(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost v Česku byla v říjnu nejnižší za posledních 20 let

  • 9
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 000, nejméně za téměř 20 let. Vyplývá to z údajů, které o nezaměstnanosti zveřejnil Úřad práce ČR. Zároveň přibylo volných míst proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 000.

Ještě výraznější byly meziroční změny. Loni v říjnu činila nezaměstnanost pět procent a volných míst bylo o 71.000 méně. 

Méně lidí bez práce než letos v říjnu bylo v České republice naposledy v prosinci roku 1997, a to asi 269.000. Podle úřadu nyní pokračují sezonní práce a zároveň doznívá turistická sezona, což přispělo k velkému zájmu zaměstnavatelů o nové pracovní síly.

Nejlépe je na tom Plzeňský kraj

Z jednotlivých regionů si nadále drží nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj s 2,3 procenta. Nejvyšší je podíl nezaměstnaných nadále v Moravskoslezském kraji s 5,6 procenta. Z okresů je nejnižší nezaměstnanost opět na Rychnovsku s 1,2 procenta, nejvyšší stále na Karvinsku i navzdory poklesu ze zářijových 8,9 procenta na nynějších 8,4 procenta.

Na jedno volné místo připadalo ke konci října v Česku v průměru 1,3 uchazeče. Nejvyšší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku, kde bylo 8,3 uchazeče na místo. Naopak nejméně lidí na jedno místo bylo shodně v okresech Praha-východ, Pardubice a Plzeň-jih, a to v průměru 0,3.

Uklízečky, dělníci i kuchaři. Podívejte se, koho české firmy nejvíc shánějí

„Nejnižší hodnota, na niž míra nezaměstnanosti letos klesne, bude v listopadu, a to na úroveň 3,5 procenta. V prosinci se pak míra nezaměstnanosti mírně zvýší, a to z důvodu nástupu zimní sezóny a ukončování sezónních prací. Nepřekročí však úroveň čtyř procent,“ myslí si ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. 

V evidenci pracovních úřadů byli ke konci října nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací. Největší zájem měli zaměstnavatelé podle Úřadu práce o stavební či montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních aut, uklízeče, kuchaře, svářeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, kde podle úřadu firmy hledají kvalifikované zaměstnance velmi obtížně.

„Zaměstnanci mají momentálně na trhu práce nejsilnější vyjednávací pozici za poslední dvě desetiletí, z hlediska zaměstnavatelů je přehřátý trh práce zásadní bariérou růstu. Nedostává se nejen technických pracovníků, kteří nacházejí uplatnění v průmyslu, jako jsou svářeči, elektrikáři či obráběči kovů. Chybí také personál nemocnic, dělnické profese, kuchaři nebo řidiči a kriticky rovněž třeba pracovníci v oboru informačních a komunikačních technologií,“ uzavírá Kovanda.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v procentech):
Září 2017Říjen 2017
Praha2,72,5
Středočeský kraj3,33,1
Jihočeský kraj2,72,6
Plzeňský kraj2,52,3
Karlovarský kraj3,63,4
Ústecký kraj5,85,5
Liberecký kraj3,93,7
Královéhradecký kraj   2,72,6
Pardubický kraj 2,62,4
Vysočina 3,53,3
Jihomoravský kraj 4,54,3
Olomoucký kraj 4,13,9
Zlínský kraj 3,43,2
Moravskoslezský kraj 5,95,6
ČR celkem 3,8 3,6

Zdroj: Úřad práce ČR

,