Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnané čeká cukr i bič

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda se snaží uvést do praxe heslo "Bez práce nejsou koláče". Ministři ve středu na posledním sezení před prázdninami odklepli změny, které se dotknou dlouhodobě nezaměstnaných, kteří už neberou podporu v nezaměstnanosti a chodí žádat na obecní úřad o sociální dávky.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY - GRAFIKA ZDE

Návrh vlády mění systém výpočtu podpor, v konečném důsledku by měla od července 2006 většina lidí pobírat více. Kabinet chce zároveň motivovat nezaměstnané - aktivní hledání nové práce by se jim mělo od příštího roku výrazně vyplatit. - více zde

S novými zákony, které chce vláda uvést do praxe od půlky příštího roku, dostanou sociální úředníci mnohem podrobnější návod než dnes, jakým metrem komu měřit. A kolik mu na dávkách vyplatit.

"Pohorší si ten, kdo dlouhodobě nepracuje a odmítá spolupracovat," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

Vláda chce od lidí, ať jsou aktivnější a sami se starají o nalezení práce. Ti pak budou odměněni a měsíčně dostanou o pár stovek až tisíc korun více.

Někde nezaměstnaní proti dnešku změny ani pocítit nemusí. Tam, kde jsou úředníci přísní, vyžadují už dnes vše, co přesněji vyjmenovává nový zákon. Když se člověk bez práce nesnaží dost, seberou mu sociální dávky úplně či dostává jen nezbytné minimum.

Podle úředníků jde většinou zhruba o dva tisíce korun. Tomu odpovídá nově zaváděné existenční minimum 2100 korun měsíčně. Pod něj by se nikdo dostat neměl.

K větší motivaci pracovat, a to i za málo peněz, má přispět další státní podpora. Ta spočívá v tom, že hůře placení zaměstnanci dosáhnou i při zaměstnání na sociální dávky. Při jejich stanovení se jim totiž bude započítávat jen 70 procent výdělku. Pro člověka pracujícího za sedm tisíc korun hrubého to bude znamenat plus asi dva tisíce korun měsíčně.

Vláda se tak snaží odstranit letitý problém, kdy si člověk žijící na sociálních dávkách při získání práce často vůbec nepolepší.

Nově se budou stanovovat i dávky na bydlení. Příspěvek na nájem a energie dostane každý, koho bydlení stojí více než třetinu (v Praze 35 procent) z jeho příjmů.

Ministr Škromach ve středu uvedl, že proti dnešku se od roku 2007 na dávkách na bydlení vyplatí o dvě miliardy korun více. "Zvýšení nákladů na dávky na bydlení souvisí s uvolněním nájmů," říká Škromach.

O stovky milionů více však bude stát platit i na dalších sociálních podporách, původní záměr ušetřit se před volbami ze zákonů vytratil.

Spočítat si, kolik člověk na nájem a energie od státu dostane, dnes nejde, protože vláda pevně stanoví náklady na bydlení podle velikosti obcí. Z nich se bude podpora počítat, což je obrana proti těm, kdo by žili v příliš drahých bytech.

Když žadatelům o příspěvek na bydlení nebudou peníze od sociálního úřadu stačit, budou se moci obrátit ještě na obce. Ty si mezi sebou rozdělí od státu 3,5 miliardy korun a z těch budou dávky vyplácet.

Obce se brání, že nakonec to stejně budou platit ze svého. "Ať si vyplácení sociálních dávek nechají i s těmi penězi," říká starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber. Nelíbí se mu, že stát určí, kdo peníze potřebuje, a obec ať se potom postará.

Vyvléknout se totiž bude moci jen tehdy, když nabídne rodině levnější bydlení. Ale takové většina obcí nemá. "Obce se nemusí bát, že by jim stát něco neproplatil," chlácholí je ministr Škromach.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz