Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Ilustrační foto.

Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Ilustrační foto. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Počasí i ekonomika jsou v dobré kondici, lidí bez práce znovu ubylo

  • 9
Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj k poklesu nezaměstnanosti přispívá jak růst české ekonomiky, tak příchod příznivého počasí.

Lidé už při postupnému rozjezdu sezonních prací nacházejí uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. „Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. V horských střediscích navíc stále trvá zimní turistická sezona. Nezaměstnanost tak bude podle Sadílkové zřejmě klesat i nadále.

„Bez nadsázky lze říci, parafrází titulu jednoho českého filmu, že situace na tuzemském trhu práce „je ještě lepší, než jsme doufali.“ A to navíc poměrně tuhé zimě navzdory. Minimálně od roku 2005 se totiž nikdy nepřihodilo, aby únorová míra nezaměstnanosti byla nižší než ta prosincová z předchozího roku,“ komentoval údaje Úřadu práce analytik Cyrrus Lukáš Kovanda. „Jinými slovy, trh práce v posledních více než deseti letech vždy potřeboval minimálně tři první měsíce roku, aby korigoval nárůst míry nezaměstnanosti spjatý se sezónním útlumem prací ve venkovním prostředí, ve stavebnictví apod. Letos na to stačily pouhé dva měsíce,“ vysvětlil.

KOMENTÁŘ: Náladu Čechů změní spíš vyšší mzdy než daně

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Naopak nejhůře na tom je Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta. Z okresů mají nejnižší nezaměstnanost Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, shodně 1,8 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti pak je na Karvinsku (10,2 procenta) a Mostecku (9,9 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr má 36 regionů.

Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,1), Jeseník (13,6) a Ústí nad Labem (9,7). „Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 10 440 pozic na dohodu o provedení práce, 4 455 na dohodu o pracovní činnosti,“ podotkla Sadílková.

„Česká republika si drží prvenství v nejnižší míře nezaměstnanosti mezi zeměmi EU. Stále více firem vidí jako hlavní bariéru růstu produkce nedostatek kvalifikovaných pracovních sil,“ míní Monika Junicke, analytička Raiffeisenbank.

Tlak na růst mezd

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, dělníky v oblasti výstavby budov, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, montážní dělníky elektro a energetických zařízení nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

„Nedostatek pracovní síly spolu se slušnou ekonomickou dynamikou bude nadále udržovat tlak na rychlejší růst mezd. Očekáváme, že v letošním roce mzdy stoupnou v nominálním vyjádření o 4,6 procenta. Část kupní síly domácností však ukrojí vyšší inflace,“ doplnil statistiky ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

V evidenci Úřadu práce bylo v únoru nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

,