Nezákonné obchodování s obecními byty je běžné

  • 1
Ačkoliv mají obecní byty nájemníci pouze pronajaté od obecních úřadů, přesto někteří s jejich dekrety obchodují. A to i přes to, že tím porušují zákon. Přitom si ani nemusejí shánět sami kupce, ochotně jim vypomáhají některé realitní kanceláře Z dvaceti čtyř oslovených realitních agentur přibližně jedna třetina reagovala na žádost zprostředkování prodeje státního bytu kladně.

Realitní kanceláře dokážou obstarat všechno - zájemce o byt, který sám nemá co směnit, i člověka ochotného měnit za provizi fiktivně prostory ve svém rodinném domku. Za to si účtují i padesát tisíc korun. "Snažíme se tyto směny překazit. Pokud se nám některá zdá podezřelá, velmi detailně ji po všech stránkách prověřujeme," říká Iva Fantová z bytového oddělení Úřadu městské části Prahy 11.

"Ověřujeme i všechna telefonická i písemná upozornění včetně anonymních. Tak z devadesáti procent jsou pravdivá," dodává Fantová.

Pokud se podezření potvrdí, výměnu na úřadě zamítnou. "Někteří lidé pak přiznají, že to zkoušeli, a od výměny odstoupí. Nestává se to však ale příliš často, protože i podezřelé směny jsou obvykle "papírově" zcela v pořádku. Lidé jsou velmi dobře informovaní, poučeni známými i realitními kancelářemi, jejichž zástupci dokonce nájemníky při úředních jednáních zastupují.

Navíc nefunguje příliš dobře komunikace s ostatními bytovými odděleními nebo stavebními úřady," vysvětluje Iva Fantová. Co hrozí člověku, který "prodá" obecní byt? "Pokud se prokáže spáchání trestného činu poškozování cizích práv podle paragrafu 209 trestního zákona, závisí udělení trestu a jeho výše na soudu při trestním řízení, ať už se bude jednat o trest odnětí svobody, zřejmě podmíněný, nebo o trest peněžitý," říká advokátka Šárka Petříčková.

Doplňuje, že pracovníkovi realitní kanceláře, který se na porušení zákona podílel, může hrozit trestní stíhání pro pomoc k tomuto činu. Podle generálního sekretáře Asociace reklamních kanceláří Čech, Moravy a Slezska Jana Borůvky může dostat taková realitní kancelář peněžitou pokutu a být i vyloučena z asociace. "Doposud jsme ale žádnou stížnost, která by se týkala nezákonných forem obchodování z byty členů naší asociace, neřešili," říká Jan Borůvka.

Pokud by na úřadě zjistili dodatečně, že byli mylně informováni a odsouhlasená směna byla skutečně jen "na oko", mohou se u soudu domáhat rozsudku o její neplatnosti. A kdo by měl nezákonné "prodeje" kontrolovat a hlídat? Na ministerstvu pro místní rozvoj i ministerstvu vnitra, v jejichž kompetenci je bytová politika a dohled nad obecními úřady, uvedli, že kontrolu nezákonného obchodu s byty by měly provádět samotné úřady.


Jak lze vyměnit byt, který patří někomu jinému
* výměnu bytu - obecního, družstevního či v domě s majitelem lze provést pouze na základě písemného souhlasu vlastníka nemovitosti

* v případě, že dohodu o výměně bytu uzavírají nájemci bytu prostřednictvím realitní kanceláře, musí mít tato kancelář od obou účastníků dohody písemnou plnou moc, jinak je neplatná

* dohoda o výměně bytu je uzavřena, jakmile se její účastníci domluví na jejím obsahu. Teprve poté mohou žádat pronajímatele (úřad, družstvo, jiného majitele domu) o jeho souhlas.

* po výměně je třeba sepsat nové nájemní smlouvy

Co porušují ti, kteří provedou fiktivní výměnu

* jednají podle zákona v rozporu s dobrými mravy
* mohou se dopustit trestného činu poškozování cizích práv
* zprostředkovatel, tedy realitní kancelář, dopomáhá k tomuto trestnému činu
* hrozí jim podmíněný trest odnětí svobody nebo peněžitá pokuta.