Nezaměstnané čeká cukr i bič

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda se snaží uvést do praxe heslo "Bez práce nejsou koláče". Ministři ve středu na posledním sezení před prázdninami odklepli změny, které se dotknou dlouhodobě nezaměstnaných, kteří už neberou podporu v nezaměstnanosti a chodí žádat na obecní úřad o sociální dávky.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY - GRAFIKA ZDE

Návrh vlády mění systém výpočtu podpor, v konečném důsledku by měla od července 2006 většina lidí pobírat více. Kabinet chce zároveň motivovat nezaměstnané - aktivní hledání nové práce by se jim mělo od příštího roku výrazně vyplatit. - více zde

S novými zákony, které chce vláda uvést do praxe od půlky příštího roku, dostanou sociální úředníci mnohem podrobnější návod než dnes, jakým metrem komu měřit. A kolik mu na dávkách vyplatit.

"Pohorší si ten, kdo dlouhodobě nepracuje a odmítá spolupracovat," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

Vláda chce od lidí, ať jsou aktivnější a sami se starají o nalezení práce. Ti pak budou odměněni a měsíčně dostanou o pár stovek až tisíc korun více.

Někde nezaměstnaní proti dnešku změny ani pocítit nemusí. Tam, kde jsou úředníci přísní, vyžadují už dnes vše, co přesněji vyjmenovává nový zákon. Když se člověk bez práce nesnaží dost, seberou mu sociální dávky úplně či dostává jen nezbytné minimum.

Podle úředníků jde většinou zhruba o dva tisíce korun. Tomu odpovídá nově zaváděné existenční minimum 2100 korun měsíčně. Pod něj by se nikdo dostat neměl.

K větší motivaci pracovat, a to i za málo peněz, má přispět další státní podpora. Ta spočívá v tom, že hůře placení zaměstnanci dosáhnou i při zaměstnání na sociální dávky. Při jejich stanovení se jim totiž bude započítávat jen 70 procent výdělku. Pro člověka pracujícího za sedm tisíc korun hrubého to bude znamenat plus asi dva tisíce korun měsíčně.

Vláda se tak snaží odstranit letitý problém, kdy si člověk žijící na sociálních dávkách při získání práce často vůbec nepolepší.

Nově se budou stanovovat i dávky na bydlení. Příspěvek na nájem a energie dostane každý, koho bydlení stojí více než třetinu (v Praze 35 procent) z jeho příjmů.

Ministr Škromach ve středu uvedl, že proti dnešku se od roku 2007 na dávkách na bydlení vyplatí o dvě miliardy korun více. "Zvýšení nákladů na dávky na bydlení souvisí s uvolněním nájmů," říká Škromach.

O stovky milionů více však bude stát platit i na dalších sociálních podporách, původní záměr ušetřit se před volbami ze zákonů vytratil.

Spočítat si, kolik člověk na nájem a energie od státu dostane, dnes nejde, protože vláda pevně stanoví náklady na bydlení podle velikosti obcí. Z nich se bude podpora počítat, což je obrana proti těm, kdo by žili v příliš drahých bytech.

Když žadatelům o příspěvek na bydlení nebudou peníze od sociálního úřadu stačit, budou se moci obrátit ještě na obce. Ty si mezi sebou rozdělí od státu 3,5 miliardy korun a z těch budou dávky vyplácet.

Obce se brání, že nakonec to stejně budou platit ze svého. "Ať si vyplácení sociálních dávek nechají i s těmi penězi," říká starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber. Nelíbí se mu, že stát určí, kdo peníze potřebuje, a obec ať se potom postará.

Vyvléknout se totiž bude moci jen tehdy, když nabídne rodině levnější bydlení. Ale takové většina obcí nemá. "Obce se nemusí bát, že by jim stát něco neproplatil," chlácholí je ministr Škromach.

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Česko řeší, co s plastovým odpadem. Brzy jej nebude možné ukládat na skládky

Ilustrační snímek

Hromada plastových obalů, které se hrnou v Česku na trh, každoročně roste. Aktuálně jich na osobu připadá 21 kilogramů...

Najdete na iDNES.cz