Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnané čeká cukr i bič

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda se snaží uvést do praxe heslo "Bez práce nejsou koláče". Ministři ve středu na posledním sezení před prázdninami odklepli změny, které se dotknou dlouhodobě nezaměstnaných, kteří už neberou podporu v nezaměstnanosti a chodí žádat na obecní úřad o sociální dávky.
Nezaměstnanost

Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY - GRAFIKA ZDE

Návrh vlády mění systém výpočtu podpor, v konečném důsledku by měla od července 2006 většina lidí pobírat více. Kabinet chce zároveň motivovat nezaměstnané - aktivní hledání nové práce by se jim mělo od příštího roku výrazně vyplatit. - více zde

S novými zákony, které chce vláda uvést do praxe od půlky příštího roku, dostanou sociální úředníci mnohem podrobnější návod než dnes, jakým metrem komu měřit. A kolik mu na dávkách vyplatit.

"Pohorší si ten, kdo dlouhodobě nepracuje a odmítá spolupracovat," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

Vláda chce od lidí, ať jsou aktivnější a sami se starají o nalezení práce. Ti pak budou odměněni a měsíčně dostanou o pár stovek až tisíc korun více.

Někde nezaměstnaní proti dnešku změny ani pocítit nemusí. Tam, kde jsou úředníci přísní, vyžadují už dnes vše, co přesněji vyjmenovává nový zákon. Když se člověk bez práce nesnaží dost, seberou mu sociální dávky úplně či dostává jen nezbytné minimum.

Podle úředníků jde většinou zhruba o dva tisíce korun. Tomu odpovídá nově zaváděné existenční minimum 2100 korun měsíčně. Pod něj by se nikdo dostat neměl.

K větší motivaci pracovat, a to i za málo peněz, má přispět další státní podpora. Ta spočívá v tom, že hůře placení zaměstnanci dosáhnou i při zaměstnání na sociální dávky. Při jejich stanovení se jim totiž bude započítávat jen 70 procent výdělku. Pro člověka pracujícího za sedm tisíc korun hrubého to bude znamenat plus asi dva tisíce korun měsíčně.

Vláda se tak snaží odstranit letitý problém, kdy si člověk žijící na sociálních dávkách při získání práce často vůbec nepolepší.

Nově se budou stanovovat i dávky na bydlení. Příspěvek na nájem a energie dostane každý, koho bydlení stojí více než třetinu (v Praze 35 procent) z jeho příjmů.

Ministr Škromach ve středu uvedl, že proti dnešku se od roku 2007 na dávkách na bydlení vyplatí o dvě miliardy korun více. "Zvýšení nákladů na dávky na bydlení souvisí s uvolněním nájmů," říká Škromach.

O stovky milionů více však bude stát platit i na dalších sociálních podporách, původní záměr ušetřit se před volbami ze zákonů vytratil.

Spočítat si, kolik člověk na nájem a energie od státu dostane, dnes nejde, protože vláda pevně stanoví náklady na bydlení podle velikosti obcí. Z nich se bude podpora počítat, což je obrana proti těm, kdo by žili v příliš drahých bytech.

Když žadatelům o příspěvek na bydlení nebudou peníze od sociálního úřadu stačit, budou se moci obrátit ještě na obce. Ty si mezi sebou rozdělí od státu 3,5 miliardy korun a z těch budou dávky vyplácet.

Obce se brání, že nakonec to stejně budou platit ze svého. "Ať si vyplácení sociálních dávek nechají i s těmi penězi," říká starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber. Nelíbí se mu, že stát určí, kdo peníze potřebuje, a obec ať se potom postará.

Vyvléknout se totiž bude moci jen tehdy, když nabídne rodině levnější bydlení. Ale takové většina obcí nemá. "Obce se nemusí bát, že by jim stát něco neproplatil," chlácholí je ministr Škromach.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz