Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firem, které dluží miliony za DPH, přibývá. Na seznamu je jich už 168

  • 23
V předloni založeném seznamu nespolehlivých plátců DPH bylo na začátku února 168 podniků. Nejčastěji jsou to firmy s tržbami do deseti milionů korun a nejčastějším oborem jejich podnikání je obchod nebo jeho zprostředkování.

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem (ve čtvrtek už jich bylo 168), zatímco loni v listopadu jich bylo 149. Loni v dubnu, po roce fungování registru, tam bylo 62 firem. Téměř 70 procent společností v registru tvoří malé firmy s tržbami do deseti milionů korun, nicméně nejvíce přibývá společností s tržbami mezi deseti a 60 miliony korun. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode.

Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (71) a Jihomoravském kraji (40). Třetina z nich podniká v oblasti obchodu nebo zprostředkování obchodu.

„Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům a podvodům, po téměř dvou letech svého fungování postupně začíná plnit svou funkci. Počet nespolehlivých plátců kontinuálně roste. Navíc od letošního roku finanční správa zpřísnila podmínky takzvaného nespolehlivého plátce, a tak očekáváme, že se počet společností v registru bude i nadále zvyšovat,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň půl milionu korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října pak může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna k tomu přibyla ještě další zpřísnění, která postihnou zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

,