Pravděpodobnost, že mateřská nakonec neklesne, je poměrně vysoká.

Pravděpodobnost, že mateřská nakonec neklesne, je poměrně vysoká. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Nesnižujme mateřskou, navrhli lidovci. Vláda s tím kvůli rozpočtu nesouhlasí

  • 219
Mateřská může zůstat od ledna ve stejné výši jako dosud, i když vláda trvá na tom, aby se snížila. Ministři nepodpořili návrh KDU-ČSL, aby se nesnižovala, ale lidovci ho mohou celkem snadno prosadit společně s hlasy ČSSD a komunistů.

"Vláda se s ohledem na státní rozpočet rozhodla připojit negativní stanovisko k tomuto návrhu," shrnula dnes stanovisko vlády ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Rozhodovat o mateřské ale budou poslanci. Pokud se rozhodnou neměnit Janotův úsporný balíček, tak se například žena, která před nástupem na mateřskou brala 20 tisíc korun, musí od ledna smířit s příspěvkem o dva tisíce korun nižším.

Šéf lidovců Cyril Svoboda se snižováním mateřské nesouhlasí. Považuje to za chybu chybu, kterou musí poslanci napravit.

Mateřská se pobírá 28 týdnů, nastávající matky ji zpravidla začínají dostávat už několik týdnů před porodem. Na mateřskou pak naváže rodičovský příspěvek. Ten politici při schvalování úspor nesnížili, ale na mateřskou přitom zapomněli.

Mateřská se vyplácí obdobně jako nemocenská. Nyní je to 70 procent takzvaného denního vyměřovacího základu, podle Janotova balíčku by to mělo být už pouze 60 procent.

Lidovci, kteří chtěli tuto změnu nyní škrtnout, do důvodové zprávy k zákonu napsali, že stát by kvůli tomu v příštím roce vydal o 1,47 miliardy korun více. Tyto peníze lze podle KDU-ČSL získat například větším zdaněním hazardu či úsporami v armádních výdajích.

"Hlasovat se o tom bude na příští schůzi Sněmovny, v režimu jediného čtení toho zákona, mělo by se to tedy stihnout. Myslím, že na tom bude dohoda všech, že i ODS to nakonec podpoří," řekl iDNES.cz Cyril Svoboda.

Prakticky totožný návrh předložili sociální demokraté a jak už dříve řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, pro zachování současné výše mateřské budou také komunisté.

Znovu pokus zbourat poplatky u lékaře

Vláda dnes posoudila také další poslanecké návrhy. Sociální demokraté například navrhli jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 2400 korun, který by chtěli vyplácet příští rok v červnu. Tento návrh by státní rozpočet stál zhruba 5,1 miliardy korun.

Zjevně předvolebně motivovaný návrh ČSSD zdůvodňuje tak, že má zmírnit dopady ekonomické krize na penzisty, kteří krizi nezavinili.

Fischerův kabinet se zabýval i návrhem ČSSD na úplné zrušení poplatků u lékaře, což je evergreenem sociální demokracie. Ani k jednomu z těchto návrhů vláda z "politických důvodů" nepřijala žádné stanovisko.

,