Nezaměstnané čeká cukr i bič

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda se snaží uvést do praxe heslo "Bez práce nejsou koláče". Ministři ve středu na posledním sezení před prázdninami odklepli změny, které se dotknou dlouhodobě nezaměstnaných, kteří už neberou podporu v nezaměstnanosti a chodí žádat na obecní úřad o sociální dávky.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY - GRAFIKA ZDE

Návrh vlády mění systém výpočtu podpor, v konečném důsledku by měla od července 2006 většina lidí pobírat více. Kabinet chce zároveň motivovat nezaměstnané - aktivní hledání nové práce by se jim mělo od příštího roku výrazně vyplatit. - více zde

S novými zákony, které chce vláda uvést do praxe od půlky příštího roku, dostanou sociální úředníci mnohem podrobnější návod než dnes, jakým metrem komu měřit. A kolik mu na dávkách vyplatit.

"Pohorší si ten, kdo dlouhodobě nepracuje a odmítá spolupracovat," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

Vláda chce od lidí, ať jsou aktivnější a sami se starají o nalezení práce. Ti pak budou odměněni a měsíčně dostanou o pár stovek až tisíc korun více.

Někde nezaměstnaní proti dnešku změny ani pocítit nemusí. Tam, kde jsou úředníci přísní, vyžadují už dnes vše, co přesněji vyjmenovává nový zákon. Když se člověk bez práce nesnaží dost, seberou mu sociální dávky úplně či dostává jen nezbytné minimum.

Podle úředníků jde většinou zhruba o dva tisíce korun. Tomu odpovídá nově zaváděné existenční minimum 2100 korun měsíčně. Pod něj by se nikdo dostat neměl.

K větší motivaci pracovat, a to i za málo peněz, má přispět další státní podpora. Ta spočívá v tom, že hůře placení zaměstnanci dosáhnou i při zaměstnání na sociální dávky. Při jejich stanovení se jim totiž bude započítávat jen 70 procent výdělku. Pro člověka pracujícího za sedm tisíc korun hrubého to bude znamenat plus asi dva tisíce korun měsíčně.

Vláda se tak snaží odstranit letitý problém, kdy si člověk žijící na sociálních dávkách při získání práce často vůbec nepolepší.

Nově se budou stanovovat i dávky na bydlení. Příspěvek na nájem a energie dostane každý, koho bydlení stojí více než třetinu (v Praze 35 procent) z jeho příjmů.

Ministr Škromach ve středu uvedl, že proti dnešku se od roku 2007 na dávkách na bydlení vyplatí o dvě miliardy korun více. "Zvýšení nákladů na dávky na bydlení souvisí s uvolněním nájmů," říká Škromach.

O stovky milionů více však bude stát platit i na dalších sociálních podporách, původní záměr ušetřit se před volbami ze zákonů vytratil.

Spočítat si, kolik člověk na nájem a energie od státu dostane, dnes nejde, protože vláda pevně stanoví náklady na bydlení podle velikosti obcí. Z nich se bude podpora počítat, což je obrana proti těm, kdo by žili v příliš drahých bytech.

Když žadatelům o příspěvek na bydlení nebudou peníze od sociálního úřadu stačit, budou se moci obrátit ještě na obce. Ty si mezi sebou rozdělí od státu 3,5 miliardy korun a z těch budou dávky vyplácet.

Obce se brání, že nakonec to stejně budou platit ze svého. "Ať si vyplácení sociálních dávek nechají i s těmi penězi," říká starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber. Nelíbí se mu, že stát určí, kdo peníze potřebuje, a obec ať se potom postará.

Vyvléknout se totiž bude moci jen tehdy, když nabídne rodině levnější bydlení. Ale takové většina obcí nemá. "Obce se nemusí bát, že by jim stát něco neproplatil," chlácholí je ministr Škromach.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...Najdete na iDNES.cz