Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nezaměstnanost v únoru klesla a volných míst je víc

  • 97
Řada lidí hledajících práci se v únoru zkrátila. Nezaměstnanost se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí snížila o desetinu procenta na 9,6 procenta. Mírně se zvýšil i počet volných míst, takže o jeden uvolněný post bojuje už méně než 18 lidí.

Na konci února tak na úřadech práce hledalo zaměstnání 566 896 lidí, což je o trochu lepší výsledek, než očekávali ekonomové. "Odezněl mimořádný vliv rychlého růstu nezaměstnanosti z konce roku ještě před zavedením nových podmínek pro výplatu podpor a trh práce se již opět stabilizoval," zdůvodnil mírný pokles analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle něj je však předčasné mluvit o tom, že se trend na trhu práce obrátil k lepšímu. "V nejbližších měsících nás čeká sezónní pokles nezaměstnanosti pod hranici devíti procent, ale stále platí, že nových pracovních míst zatím dost nevzniká. I přes stabilizaci trhu některé problémy přetrvávají – počet nezaměstnaných absolventů roste, vysoká zůstává i dlouhodobá nezaměstnanost," uvedl Dufek

Nejhůře hledají lidé práci v okrese Jeseník, kde nezaměstnanost vystoupala přes dvacet procent. Naopak nejlépe se nové místo hledá nezaměstnaným v Praze a v Praze-východ, kde nezaměstnanost mírně přesahuje "pouhá" čtyři procenta.

Pro lidi bez práce je pozitivní alespoň to, že roste nabídka volných míst, i když zatím velmi pomalu. V únoru jich přibylo téměř 800 a celkově jich je přes 32 tisíc. O jedno volné místo tak nyní bojuje méně než 18 lidí. (17,6).

Čtěte: Každý pátý obyvatel Jesenicka je bez práce

V dalších měsících bude počet nezaměstnaných dále klesat. "Jarní měsíce přinesou rozjezd sezónních prací. Pro první polovinu roku tak máme to nejhorší za sebou," říká Jiří Šimek z finanční společnosti Citfin.

Výraznější oživení však nenastane. Nábor nových pracovníků bude brzdit pomalejší růst evropských zemí a také očekávané vládní škrty. Právě ty podle Pavla Mertlíka, hlavního ekonoma Raiffeisenbank , budou udržovat celoroční průměrnou míru nezaměstnanosti nad hranicí devíti procent.