Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost klesla, bez práce je půl milionu Čechů

  9:19aktualizováno  9:19
Uvnitř: Mapa a graf - Úřady práce registrovaly na konci října celkem 491 878 Čechů hledajících práci. Ve srovnání se zářím ale statistika vyšla mnohem příznivěji. Nezaměstnaných je o 11 518 méně než před měsícem. Oproti stejnému období loňského roku jich ubylo skoro 26 tisíc.
Úřady práce za poslední měsíc vyškrtly přes 11 tisíc uchazečů. Ilustrační foto

Úřady práce za poslední měsíc vyškrtly přes 11 tisíc uchazečů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

MAPU NEZAMĚSTNANOSTI NAJDETE ZDE

Míra nezaměstnanosti se tak podle zprávy ministerstva práce meziročně snížila o 0,4 procentního bodu a dosáhla 8,5 procenta. Na úřady se během října nově zaevidovalo 50 070 lidí, 61 588 uchazečů o práci ale odešlo, uvádí ministerstvo práce v tiskové zprávě.

Za to podle ekonomů mohou vděčit jednak dobré kondici českého hospodářství, jedná se ale i o sezónní vliv.

"Faktory, které v tomto měsíci přispívají k poklesu nezaměstnanosti, jsou do značné míry sezónní. Řada čerstvých absolventů nachází uplatnění na trhu práce, k čemuž navíc přispívá i rychle rostoucí ekonomika. Na druhé straně říjnové počasí stále umožňuje práci ve stavebnictví a v zemědělství a zatím zde tak nedochází k propouštění," domnívá se analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Právě kvůli zimnímu počasí ale zřejmě nezaměstnanosti ještě v následujících měsících mírně vzroste. V dlouhodobém horizontu je ale Brožka optimistický. Díky vyšším vývozům i naději na nové investice by se měla situace na trhu práce vyvíjet příznivě.

Podle vicepremiéra Martina Jahna navíc pomohou i změny v daňové oblasti. "Náklady firmy na dopravu zaměstnanců na pracoviště a na jejich ubytování budou daňově uznatelné," říká Jahn a dodává, že to pomůže zejména zlepšení situace hlavně v regionech.

Dobré výsledky díky úředníkům?
Ne všechny faktory, které snížily nezaměstnanost jsou ale jen pozitivní. Podle analytika společnosti Patria Davida Marka se totiž o pokles v nemalé míře postaralo rozrůstání armády zaměstnanců veřejného sektoru.

O pokles nezaměstnanosti se v  nemalé míře postaralo rozrůstání armády zaměstnanců veřejného sektoru. "Podle dat z  výběrového šetření pracovních sil se počet zaměstnanců veřejné správy, armády a školství zvýšil v  první půli letošního roku meziročně o 27 tisíc osob. To je sice krátkodobě účinný recept na snížení nezaměstnanosti, který používal již Karel IV., ale poněkud nákladný," podotkl Marek.

"Výraznějšímu vylepšení stále brání strukturální problémy, například přetrvávající rigidita na trhu s bydlením," dodal ale Brožka.

Evropa si vede hůř
Nejlépe v Česku jsou na tom bývalé okresy Praha- západ, Praha-východ, kde se nezaměstnanost drží pod třemi procenty. V samotné metropoli dosáhla 3,4 %. Naopak nejhůře je na tom mostecký region, kde podíl nezaměstnaných neklesl pod dvacet procent. Přes 18 procent hlásí i Karvinsko. - více viz mapa

Poměrně dobře vycházejí statistiky pro Česko i ve srovnání s Evropou. Podle Eurostatu je míra české nezaměstnanosti 7,9 %, tedy dokonce ještě nižší, než udávají čeští statistici. Průměr Unie je přitom 8,3 procenta. Hůře než Česká republika jsou na tom i dvě největší evropské ekonomiky - Německo a Francie.

SROVNÁNÍ NEZAMĚSTNANOSTI
říjen 2005 září 2005 srpen 2005 říjen 2004
8,5 %
491 878 lidí
8,8 %
503 396 lidí
8,9 %
505 254 lidí
8,9%
517 812 lidí
Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz