Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nestyďte se za sluchadla, lákají kupce jejich dánští výrobci

  1:08aktualizováno  1:08
Dánský výrobce sluchadel pro nedoslýchavé Widex musí překonávat stigma svého oboru – povědomí, že pomůcky pro sluch potřebují staří lidé. "Je to nesmysl. Nikdo si to přece nemyslí, když nosíte brýle," říká s povzdechem šéf a spolumajitel firmy Jan Topholm.

Jan Topholm a Erik Westermann společně založili byznys se sluchadly. | foto: Flickr.com

Sám jde příkladem a bere si pomůcku na konference. Přiznává, že s rostoucím věkem se mu sluch zhoršuje a sluchadlo mu mluvené slovo zpřesňuje.

Firmu založili otcové současných majitelů Christian Topholm a Erik Westermann v roce 1956. Schopný inženýr a obratný obchodník byli zaměstnáni u konkurence Oticon a po osamostatnění se skvěle doplňovali.

Widex je dnes v první šestce největších firem na světě vyrábějících digitální sluchadla pro nedoslýchavé. "Máme kolem 10 % trhu," upřesňuje Topholm. Ročně na světě prodají až devět milionů kusů.

Sluchadlová velmoc

Dánsko je v oboru pomůcek pro nedoslýchavé velmocí, působí v něm největší firmy – vedle Widexu také Oticon, Great Nordic a William Demant. Světově pak vede německý Siemens. Sluchadla dnes používá 40 až 50 milionů lidí na světě, počet těch, kteří mají potíže se sluchem, je ale pětkrát větší – zhruba desetina světové populace.

byznys se sluchadly

Jan Topholm (64)
Anders Westermann(54)

Topholm je vystudovaný inženýr, Westerman je ekonom. Společnost, světovou šestku ve sluchadlech, vlastní rodiny napůl.

Firma loni vydělala 80 milionů dolarů před zdaněním při tržbách 430 milionů.

Více než 90 procent zisku jde zpátky do společnosti.
Každý z podnikatelů má dva syny – možné pokračovatele byznysu.

Důvody, proč není uživatelů víc, jsou dva: buď si to lidé nemohou dovolit, zejména v rozvojových zemích, anebo si nechtějí svůj handicap přiznat. "Začínají mít problémy sedm let předtím, než si pomůcku pořídí. Snažíme se zákazníky přesvědčit, že čím dřív tento krok udělají, tím dřív se mohou zase plně zapojit do společenského života," říká Anders Westermann, výkonný viceprezident firmy a syn zakladatele.

Nejprodávanějším typem sluchadel jsou ta, jež se zavěšují na ucho. Za boltcem spočívá zesilovač a mikrofony, od nich vede tenký drátek k ušnímu otvoru do minireproduktoru. "Je těžké je vyrobit menší, než už se dělají. Děláme i sluchadla vložená do sluchovodu, která nejsou vidět. Problém je, že to není moc příjemné," vysvětluje Westermann.

Aktuálně trápí byznys se sluchadly skutečnost, že trh zpomalil. Roste jen o dvě až pět procent ročně, přičemž firmy jsou schopny vyprodukovat mnohem víc. "Snažíme si přebírat podíly na trhu. Je to mnohem agresivnější než dřív," říká Westermann.

Výrobu prodražuje DPH i sociální pojištění zaměstnanců

Widex spadá do vyšší cenové kategorie, většina výrobků se pohybuje mezi 10 a 20 tisíci korunami. V Dánsku existenci firmy a výrobu značně prodražují daně z příjmu firem, DPH i sociální pojištění za zaměstnance. Dělnice Widexu přijde firmu na 40 dolarů na hodinu, včetně odvodů. Přesto firma nezvažuje, že by své dvě továrny (třetí má v Belgii) přestěhovala do země s nižšími náklady.

"Nejdražší na sluchadlech je vývoj technologie, ta tvoří polovinu nákladů, výroba už není sama o sobě tak drahá," vysvětluje Topholm. Kvalifikovat inženýry úplně od začátku v jiné zemi je téměř nemožné.

Aby se Widexu zaplatil vývoj nové platformy sluchadel, musí jich prodat i více než půl milionu. Firma zaměstnává až 250 inženýrů, kteří každé tři roky přijdou s něčím novým.

Dánsko loni hospodařilo s jedním z nejnižších rozpočtových schodků v Evropě. I přesto jsou připraveni na úspory. "Aktuálně se u nás diskutuje o škrtání dávek a zvyšování daní," potvrzuje Topholm. "Dánům se škrty sice nelíbí, ale nestávkují, jen reptají," dodává.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Avast vstoupí v květnu na londýnskou burzu. Chce 200 milionů dolarů

Avast, ilustrační snímek.

Původně česká antivirová firma Avast po roce odkladů míří na burzu. V květnu hodlá získat na londýnské burze 200...

Volkswagenu hrozí miliardová žaloba za vypovězení smlouvy dodavateli

Kontrolní linka automobilky Volkswagen v německém Wolfsburgu. (8. března 2018)

Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jejího...

Najdete na iDNES.cz