Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost se zvýšila, dosáhla osmi procent

  9:00aktualizováno  11:26
Lidí bez práce v červnu opět přibylo. Úřady registrovaly více než 463,5 tisíce nezaměstnaných, což je téměř o šest tisíc více než v předchozím měsíci a o zhruba 165 tisíc více než loni v červnu. Míra nezaměstnanosti vzrostla na osm procent. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Nezaměstnaný muž hledá volné místo na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnaný muž hledá volné místo na Úřadu práce. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Loni v červnu se nezaměstnanost držela na pěti procentech. V předchozích dvou měsících činila její míra 7,9 procenta. V květnu ale přesto lidí bez práce přibylo. - čtěte Lidí bez práce přibylo, míra nezaměstnanosti se však nezměnila

Analytici agentury Reuters i Raiffeisenbank odhadovali, že nezaměstnanost vzroste na 8,1 procenta.

"Hrozivou skutečností je to, že počet volných pracovních míst v národním hospodářství v červnu opět významně klesl, a to na pouhých 43,4 tisíce," uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Loni v červnu bylo volných 151,9 tisíce pracovních míst, před měsícem 48,3 tisíce. Počet nezaměstnaných na jedno pracovní místo tak vzrostl na 10,7 (loni v červnu tento poměr činil 2,0).

Mapka nezaměstnanosti

Podle ministerstva financí však tuto negativní hodnotu vyrovnává fakt, že v červnu našlo zaměstnání více lidí než v předchozím roce, což souvisí s vyšší úrovní vzdělání uchazečů.

Počet lidí, kteří mohli v červnu bezprostředně nastoupit do práce, se meziročně zvýšil o více než 173 tisíc na bezmála 453 tisíc lidí. V průběhu června bylo na úřadech práce nově zaevidováno 60 738 osob.

"Je to sice o 4 051 nově evidovaných uchazečů více než v předchozím měsíci, ale méně než v prvních třech měsících tohoto roku, kdy se do evidence průměrně měsíčně nově zaevidovalo 75,8 tisíce nezaměstnaných. Proti červnu 2008 je počet nově hlášených vyšší o 21 043 osob," uvádí ministerstvo financí.

Podle Pavla Mertlíka z Raiffeisenbank je ekonomický vývoj asymetrický. Dokládá to tvrzením, že v předchozích letech přehřívání české ekonomiky a absolutního nedostatku pracovních míst se míra nezaměstnanosti meziročně rychle snižovala: od června 2006 do června 2007 o 1,4 procentního bodu (ze 7,7 % na 6,3 %), od června 2007 do června 2008 o 1,3 procentního bodu (z 6,3 % na 5,0 %).

"Růst nezaměstnanosti v recesi je mnohem prudší než její snižování v době růstu, a to i tehdy, když růstová konjunktura vrcholí," uvedl Mertlík.

Do konce roku bude půl milionu nezaměstnaných

"Předpokládáme, že v červenci nezaměstnanost v souvislosti s dopady recese mírně vzroste. Do evidencí úřadů práce budou podobně jako v předchozích letech přicházet též čerství absolventi škol a také občané, jimž byl ukončen pracovní poměr ke konci prvního pololetí. Negativní vliv těchto faktorů by mohl být ještě stále mírněn umísťováním uchazečů z evidencí úřadů práce do pracovních poměrů v sezonních profesích a odvětvích," uvedlo ministerstvo práce.

Vývoj nezaměstnanosti

"Hladina půl milionu nezaměstnaných bude dosažena do konce roku, kdy míra nezaměstnanosti překoná hranici devíti procent. V případě masivnějšího úbytku pracovních míst ve službách v druhé polovině roku (což je scénář, který považujeme za velmi pravděpodobný) se může přiblížit až k 10 procentům, dodal Pavel Mertlík.

Nejvíce lidí bez práce bylo tradičně v okresech Most (15,5 %), Karviná (14,3 %), Bruntál (13,6 %), Šumperk, Česká Lípa, Děčín (shodně 13,2 %), Hodonín (13,1 %) a Chomutov (13,0 %). Nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala opět Praha.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Minimální mzda by měla stoupnout o 1500 korun, chtějí odbory

Odborový předák Josef Středula hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Minimální mzda by v příštím roce měla stoupnout z 12200 korun na 13700 korun. Při jednání s vládou to bude požadovat...

Najdete na iDNES.cz