Nezaplacení pojistky znamená riziko ztráty peněz i řidičského oprávnění

Zvýšení pojistného na povinné ručení pro příští rok mohlo v mnoha motoristech vyvolat upřímné zděšení nebo vztek. Od toho je jenom krůček k úvaze: "Co by se stalo, kdybych se nepojistil?" Ten, kdo jezdí s nepojištěným vozem, riskuje poměrně hodně. V případě, že způsobí dopravní nehodu, uhradí za něho škodu Česká kancelář pojistitelů - ale ta ji potom vymáhá na nepojištěném řidiči-viníkovi.

Škody mohou dosáhnout milionů korun

Viník má pak možnost zaplatit kanceláři pojistitelů škodu mimosoudně. Ale v případě, že by na takovou dohodu nepřistoupil, musí čekat soudní vymáhání úhrady škod.

Ty přitom mohou dosáhnout milionových hodnot. Člověk může při jízdě automobilem způsobit například havárii vozu s nákladem drahého zboží, a navíc také zranit nebo usmrtit další osoby.

"Je třeba si uvědomit, že výše škod může být zvláště při zranění osob opravdu značná. Přitom v případě soudní pře je možné dlužníkovi, který škody nezaplatí, soudní cestou i zabavit majetek," upozorňuje výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

To však neznamená, že ten, kdo jezdí léta bez nehody, si může zariskovat a povinné ručení hodit za hlavu. Kromě toho, že v případě zaviněné nehody člověk musí platit způsobenou škodu ze svého, může být takovému hříšníkovi, který jezdí s nepojištěným automobilem, udělena pokuta až dvacet tisíc korun.

Přitom může přijít o řidičský průkaz až na jeden rok. Stejným problémům se vystavuje i člověk, který včas nesplácí pojistné. Ústav, se kterým uzavřel smlouvu o pojištění, mu v takovém případě zašle upomínku.

Poté má majitel vozidla třicet dní na to, aby dlužnou částku uhradil, jinak je vyřazen ze seznamu pojištěných a riskuje všechny sankce za provoz nepojištěného vozu. A jak úřady nepojištěné vozidlo zjistí?

"V minulosti policie zjišťovala nepojištěná vozidla při silničních kontrolách. V současné době jsou neplatiči vyhledáváni na základě porovnání evidence České kanceláře pojistitelů a ministerstva vnitra," říká tisková mluvčí Policie České republiky Ivana Zelenáková.

Zatím však nejsou počty uložených pokut příliš vysoké. "Dosud bylo naším úřadem vydáno sedmnáct rozhodnutí o zaplacení pokuty za provoz nepojištěného vozidla," říká Miroslav Procházka z českobudějovického okresního úřadu. A například Okresní úřad Pardubice uložil zatím jen tři takové pokuty.

Nepoužívané vozidlo se musí odhlásit

Bez starostí nebude ani ten, kdo svůj automobil nepojistil, protože ho již nepoužívá. Jakmile totiž skončí majiteli automobilu pojistka na povinné ručení, musí se do sedmi dnů znovu pojistit - třeba u jiné pojišťovny, nebo musí odhlásit vozidlo na dopravním inspektorátu.

Automobil může nechat vyřadit z evidence, nebo - například když nejezdí v zimním období a nechce platit pojistku jen několik měsíců - může na dopravním inspektorátu uschovat státní poznávací značku vozu a osvědčení o technickém průkazu.

Dokud vozidlo není odhlášené na dopravním inspektorátu, musí mít jeho majitel povinné ručení v pořádku. Odhlášení se zařizuje na okresních dopravních inspektorátech. Pražští motoristé tuto věc vyřídí na Dopravním inspektorátu správy hlavního města Prahy v Kongresové ulici.

Jestliže majitel automobilu do sedmi dnů po skončení jedné pojistky na povinné ručení neuzavře novou, oznámí tuto skutečnost Česká kancelář pojistitelů dopravnímu inspektorátu.

Když se takto zjistí, že automobil nebyl ani odhlášen, předávají se údaje okresním úřadům. Ty pak zahajují správní řízení, jehož výsledkem může být pokuta až deset tisíc korun. Celkově zpracovávala Česká kancelář pojistitelů za první pololetí tohoto roku údaje pro okresní úřady ohledně více než dvou a půl tisíce vozidel.

Doklad o pojištění vždy s sebou

Každý řidič musí mít s sebou vždy doklad o zaplacení pojistného. Ten musí obsahovat například údaje o držiteli vozidla, státní poznávací značku a číslo technického průkazu, druh vozidla, dobu pojištění a podobně.

Na formulářích, které klient dostává při uzavření pojistky, bývá zřetelně označená část, kterou musí mít řidič při jízdě vždy s sebou. Jestliže tento doklad zapomene, může ho policista na místě pokutovat.

Řidič tak zaplatí až pět set korun, a to i tehdy, když automobil ve skutečnosti pojištěn má. Za prvních šest měsíců letošního roku policisté uložili více než tři tisíce takových pokut. Průměrná částka, kterou řidiči takto zaplatili, dosáhla téměř čtyř set korun.

Kdy motorista nemusí mít pojištěno neodhlášené vozidlo?

Existuje situace, při které majitel vozidla nemusí mít uzavřenu smlouvu o povinném ručení, a přitom nemusí toto vozidlo odhlásit. Tato možnost platí tehdy, když bylo vozidlo pojištěné a zaregistrované před platností nového zákona o povinném ručení.

Jestliže od té doby nevyjelo na silnici a je zaparkované na soukromém pozemku, nemusí mít sjednáno pojištění, a přitom nemusí být odhlášené. Majitel nemusí v takovém případě ani uschovat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu na dopravním inspektorátu.

Jakmile však takové vozidlo vyjede na silnici, musí mít majitel sjednáno alespoň krátkodobé povinné ručení podle nového zákona. A jakmile taková pojistka skončí, musí být vozidlo do sedmi dnů znovu pojištěno.

Jestliže s ním majitel nebude jezdit po veřejných cestách a silnicích, nemusí jej pojišťovat - pak ovšem musí vozidlo odhlásit na dopravním inspektorátu, nebo musí na stejné adrese uschovat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu.

Co to je, když se řekne

Pojistné
- částka, kterou zaplatí za pojištění klient pojišťovně

Pojistník - ten, kdo se pojišťuje

Pojistitel - pojišťovna

Pojistné období - doba, na kterou je uzavřena smlouva o pojištění

Pojistné plnění - náhrada škody, kterou vyplatí pojišťovna poškozenému

Pojistná událost - škoda, na základě které se vyplácí vyplácí pojistné plnění

Pojistné krytí - udává maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí ve chvíli, kdy řidič způsobí svou jízdou někomu škodu, pojišťovny uvádějí dvě čísla, vyšší udává krytí škod způsobených na zdraví, nižší na majetku, u nadstandardních variant se tato čísla často shodují

Bonus - sleva na pojistném v příštím roce, pokud předtím řidič nezpůsobil žádnou nehodu - škodu

Malus - přirážka k pojistnému za to, že řidič způsobil nehodu - škodu

Provoz nepojištěného vozidla: pokuta až 20 000 korun a zákaz řízení až na jeden rok
Neodhlášení nepojištěného vozidla: pokuta až 10 000 korun
Jízda bez dokladu o pojištění: bloková pokuta až 500 korun