Nezávislí ekonomové preferují spíše návrhy NERV.

Nezávislí ekonomové preferují spíše návrhy NERV. | foto: ČTK

NERV versus ČSSD. Jak lépe z krize?

  • 327
Modrá, nebo oranžová; pravá, nebo levá. Obvyklou volbu voličů doplnilo v posledních týdnech dilema ekonomů – nabídka, nebo poptávka? Nabídku si pro léčbu tuzemské ekonomiky zasažené následky finanční krize vybrali experti angažovaní vládou. Nabuzení poptávky preferuje ve svých návrzích opoziční ČSSD.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) se ve spojení s jednotlivými ministerstvy zaměřila hlavně na podporu firem – tím, že jim ulehčí a podpoří jejich export, udrží nezaměstnanost v Česku na uzdě.

ČSSD cílí na poptávku. To znamená větší utrácení peněz domácnostmi a vládou, což by mělo rozhýbat ekonomiku přes rostoucí spotřebu. Jinak řečeno, firmy by měly dostatek práce a nepropouštěly by, protože by dobře prodávaly své výrobky.

Háček vězí v tom, že lidé dnes dobrovolně neutrácejí a stát by je v tom velmi drahými pobídkami s nejistým výsledkem musel podpořit. A v podání sociální demokracie je navíc poptávková cesta kořeněná většími jistotami pro nezaměstnané, nemocné či regulované nájemníky, což by náklady dále zvýšilo.

Co obě varianty znamenají a jaké mohou mít dopady na Česko? Nestraničtí ekonomové se kloní spíše k vládní variantě, která nepřinese takové zadlužení státního rozpočtu.

"V případě návrhů ČSSD by nás zahraničí časem mohlo vnímat spíše jako Maďarsko než ČR," říká makroekonom David Marek z firmy Patria. 

"Zaměření NERV na nabídku je vzhledem k příčinám recese správnější přístup. ČSSD prodává svůj volební program," dodává Marek.

Podpora poptávky posílí i zahraniční výrobce 

Podpora větší spotřeby domácností, kterou by ČSSD chtěla dosáhnout také přes snížení nižší sazby DPH z devíti na šest procent, je v malé otevřené ekonomice střihu Česka navíc poměrně nebezpečná.

Nepřímo totiž kromě českých výrobců podporuje ty zahraniční, protože velká část běžně spotřebovávaného zboží u nás pochází z dovozu. Hrozí tak, že by stát pomáhal vytáhnout z krize zahraniční továrny.

Česko by se tak sice zařadilo po bok USA či Německa, které obrovskými částkami podporují domácí poptávku, jenže s tím rozdílem, že jejich vlády mají pod sebou nesrovnatelnou sílu hospodářství a naproti uměle vyvolané poptávce mohou postavit také odpovídající nabídku.

Přesto se ani ony nevyhnou "parazitování" jiných zemí včetně Česka. Příkladem může být německé šrotovné, díky němuž se opět zavedly páteční směny v mladoboleslavské Škodě Auto na fabie. Němci na takto podpořené vozy totiž opět dostali apetit a neohlížejí se na to, jestli se vyrábějí v domácím Wolfsburgu, či ve středních Čechách.

"Čím více šrotovného v Evropě, tím lépe pro nás. Ale hlavně ať se zavádí kdekoli, jen ne u nás," říká Marek.

Fabie pro Německo dobře ilustrují zásadní roli, kterou má v tuzemské ekonomice vývoz, a fakt, že zahraniční balíčky počítající s expanzí veřejných výdajů mohou nakonec zabírat více než ty domácí.

Mírnění sociálních dopadů krize

Přesto je zřejmé, že balíček pro boj s krizí musí mírnit také sociální dopady. Podle ekonomů ale jen v míře, kterou si veřejné finance mohou dovolit.

U nabídkové strany NERV hraje sociální tón například postupné snižování slevy na sociálním pojištění s rostoucí mzdou. Největší zlevnění dostane firma za zaměstnance, který bere nejnižší mzdu a je podle filozofie ekonomické rady na trhu práce nejvíce ohrožený. Pokud však firmě pracovník zlevní a nedostane výpověď, ušetří stát na výplatě jeho podpory v nezaměstnanosti.

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat své inzeráty najdete na www.jobdnes.cz 

Opatření zatím počítá s tím, že ze státních peněz ukrojí přibližně osmnáct miliard korun. Naproti tomu návrhy ČSSD řeší spíše až samotné nezaměstnané, kterým by strana ráda prodloužila a zvýšila podporu. Co může tedy ekonomice zaručeně pomoci?

"Vezměme návrhy NERV i ČSSD a seškrtejme vše populistické, co dělá sekeru do rozpočtu," říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Co zbude? Podpora exportu, respektive autoprůmyslu. Jenže pokaždé z jiné strany. ČSSD navrhuje šrotovné, vláda se k podpoře vybraného oboru staví opatrně. Raději chce přes výhodnější úvěry a záruky podpořit všechny exportéry a výrobce.

Návrhy NERVNávrhy ČSSD