Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost v Německu láme rekordy

  1:00aktualizováno  1:00
Německo je nejsilnější evropskou ekonomikou. Ale stále ne dost silnou na to, aby dokázala úspěšně bojovat s rekordní nezaměstnaností. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil německý úřad práce. Nejhorší je situace na východě země.

Podle nich v březnu sice lehce klesl celkový počet lidí bez práce z 5,216 milionu na 5,176 milionu osob a nezaměstnanost se tak snížila z 12,6 na 12,5 procenta, jenže tato hodnota je stále ještě příliš vysoká a pohybuje jen kousek nad rekordním poválečným minimem dosaženým v únoru.

Nejhorší je situace hlavně ve východní části Německa, kde míra nezaměstnanosti dosahuje úrovně 20,6 procenta. V západní části Německa je nezaměstnanost mnohem nižší, na úrovni 10,3 procenta.

"Pokles březnových čísel týkajících se nezaměstnanosti byl výrazně slabší než v předchozích letech," přiznal i šéf německého úřadu práce Frank-Jürgen Weise.

Podle něj může za menší pokles nezaměstnanosti, než se čekalo, hlavně neobvykle dlouhá zima. Ta negativně ovlivnila zahájení prací ve stavebnictví, a v tomto oboru proto firmy nezačaly tak jako v jiných letech najímat nové pracovníky.

Podle odborníků jsou však příčiny dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti v Německu hlubší a závažnější. Německá ekonomika je stále ještě slabá. A to i přesto, že Německo vloni po třech letech stagnace zaznamenalo mírný růst ekonomiky o 1,6 procenta. Tento růst by se však letos měl opět trochu zpomalit.

Dalším negativním faktorem, který udržuje nezaměstnanost v Německu vysokou, jsou paradoxně sociální reformy kancléře Gerharda Schrödera. Nový zákon od počátku roku poslal na úřady práce zhruba 360 tisíc lidí, kteří do té doby nebyli vedeni jako nezaměstnaní.

A ještě jedna špatná zpráva pro Němce. Když se vezmou do úvahy čísla očištěná o sezonní výkyvy, vyplývá z toho, že březnová nezaměstnanost v Německu dokonce vzrostla. Podle těchto čísel se tak očištěná nezaměstnanost zvýšila z 11,7 na 12 procent a počet lidí bez práce se zvedl o 92 tisíc na 4,967 milionu osob.

Problémy s nezaměstnaností znamenají vážnou ránu pro volební preference současného kabinetu Gerharda Schrödera a jeho sociálních demokratů.

Ty jsou podle průzkumů rok před celonárodními volbami a tři týdny před volbami v nejlidnatějším německém státě Severní Porýní-Vestfálsko na 28 procentech, tedy na nejnižším bodě za posledních šest měsíců.  Opoziční křesťanští demokraté tak zatím porážejí vládní stranu o 18 procentních bodů.

Ve snaze oživit ekonomiku a získat alespoň nějaké politické body chce Gerhard Schröder protlačit další reformy. V polovině března proto navrhl snížení daně pro podniky, které by mělo zvýšit jejich ochotu najímat nové pracovníky.

Nezaměstnanost, úřad práce

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz