Letadla společnosti easyJet

Letadla společnosti easyJet | foto: Reuters

Levné aerolinky jako továrna na peníze. Z letenek mají marži i 27 procent

  • 51
Levná ropa a dostatek cestujících dostávají do zisku letos i aerolinky, které dlouhodobě prodělávaly. Vítězem současné situace jsou ale jednoznačně nízkonákladové společnosti. Dosahují i více než čtvrtinové marže.

Výbornou kondici ukazují postupně zveřejňované výsledky za poslední čtvrtletí, pro většinu aerolinek nejsilnější část roku. Zatímco v minulosti bylo slyšet ze strany dopravců spíše nářky, letos mlčí a jen přemýšlejí, jak ještě zisky zvýšit osekáním některých služeb.

Jako poslední z velkých hráčů ohlásil výsledky britský easyJet, v Praze největší zahraniční dopravce. Firmě vzrostl zisk rychleji než počet cestujících a tržby. Za celý rok, který firmě skončil v září, vydělal easyJet 686 milionů liber, o osmnáct procent více než minulý rok. Tržby přitom stouply jen o 3,5 %.

Aerolinky hlásí dobré časy, letadla jsou nejplnější v historii

EasyJet za celý rok zvýšil svoji hrubou marži na 14,6 %, nejvíce ve své historii. Rovněž zisky firmy jsou rekordní. Výsledky přitom ukazují, že lidé létají stále velmi levně a zisky tlačí nahoru především levná ropa: průměrná cena letenky mírně klesla na 62 liber. „Naše vyhlídky pro delší období jsou příznivé. Očekáváme, že poptávka na našich trzích se udrží a že easyJet bude na těchto trzích nadále vítězit,“ řekla k výsledkům šéfka dopravce Caroline McCall.

Ještě větší ziskovost vykazuje letos Ryanair, srovnání je ale částečně zkreslené: irská společnost má finanční rok od dubna do března a zveřejnila čísla za šest měsíců od března do září. To je tradičně ziskovější období než zima. Za první pololetí vykázal marži 27 %. Ryanair letos se ziskem i počtem cestujících opět výrazně roste a pokračuje ve svém tažení po evropském nebi. Ryanair má průměrnou cenu letenky levnější: 56 euro, letos zaznamenal menší růst.

Mezinárodní sdružení leteckých dopravců IATA zatím ve své poslední zprávě z konce října uvedlo, že finanční ředitelé aerolinek sice příští rok očekávají pokles zisků, ale stále by mělo hospodaření zůstat v plusu. „Poslední růst zisků je ovlivněn především silným růstem počtu pasažérů a snižováním nákladů,“ uvedlo sdružení ve své zprávě.

Šéf Ryanairu odhaduje novou cenovou válku

Díky tomu létají letadla nejplnější v historii - průměrná obsazenost v srpnu stoupla ze 77 procent na 84,7 procenta, což je nejlepší výsledek za celé odvětví v historii. Ceny letenek přitom díky poptávce příliš neklesají. I když například šéf největší nízkonákladové společnosti v Evropě Ryanair Michael O’Leary odhaduje, že se začnou aerolinky přetahovat o zákazníky.

„Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby na prahu nového roku propukla nová cenová válka,“ prohlásil O’Leary. Ryanair s cenami už přitápí: pravidelně zlevňuje letenky v akcích na deset eur za jednu cestu.

Dopravci si letos mohou levné ropy užívat naplno, ještě loni je totiž většinou drželo při zdi zajištění na vyšší cenu. A tak mohli jen s lítostí koukat, kam padá cena na burze a kolik platí za palivo oni.

Výjimečně dobrou situaci v letectví dokresluje i další detail. Do plusu se po letech ztrát provozně dostávají i České aerolinie, které přitom současně bojují s propadem byznysu směr Rusko. Přesto v těchto týdnech někteří dopravci krachují, minulý týden skončili menší evropští dopravci Intersky a Estonian Air.

Dobré výsledky probouzejí také odboráře aerolinek. Lufthansu minulý týden trápila stávka, aktivní jsou s protesty také odboráři u Air France. „Nemůžeme očekávat, že budeme mít vítr v zádech v podobě levné ropy dlouho, musíme proto pracovat na naší konkurenceschopnosti,“ odmítá však požadavky na vyšší mzdy šéf Lufthansy Carsten Spohr.