Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - manažer, výpověď, smutek, beznaděj | foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost v USA byla v květnu nejvyšší za 26 let

  • 10
Nezaměstnanost v USA v květnu vyrostla o 9,4 procenta, tedy nejvíce od července roku 1983. Zaměstnavatelé zrušili 345 tisíc míst, což je naopak nejméně od září loňského roku. Práci ztratilo mnohem méně lidí než se čekalo a analytici to berou jako znamení, že pokles americké ekonomiky se mírní.

Podniky sice nejsou ochotny nabírat nové lidi, ale tempo propouštění se alespoň zpomalilo. Květen byl čtvrtý měsíc za sebou, kdy se počet zrušených pozic snížil.

Analytici odhadovali, že podniky za květen snížily stav zaměstnanců o 520 tisíc. Americké ministerstvo navíc revidovalo ztráty míst za březen a duben, a to na 652 tisíc a 504 tisíc míst.

Nezaměstnanost ale očekávání převýšila. Ekonomové odhadovali nárůst jen na 9,2 procenta. V dubnu nezaměstnanost činila 8,9 procenta.

Nejvíce se stavy snižovaly v lednu

Ztráty míst se v květnu rozprostřely napříč téměř všemi odvětvími. Od začátku recese z prosince 2007 přišla americká ekonomika o šest milionů pracovních příležitostí, dodává ministerstvo.

Stavy zaměstnanců se snížily v mnoha oborech včetně výstavby, tovární výroby, maloobchodu a finančních služeb. Místa proti tomu přibývala ve vzdělávání, zdravotní péči či pohostinství.

Vlna propouštění v nynější recesi vrcholila v lednu, kdy zaměstnavatelé snížili stavy svých lidí celkem o 741 000. Byl to nejvyšší měsíční údaj od roku 1949.

Šéf investičního fondu: Ekonomika ještě není z nejhoršího venku

I přesto, že americká ekonomika přišla v květnu o méně pracovních míst, její stav se stále zhoršuje. Řekl to dnes šéf vlivného investičního fondu Pacific Investment Management Co (PIMCO) Mohamed El-Erian. PIMCO je jedním z klíčových hráčů na trhu dluhopisů.

"Ekonomika ještě není z nejhoršího venku. Hospodářská situace se bohužel pořád zhoršuje, ale pomaleji," řekl podle agentury Reuters El-Erian.

Akciové trhy podle něj uklidnilo, že ubývá méně pracovních míst. "Ale nárůst míry nezaměstnanosti na 9,4 procenta nadšení spotřebitelů zmírní a bude působit proti výraznému oživení," dodal El-Erian. Stejný vliv bude mít i růst výnosů dluhopisů a vyšší ceny ropy.

Čeká americkou ekonomiku oživení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. června 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2814
NE
NE 2034
, ,