Nízká deregulace nájemného sníží kvalitu bydlení

  10:53aktualizováno  10:53
- K 1. červenci se většině domácnostem s regulovaným nájemným zvedne cena bydlení o 9,3 procenta. Tím padá dva roky starý záměr vlády přiblížit se tržnímu nájemnému do roku 2000. Ale ani pro nájemníky není současná situace paradoxně nijak výhodná. Majitelé domů totiž nezískají dostatek prostředků na investice, a tak se na kultuře bydlení v dohledné době nic nezmění.
V deregulaci nájemného byl tento rok zavedený nový prvek - dobrovolnost. Pro každou obec je tak koeficient růstu nájemného závazný pouze jako maximální hranice zdražení. To se vztahuje i na majitele domů, pro které je vyhláška obce zavazující. Městský úřad v Chomutově tak například rozhodl, že pro obec platí nárůst pouze o pět procent.

»Vzhledem k současné nezaměstnanosti v našem městě a k neustálému nárůstu dluhů na nájemném se domnívám, že je schválená výše koeficientu jako maximum ideální,« vysvětluje postup Soňa Skalická, vedoucí bytového odboru v Chomutově. Z podobných důvodů se nájemné třeba v Karviné nebude zvedat vůbec. Experti na bytovou politiku však s podobným postupem nesouhlasí. »Snížení koeficientu bude pro soukromé majitele regulovaných bytů zničující.

Ti se totiž k dané otázce nemohou vyjádřit a zbývá jim jen přijmout rozhodnutí obce,« říká k problému Mário Strapec z institutu CERGE při Univerzitě Karlově. »Tím se ale zhorší i situace samotných nájemníků, kteří se budou muset smířit s nižším standardem,« dodává. V investicích do bytové výstavby se navíc uvažuje s propočtem nákladů na deset a více let dopředu. Neustálé změny dělají trh nestabilní, a to u případných investorů zvyšuje nejistotu. Pro majitele domů je pak taková situace krajně nepříznivá.

Právní ochrana nadržuje nájemníkům

Rodina, která neobdržela nový výměr nájemného do posledního června, nemusí navíc zvýšení vůbec akceptovat. Majitel domu je totiž povinen předložit kalkulaci nového nájemného s předstihem. Jestliže se tak nestane, nájemník může zvýšení odmítnout a zákon bude na jeho straně.

»Vyšší nárůst nájemného by měl být provázen vedle sociálních podpor i legislativními změnami,« stěžuje si Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru Magistrátu města Plzně. »Úředníci, kteří pracují s dotacemi v bydlení, by měli mít přístup k potřebným datům.

Nemuseli by se tak spoléhat pouze na čestná prohlášení. Podpory na nájemné by neměly být závislé pouze na příjmech, ale též na majetkových poměrech žadatelů nebo na velikosti bytu v závislosti na počtu osob,« soudí. Zmrazení trhu s byty tak nic nezmění na situaci, kdy samotný člověk může obývat veliký byt a nic ho nenutí přestěhovat se a uvolnit ho například rodině s dětmi.

Černý trh s byty se nemusí ničeho obávat

Většina odborníků se shoduje, že nízký koeficient růstu nájemného machinace na černém trhu s byty rozhodně nezastaví. Pokud rozdíl mezi černým a regulovaným nájemným bude přinášet dostatečný zisk, vždy se vyplatí byt nelegálně pronajímat. Navíc si leckteří majitelé domů umějí se zákony dobře poradit.

V nejednom případě si zaplatí radu právníka nebo realitního agenta, který dokáže v paragrafech najít tu správnou mezeru. Nízký povolený růst nájemného také nepomůže diferenciaci cen bydlení v rámci obce. Když si cenu bydlení diktuje pouze majitel, pak kritéria jako poloha bytu, balkon na jih nebo poschodí přestávají hrát téměř roli.

Deregulace se už do roku 2000 nestihne

Snížením možnosti ročního růstu regulovaného nájemného jen na 9,3 procenta se proces liberalizace v podstatě zastavuje. V íce než dva roky starý vládní záměr totiž předpokládal roční nárůst dvacet až třicet procent. Zhruba ve stejné výši odhadují optimální velikost koeficientu i ve většině měst. »Ideální růst by podle mého názoru byl mezi patnácti až dvaceti procenty.

Na druhou stranu by měl být doprovázen i souvisejícími podporami, případně zavedením sociálního nájemného,« komentuje situaci Zdeněk Švarc z plzeňského magistrátu. Na druhou stranu v některých oblastech severních Čech se už regulované nájemné přiblížilo úrovni, která odpovídá částce, kterou by za něj lidi byli ochotní skutečně zaplatit.

»Už dnes je možný případ, kdy je potenciální nájemník nucený platit cenu dokonce vyšší, než je skutečná hodnota nájemního bytu v dané lokalitě,« vysvětluje Mário Strapec. »To by v případě deregulovaného trhu s byty nebylo možné.« Domy chátrají a náklady na jejich opravu rok od roku rostou. Předpokládané skryté dluhy v rekonstrukcích domů jen dnes dosahují více než tři sta miliard korun.
Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

Elektřina a plyn příští rok zdraží, zlevní dřevo z kůrovcové kalamity

Ilustrační snímek

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou...Najdete na iDNES.cz