Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Eret, ČTK

Nezaměstnaní se budou hlásit na poště, aby nedělali načerno

  • 408
Ministerstvo práce a sociálních věcí vymýšlí, jak omezit nelegální zaměstnávání lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti. Plánuje, že se lidé bez práce budou hlásit v pracovních hodinách na Czech Pointech. To by jim mělo znesnadnit vykonávat případnou práci načerno.

Opatření má být zavedeno v průběhu několika týdnů až měsíců, záleží na tom, kdy se podepíšou smlouvy s Českou poštou. "Cílem nového projektu je maximálně zamezit možnosti černého zaměstnávání uchazečů o zaměstnání," řekl mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.

Nezaměstnaní mají být zváni na Czech Pointy v termínech, které odpovídají standardní pracovní době. Pokud se nedostaví, budou muset doložit například potvrzení, že byli u lékaře. Pokud to nesplní, budou moci být vyřazeni z evidence úřadů práce. Mohli by tak například přijít o podporu, navíc by si museli za sebe platit sociální pojištění. K přepážkám pošty budou zváni častěji než na úřad práce.

Do systému Czech Point bude moci být zařazen v zásadě jakýkoli uchazeč o zaměstnání, výběr se ale patrně omezí podle několika kritérií. Budou v něm například nezaměstnaní, kteří jsou úřadem práce evidováni opakovaně, uchazeči, kteří měli v posledních šesti měsících zaměstnání kratší než deset dní, mladiství do 26 let věku či absolventi.

Ministerstvo prosazuje raport v místě bydliště

Nezaměstnaní by se měli chodit hlásit na Czech Pointy nejblíže místu svého trvalého bydliště. V případě, že se v něm nezdržují, mohou se domluvit a bude vybrán Czech Point na základě místa trvalého pobytu.

Výtky, že by to mohlo vést ke stížnostem týkajícím se ochrany soukromí uchazeče o zaměstnání či jiných jeho práv, Reichl odmítl. "Je to irelevantní, úředník na Czech Pointech je jako každý jiný," řekl. Úředníci zde podle něj pracují s citlivými údaji a jsou dostatečně proškoleni.

Opatření je podle něj navíc v souladu se zákonem o zaměstnanosti. "Pokud se má se šedou ekonomikou něco udělat, nebyl bych proti," okomentoval záměr ministerstva místopředseda Asociace samostatných odborů Jaroslav Pejša.

Nezaměstnaní by se podle něj ovšem měli mít možnost hlásit po celé republice, nikoliv pouze v místě trvalého bydliště. "Aby mu předepisovali pouze jedno místo, tak by to při častých návštěvách bylo už šikanování," dodal Pejša.

Na podporu v nezaměstnanosti půjde méně peněz

Balík peněz, z něhož se vyplácejí podpory nezaměstnaným, se v příštím roce sníží patrně o 1,82 miliardy Kč. Vyplývá to z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. Peněz bude méně, i když míra nezaměstnanosti nejspíš nižší nebude. V červenci stoupla o desetinu na 8,2 procenta a další růst ji zřejmě nemine.

"V dalších měsících může nezaměstnanost komplikovat situace v eurozóně. J. C. Trichet (šéf ECB) v minulosti hovořil o tom, že tempo růstu ekonomiky není tak silné. Pravděpodobně se budeme vracet zpět k devítiprocentní hladině," odhaduje analytik finanční skupiny Citfin Tomáš Volf.

,