roku 2014 se v minulém kvartálu prodával metr čtvereční bytu v Česku o 21 procent dráž. Do tohoto čísla se promítá zejména Praha, kde se uskuteční transakcí (ceny se zjišťují ze smluv v katastru) zdaleka nejvíce.

Jak jsou někde byty drahé vynikne zvlášť, vezmeme-li v úvahu metriku zvanou LTI (loan-to-income). Tu používá ČNB například v pravidelných zprávách o finanční stabilitě. Za rizikovou hypotéku považuje takovou, kde jistina úvěru (tedy půjčená částka bez úroků) převyšuje pětinásobek čistých ročních příjmů dlužníka (či více dlužníků, když si bere hypotéku pár). Jinými slovy, za rizikové je považováno LTI vyšší než 5.

Při pohledu na aktuální ceny bytů v Praze a Brně, ale třeba i novostaveb v Hradci Králové, Karlových Varech a Českých Budějovicích, je vidět, že splnit tato kritéria je mimo dosah běžně vydělávajících lidí.

Průměrný 75metrový byt v pražské novostavbě se v uplynulém čtvrtletí prodával dle portálu CenováMapa.org za 4,88 milionu korun. Aby si na něj pražská domácnost mohla vzít 79% (vyšší jsou od dubna regulovány) hypotéku a přitom nepřekročila pětinásobek svých čistých ročních příjmů, museli by její členové měsíčně domů přinést přes 64 tisíc čistého.

A to by se pořád dostali jen přesně na hranu rizikovosti, nikoli do bezpečného pásma. Zároveň je nutno podotknout, že v takovém případě musí kupující složit bezmála milion korun na dřevo.

V aktuální nabídce developerů (reálné transakce se zapisují u novostaveb do katastru běžně s ročním odstupem od rezervace) dokonce takový byt stojí průměrně 6,13 milionu. Neriziková hypotéka podle měřítek ČNB tak čeká na rodiny s čistým příjmem nad 80 tisíc korun.

Nad padesát tisíc čistého by měli v Praze mít i ti žadatelé, kteří chtějí koupit třípokojový byt v paneláku. U starších bytů je navíc třeba nově zaplatit 4% daň z nabytí nemovitosti, tedy v tomto případě vyšší desítky tisíc korun.

Pro námi zvolený modelový příklad (75metrový byt na 79% hypotéku) shodou okolností platí, že na dosažení hranice rizikovosti (LTI = 5) je potřeba měsíčně vydělávat tolik, kolik stojí jeden čtvereční metr daného bytu.

Na opačném pólu než Praha či Brno potom stojí Ústí nad Labem, známé velmi nízkými cenami nemovitostí. Tam na hodnotu LTI 5 pro 79% hypotéku na třípokojový panelákový byt dosáhne i rodina s příjmem okolo 10 tisíc měsíčně. To je ale už opět spíše statistická anomálie z druhé strany - v praxi by takový žadatel moc šancí neměl.