Počet lidí bez práce by se mohl přiblížit ke 30 procentům, varovaly řecké odbory. Ilustrační snímek

Počet lidí bez práce by se mohl přiblížit ke 30 procentům, varovaly řecké odbory. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nezaměstnanost v Řecku může vyskočit na 28 procent, varují odbory

  • 352
Řecku hrozí v příštím roce růst nezaměstnanosti na 28 procent, pokud Atény kývnou na škrty požadované Evropskou unií. Předpověděla to odborová organizace Konfederace řeckých zaměstnanců. Odbory odhadují, že ekonomika Řecka by se propadla o 5,5 procenta.

Uvedl to list Athens News. Poslední data za duben ukázala nezaměstnanost 22,5 procenta. Vyšší má jen Španělsko, které tento týden oznámilo mírný vzestup na 24,6 procenta.

Předseda řecké konfederace odborů (GSEE) Yiannis Panagopoulos upozornil na to, že všechny předchozí odhady odborů se zatím potvrdily. Dodal, že mezinárodní záchranný program selhal, a navíc byla zdevastována řecká ekonomika i společnost.

"Je to destruktivní politika a žádná řecká vláda by na ni neměla přistoupit," uvedl a slíbil, že odbory udělají všechno pro to, aby tomuto útoku na mezinárodní úrovni čelily. Poznamenal také, že obě strany mají zatím společné pouze to, že se na ničem neshodují.

Před několika dny se do Atén vrátila skupina inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, kteří prověří, nakolik Řecko plní své cíle na zlepšení stavu veřejných financí. V závislosti na tom se rozhodne o uvolnění dalších peněz z dříve sjednaného záchranného balíku. Pokud to půjde hladce, peníze by měly dorazit do Atén v září.

To je však pozdě, zemi hrozí, že brzy vyschnou finanční zdroje, a proto se pokouší získat dočasný překlenovací úvěr. Mezi ekonomy na trzích se opět diskutuje o tom, že Řecko může eurozónu opustit. Podle kuloárních informací z Bruselu se připravuje poslední plán na udržení Řecka v eurozóně. Ten by obnášel další řízený bankrot země, tentokrát by ovšem dluhy neodepsali soukromí věřitelé, ale Evropská centrální banka (čtěte o posledním plánu EU). 

Sama banka se k plánu zatím nevyjádřila, je ale nakloněna pomoci Španělsku a Itálii, jejichž dluhopisy se stávají neobchodovatelné na trzích.