Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost v Německu láme rekordy

  1:00aktualizováno  1:00
Německo je nejsilnější evropskou ekonomikou. Ale stále ne dost silnou na to, aby dokázala úspěšně bojovat s rekordní nezaměstnaností. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil německý úřad práce. Nejhorší je situace na východě země.

Podle nich v březnu sice lehce klesl celkový počet lidí bez práce z 5,216 milionu na 5,176 milionu osob a nezaměstnanost se tak snížila z 12,6 na 12,5 procenta, jenže tato hodnota je stále ještě příliš vysoká a pohybuje jen kousek nad rekordním poválečným minimem dosaženým v únoru.

Nejhorší je situace hlavně ve východní části Německa, kde míra nezaměstnanosti dosahuje úrovně 20,6 procenta. V západní části Německa je nezaměstnanost mnohem nižší, na úrovni 10,3 procenta.

"Pokles březnových čísel týkajících se nezaměstnanosti byl výrazně slabší než v předchozích letech," přiznal i šéf německého úřadu práce Frank-Jürgen Weise.

Podle něj může za menší pokles nezaměstnanosti, než se čekalo, hlavně neobvykle dlouhá zima. Ta negativně ovlivnila zahájení prací ve stavebnictví, a v tomto oboru proto firmy nezačaly tak jako v jiných letech najímat nové pracovníky.

Podle odborníků jsou však příčiny dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti v Německu hlubší a závažnější. Německá ekonomika je stále ještě slabá. A to i přesto, že Německo vloni po třech letech stagnace zaznamenalo mírný růst ekonomiky o 1,6 procenta. Tento růst by se však letos měl opět trochu zpomalit.

Dalším negativním faktorem, který udržuje nezaměstnanost v Německu vysokou, jsou paradoxně sociální reformy kancléře Gerharda Schrödera. Nový zákon od počátku roku poslal na úřady práce zhruba 360 tisíc lidí, kteří do té doby nebyli vedeni jako nezaměstnaní.

A ještě jedna špatná zpráva pro Němce. Když se vezmou do úvahy čísla očištěná o sezonní výkyvy, vyplývá z toho, že březnová nezaměstnanost v Německu dokonce vzrostla. Podle těchto čísel se tak očištěná nezaměstnanost zvýšila z 11,7 na 12 procent a počet lidí bez práce se zvedl o 92 tisíc na 4,967 milionu osob.

Problémy s nezaměstnaností znamenají vážnou ránu pro volební preference současného kabinetu Gerharda Schrödera a jeho sociálních demokratů.

Ty jsou podle průzkumů rok před celonárodními volbami a tři týdny před volbami v nejlidnatějším německém státě Severní Porýní-Vestfálsko na 28 procentech, tedy na nejnižším bodě za posledních šest měsíců.  Opoziční křesťanští demokraté tak zatím porážejí vládní stranu o 18 procentních bodů.

Ve snaze oživit ekonomiku a získat alespoň nějaké politické body chce Gerhard Schröder protlačit další reformy. V polovině března proto navrhl snížení daně pro podniky, které by mělo zvýšit jejich ochotu najímat nové pracovníky.

Nezaměstnanost, úřad práce

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz